Շատ պահանջված ու իմաստուն որոշում է. Արտակ Բեգլարյանը արձագանքել է Ռուբեն Վարդանյանի նշանակմանը
Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը արձագանքել է Արայիկ Հարությունյանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանին Արցախում պետնախարար նշանակելու որոշմանը.
«Ի շարունակություն ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի վերջին հայտարարության Ռուբեն Վարդանյանին պետնախարար նշանակելու առաջարկի վերաբերյալ՝ կուզեի մի քանի շեշտադրում անել.
1. Կարծում եմ՝ այս իրավիճակում դա շատ պահանջված ու իմաստուն որոշում է, և ես անվերապահորեն աջակցում եմ Նախագահի որոշում-առաջարկին:
2. Ռուբեն Վարդանյանի նման համաշխարհային մակարդակի ռազմավարական կառավարիչը և բարձր արժեքների տեր մարդը մեծ հնարավորություն է ցանկացած պետության, առավել ևս՝ խոր ճգնաժամ ապրող Արցախի Հանրապետության համար: Ուստի, Արցախ տեղափոխվելու նրա որոշումը լավագույն շանսն է նրա ներուժն ւ առաքելության գիտակցումն արդյունավետորեն իրացնելու համար, որի ներկայումս լավագույն մեխանիզմը, իմ պատկերացմամբ նույնպես, լայն լիազորություններով պետական նախարարի պաշտոն զբաղեցնելն է:
3. Նշեմ, որ իմ ու պարոն Վարդանյանի գնահատականները Արցախի ներկայի ու ապագայի վերաբերյալ, հիմնախնդիրների լուծման մոտեցումները մեծապես համընկնում են, և նաև այդ պատճառով ես հավատում եմ, որ նա կարող է զգալի առաջընթաց ապահովել և՛ ներքին, և՛ արտաքին ուղղություններում:
4. Իսկ իմ նախընթաց գործունեության գնահատականների և հետագա անելիքների վերաբերյալ դեռ առիթ կունենամ հանգամանալից խոսելու: Ես շարունակում ու շարունակելու եմ ծառայությունս Հայրենիքիս իմ ամբողջական ներուժով, արժեքներով ու սկզբունքներով հանդերձ, և ցանկացած դիրքում ու հանգամանքում ես մնում եմ շարքային զինվոր՝ հանուն հայոց պետականության և ազգային վերելքի»:

Государственный министр Арцаха Артак Бегларян отреагировал на решение Араика Арутюняна назначить Рубена Варданяна государственным министром Арцаха.
«В продолжение недавнего заявления Президента Республики Арцах Араика Арутюняна относительно предложения о назначении Рубена Варданяна государственным министром, хотел бы подчеркнуть несколько моментов.
1. Я считаю, что в данной ситуации это очень нужное и мудрое решение, и я безоговорочно поддерживаю решение-предложение Президента.
2. Стратегический менеджер мирового уровня, такой как Рубен Варданян и человек с высокими ценностями – это прекрасная возможность для любого государства, особенно для Республики Арцах, переживающей глубокий кризис. Поэтому его решение переехать в Арцах – лучший шанс эффективно реализовать свой потенциал и осознание миссии, лучшим механизмом для чего, на мой взгляд, является занятие должности государственного министра с широкими полномочиями.
3. Должен отметить, что наши с г-ном Варданяном оценки настоящего и будущего Арцаха, подходы к решению проблем во многом совпадают, и поэтому я также считаю, что он может обеспечить значительный прогресс как во внутреннем, так и во внешнем направлениях.
4. И у меня будет возможность подробно рассказать об оценках моей предыдущей деятельности и о том, что делать в будущем. Я продолжаю и буду продолжать свою службу Родине со всем своим потенциалом, ценностями и принципами, и в любом положении и обстоятельствах я остаюсь рядовым солдатом во имя армянской государственности и национального подъема».