Արցախում բժիշկներին հաջողվել է վերականգնել 20-ամյա երիտասարդի ամպուտացված ձեռքը
2022թ․ սեպտեմբերի 9-ին Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 2002թ ծնված Տիգրան Վլադիմիրի Մուսայելյանը՝ ամպուտացված վերին վերջույթով: Բարեբախտաբար, իր հետ բժշկական կենտրոն էր բերվել հաստոցով աշխատելու հետևանքով ամպուտացված վերջույթը:
Ինչպես հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը, շտապ կարգով միկրովիրաբույժ Իգոր Զաքարյանի և օրթոպեդ վնասվածքաբանների գլխավորությամբ կարևոր որոշում է կայացվել վիրահատելու հիվանդին՝ հնարավորինս գերխնդիր համարելով երիտասարդին վերադարձնելու առանց թերությունների ապրելու իրավունքը:
«Դժվար էր ինչպես վիրահատության ընթացքը, այնպես էլ հետվիրահատականը: Բայց ռեանիմատոլոգների, վիրաբույժների, բժշկական մեծ թիմի ուժերի շնորհիվ կարողացան պայքարել ամենակարևորի՝ հիվանդի կյանքի և նրան վերջույթ վերադարձնելու համար: Հայտնում ենք որ Տիգրան Մուսայելյանը դուրս է գրվել տուն` հետագա վերականգնողական բուժման նպատակով»,- ասված է հայտարարությունում:

On September 9, 2022, Tigran Vladimiri Musayelyan, born in 2002, was transferred to the Artsakh Republican Medical Center with an amputated upper limb. Fortunately, he brought the amputated limb to the medical center.
According to the Artsakh Ministry of Health, under the leadership of microsurgeon Igor Zakaryan and orthopedic traumatologists, an important decision was made to operate on the patient, considering it the most critical issue to return the young man's right to live without defects.
"It was difficult both the operation and the post-operation. But thanks to the efforts of resuscitators, surgeons, and a large medical team, they were able to fight for the most important thing: the patient's life and his limb. We announce that Tigran Musayelyan has been discharged home for further rehabilitation treatment," the statement said.