Ադրբեջանական կրակոցներից տուժել է 2 տուն. ԱՀ ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 12֊ին՝ առավոտյան 04:00-04:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների դիմաց տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է բացել տարբեր տեսակի և տրամաչափի հրաձգային զենքերի կիրառմամբ։ Կրակահերթերը տևել են շուրջ 30 րոպե։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Այս պահին ճշտված տեղեկությունների համաձայն՝ ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների հետևանքով տուժել է երկու բնակելի տուն Կարմիր շուկա համայնքում։ Տներից մեկի դեպքում գնդակը խոցել է երկրորդ հարկի պատշգամբի դուռը և թափանցել տան սենյակ։ Տան բոլոր 4 անդամները՝ այդ թվում մեկ անչափահաս, գտնվում էին տանը և արթնացել են կրակահերթերից։
Մյուս դեպքում արձակված գնդակը խոցել է բնակելի տան բակում գտնվող շվաքարանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժել է մեկ տուն Թաղավարդ համայնքում, իսկ հարևանությամբ տեղակայված տան բակում հայտնաբերվել է ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացրի գնդակ։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից կրակահերթերի վերաբերյալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում վնասների վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են։
Այս գործողությունները Արցախի ժողովրդի կյանքի, ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ադրբեջանական հանցավոր վարքագծի, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական ապացույցն է, որի նպատակն է ահաբեկել Արցախում ապրող մարդուն և խաթարել նրա բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։

Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan informs that on September 12, around 04:00-04:30 in the morning, the Azerbaijani side opened fire from the positions in front of the Red Market and Taghavard communities of the Martuni region of the Republic of Artsakh, using different types and calibers of firearms. The firing lasted about 30 minutes.
According to currently verified information, two residential houses were damaged in the Karmir Market community due to Azeri's criminal activities. In the case of one of the houses, the bullet hit the balcony door of the second floor and penetrated the room of the house. All 4 members, including one minor, were in the place and woke up from the gunshots.
In the other case, the fired bullet hit the chimney in the yard of the residential house.
Azerbaijani shootings damaged one house in the Taghavard community, and a large-caliber machine gun bullet was found in the yard of a nearby house.
The work of collecting facts on the damages among the civilian population regarding firing by the HRD staff continues.
These actions are another proof of Azeri criminal behavior against the life, physical and psychological integrity of the people of Artsakh, the policy of ethnic cleansing carried out against the people of Artsakh, the purpose of which is to terrorize people living in Artsakh and disrupt their everyday life and activities.