«Մենք ցեղասպանության ու հայրենազրկման ենթարկելու ժողովուրդ  չունենք»․ Արցախի նախագահ
«Ոչ մի հանգամանք չի կարող մեզ շեղել մեր ընտրած ճանապարհից՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի առաջնահերթ ու անսակարկելի հիմքով Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումից:
Արցախը չի կարող և չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, քանի որ, նախ, Արցախի ժողովուրդն է որոշում իր սեփական ճակատագիրը սեփական հայրենիքում և, երկրորդ, մենք ցեղասպանության ու հայրենազրկման ենթարկելու ժողովուրդ  չունենք:
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք ու հիմա էլ վերահաստատում ենք, որ մեզ համար անընդունելի են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում: Մյուս կողմից, հարկ է բոլորս գիտակցենք, որ այս դժվարին իրավիճակում մեր պայքարի ուղին երկար է և լի մարտահրավերներով, սակայն, վստահ եմ, համազգային ջանքերով մենք ի վերջո հասնելու ենք մեր նպատակներին:

"We do not have a people to subject to genocide and repatriation." President of Artsakh
"No circumstance can divert us from the path we have chosen, from the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh on the primary and non-negotiable basis of the right to self-determination of the people of Artsakh.
Artsakh cannot and should not be part of Azerbaijan because, firstly, the people of Artsakh decide their destiny in their homeland, and, secondly, we do not have a people to be subject to genocide and repatriation.
We have stated this many times, and now we reaffirm that all those documents that can recognize Artsakh as part of Azerbaijan are unacceptable to us. On the other hand, we should all realize that the path of our struggle in this difficult situation is long and full of challenges. However, I am sure, with nationwide efforts, we will eventually achieve our goals.