Արցախի ԱԳՆ-ն պատմական զեղումներով է պատասխանում կոնկրետ հարցերին
Radar Armenia-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ խնդրելով պատասխանել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի և դրա պատմության վերաբերյալ երեք հստակ հարցի։ Նախ, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից գրավոր հարցումը վերահասցեավորել են ԱՀ ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանին, ով կոնկրետ հարցերին պատասխանել է պատմական զեղումներով։
Հետաքրքրվել էինք, թե 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո ինչու չհաջողվեց հասնել ԼՂ հարցի փոխզիջումային կարգավորմանը։ Արդյո՞ք ԼՂ քաղաքական էլիտան համաձայն չէր սեղանին առկա հնարավոր լուծումներին։ Այս կապակցությամբ մեջբերել էինք ԼՂ խորհրդարանի խոսնակ Արթուր Թովմասյանի՝ 2020թ. նոյեմբերի 28-ին արած հայտարարությունը. «2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԱՀ նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը հանդիպեցին 22 պատգամավորի հետ։ Սերժ Սարգսյանը հորդորեց մեզ՝ համաձայնել յոթ շրջանների հանձնմանը: Մենք ասացինք, որ Մադրիդյան սկզբունքները չեն արտահայտում հայ ժողովրդի արմատական շահերը: Նա էլ ասաց՝ «դուք բազմաթիվ անգամ լսել եք «Ղարս, Ղարս» երգը, և եթե հրաժարվում եք Մադրիդյան սկզբունքներից, ապա մի օր կլսեք «Ստեփանակերտ, Ստեփանակերտ» երգը»։ Շատ կոշտ ասաց։ Սերժ Սարգսյանի այդ խոսքերը ես հիշեցի նոյեմբերի 9-ին, երբ Ստեփանակերտը դատարկ էր ու ամայի, իսկ թշնամին քաղաքից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա էր»։
Այս հարցին ի պատասխան՝ ԱՀ ԱԳ նախարարը պատմական էքսկուրս է կատարել՝ բացատրելով Ադրբեջանի էթնոքաղաքականության ձևավորման առանձնահատկությունները։
Մեր երկրորդ շատ հստակ ձևակերպված հարցին՝ տեղյա՞կ եք 2018թ. հունվարին ներկայացված «կրակովյան» առաջարկներից, արդյո՞ք դրանք բալանսավորված լուծում էին խոստանում, և արդյո՞ք դրանց իրագործման համար կային բավարար նախադրյալներ, ԱՀ ԱԳ նախարարը պատասխանել է՝ «Կարծում եմ՝ նախորդ հարցի պատասխանում տրվել է նաև այդ հարցի պատասխանը»։
Ստորև ներկայացնում ենք ԱՀ ԱԳՆ-ից ստացված պատասխանը, և ընթերցողի դատին է մնում՝ արդյո՞ք Արցախի ԱԳ նախարարը պատասխանել է կրակովյան առաջարկների մասին մեր հարցին։ Կարելի է ասել, որ Արցախի քաղաքական ղեկավարությունը անգամ պատերազմից ու նման արդյունքից հետո է հրաժարվում քաղաքական հասկանալի ու բաց պատասխաններ տալ կոնկրետ հարցերին՝ նախընտրելով Գյուլիստանի, պանթուրքիզմի ու այլմոլորակայինների գործոնների հիշատակումը և, այդպիսով, կրկին ու կրկին փախչում ռեալ մարտահրավերներից ու հանրության հետ բաց երկխոսությունից։

Answers specific questions with historical references
Radar Armenia sent a written request to Araik Harutyunyan, President of Armenia, asking him to answer three specific questions regarding the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict and its history. First, the written request from the central information department of the President's Office of the Republic of Artsakh was forwarded to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Davit Babayan, who answered the specific questions with historical deviations.
We were interested in why it was impossible to reach a compromise settlement of the Nagorno-Karabakh issue after the April 2016 war. Did the NK political elite disagree with the possible solutions on the table? In this regard, we quoted the Speaker of the Nagorno-Karabakh Parliament, Artur Tovmasyan, in 2020. the following statement was made on November 28. "After the April 2016 war, the third president of the RA, Serzh Sargsyan, and the former president of the Republic of Armenia, Bako Sahakyan, met with 22 deputies. Serzh Sargsyan urged us to agree to the surrender of seven regions. We said that the Madrid principles do not express the fundamental interests of the Armenian people. He also said that you had heard the song "Ghars, Ghars" many times; if you refuse the principles of Madrid, you will one day hear the song "Stepanakert, Stepanakert." He said very harshly. I remembered those words of Serzh Sargsyan on November 9, when Stepanakert was empty and deserted, and the enemy was several kilometers away from the city.
In response to this question, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh made a historical excursion, explaining the peculiarities of the formation of ethnopolitics in Azerbaijan.
To our second very well-worded question, are you aware of the "Krakowyan" proposals presented in January 2018? Did they promise a balanced solution, and were there sufficient prerequisites for their implementation? The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh answered: "I think in answer to the previous question, the answer to that question was also given."
To inform the public, we present the complete answers received from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh.