Արցախի քաղաքացին Ադրբեջանի հետախուզության ծառայություններին հույժ գաղտնի տեղեկություններ է տրամադրել
2022թ. մայիսի 28-ին  ԱՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում պետական դավաճանության դեպքով վարույթ ընդունված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում իրականացված դատավարական և քննչական բազմածավալ աշխատանքների արդյունքում  պարզվել է, որ 1977թ. ծնված, Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Ա.Հ.-ն,  համացանցի Ֆեյսբուք սոցիալական կայքէջի միջոցով շփում հաստատելով Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության ծառայության ներկայացուցչի հետ, 2021 և 2022թթ.. ընթացքում նրանց հրավերով և ֆինանսական միջոցներով մեկնել է արտերկրի տարբեր քաղաքներ և հանդիպումներ ունենալով իր հետ կապ հաստատած օգտատիրոջ և վերջինիս վերադասի հետ, ամենամսյա կոնկրետ վարձատրության առաջարկով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նրանց կողմից նվիրած «Iphone 11» մոդելի բջջային հեռախոսի և դրանում տեղադրված հատուկ ծրագրի միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության ծառայություններին փոխանցել  իրենց կողմից պահանջվող տեղեկությունները։ Որից հետո, մինչ նրա բացահայտվելը,  թանկարժեք նվերների և  ամենամսյա համապատասխան վարձատրության դիմաց իր հետ կապ հաստատած Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության ծառայության ներկայացուցչին  է տրամադրել վերջինիս կողմից պահանջված  ԱՀ պետական գաղտնիք հանդիսացող, հույժ գաղտնի և այլ կարգի տեղեկություններ։
Բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում էր կայացվել Ա.Հ-ին որպես մեղադրյալ ներգրավվել և նրան մեղադրանք առաջադրել ԱՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական դավաճանության՝ լրտեսության, օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչներին  պետական գաղտնիք  պարունակող տեղեկություններ հանձնելու, Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը կամ արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու, կատարած հանրորեն վտանգավոր արաքի համար։
Կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը ԱՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից բավարարվել էր։
ԱՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում պետական դավաճանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն 2022թ սեպտեմբերի 9-ին ավարտվել և մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու համար քրեական գործն ուղարկվել է հսկող դատախազին։

The citizen of Artsakh provided top secret information to the intelligence services of Azerbaijan
On May 28, 2022, as a result of the large-scale trial and investigative work carried out within the framework of the preliminary investigation of the criminal case initiated in the case of state treason in the department of significant issues of the Investigative Committee of the Republic of Artsakh, it was found that A.H., born in 1977, a citizen of the Republic of Artsakh, of the social website Facebook on the Internet establishing contact with the representative of the intelligence service of the Republic of Azerbaijan through 2021 and 2022, at their invitation and with financial means, he traveled to different cities abroad and having meetings with the user who contacted him and the latter's superior, reached an agreement with the offer of a specific monthly salary for an "iPhone" presented by them 11" model mobile phone and a unique program installed in it to transmit the information required by them to the intelligence services of the Republic of Azerbaijan. After that, before he was revealed, he provided the representative of the intelligence service of the Republic of Azerbaijan, who contacted him in exchange for expensive gifts and a corresponding monthly salary.
With the combination of sufficient evidence, a decision was made to involve A.H. as an accused and charge him with the 1st part of Article 310 of the Criminal Code of the Republic of Artsakh: high treason, espionage, handing over information containing state secrets to the representatives of a foreign state, the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Artsakh. Or for using it to the detriment of external security for a publicly dangerous act.
The petition of the body implementing the proceedings to choose detention as a measure of restraint was satisfied by the court of the first instance of general jurisdiction of the Republic of Artsakh.
On September 9, 2022, the preliminary investigation of the criminal case initiated on the subject of state treason in the Especially Important Cases Investigation Department of the State Investigation Committee was completed. The criminal case was sent to the supervising prosecutor to confirm the indictment.