Արցախի ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցեր են կատարում համայնքներ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցեր են կատարել ԱՀ Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա, Թաղավարդ, Մյուրիշեն, Նոր Շեն և Ասկերանի շրջանի Մխիթարաշեն, Շոշ համայնքներ:
Այցերի նպատակն է արձանագրել 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով շփման գծին մոտ տեղակայված քաղաքացիական բնակավայրերում առկա անվտանգային խնդիրներն ու բնականոն կյանքի կազմակերպման խոչընդոտները։
ՄԻՊ հաստատության կողմից բազմիցս բարձրաձայնվել է, որ քաղաքացիական բնակավայրերի մերձակա հատվածներում ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն ուղիղ սպառնալիք է քաղաքացիական բնակչության իրավունքների և անվտանգության համար և խաթարում է մարդկանց բնականոն կյանքը հարազատ բնակավայրերում։
Այցերի արդյունքներն ամփոփվելու են Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից պատրաստվող հերթական արտահերթ զեկույցում։

Representatives of Artsakh HRD are making visits to communities
The representatives of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh visited Karmir Bazar, Taghavard, Murishen, Nor Shen, and Mkhitarashen, Shosh communities of the Askerani region.
The purpose of the visits is to record the existing security problems and obstacles to the organization of everyday life in civilian settlements near the contact line as a result of the 2020 war.
The Human Rights Institution has repeatedly stated that the presence of the Azerbaijani armed forces in the vicinity of civilian settlements is a direct threat to the rights and security of the civilian population and disrupts the everyday life of people in their native territories.
The results of the visits will be summarized in the following extraordinary report prepared by the Human Rights Defender.