Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն, լինի հայկական և շարունակի իր ընթացքը անկախության ճանապարհով
Արցախի նախագահ Արայիկ  Հարությունյանը սեպտեմբերի 2-ին ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ.
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես ճակատագրական ու վճռորոշ օր: Ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ի լուր աշխարհի ազդարարելով հայկական երկրորդ հանրապետության կազմավորման մասին: Պահը պատմական էր, ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու որոշումը՝ անխախտ, կամքը՝ անկոտրում, ոգին՝ անպարտելի:
Սակայն, միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր ճանապարհը լի էր անասելի փորձություններով ու դժվարություններով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար դարձավ մի նոր արհավիրք՝ խլելով մեր հազարավոր քաջազուն որդիների կյանքը, խեղելով բազմաթիվ ճակատագրեր: Մենք երախտապարտ ենք Հայրենիքի անկախության ու հայ ժողովրդի արժանապատիվ գոյության համար իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր նահատակներին. խոնարհվում ենք նրանց պայծառ հիշատակի ու հպարտ հարազատների առջև:
Մայր Հայրենիքի հետ Արցախի կապն այսօր ապահովում է «Լաչինի միջանցքի» նոր երթուղին, որի անվտանգությունը մեր Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը: Մենք խորապես շնորհակալ ենք մայր Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներին՝ մշտապես ցուցաբերվող զորակցության համար, Ռուսաստանի Դաշնությանն՝ Արցախում ստանձնած մեծ առաքելության համար, և բոլոր այն պետություններին, քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, որոնք այս բոլոր տարիներին եղել են մեր կողքին՝ հավատարիմ մնալով արդարության, մարդասիրության ու ժողովրդավարության համամարդկային արժեքներին:
Արցախի ժողովուրդը 31 տարի հետո էլ հաստատակամորեն ու վճռական հայտարարում է, որ, ի հեճուկս ժամանակի բոլոր փորձությունների, հավատարիմ է իր ընդունած որոշմանը, հավատարիմ է իր ընտրած ուղուն, որն անշրջելի է ու անխափան»:

Artsakh should always stand, be Armenian and continue its course on the path of independence
September 2, 1991, entered the history of the Armenian people as a fateful and decisive day. The joint session of the Nagorno-Karabakh Regional and Shahumyan Regional Councils of People's Deputies adopted the Declaration of Independence of the Republic of Artsakh, announcing the formation of the second Armenian Republic to the world. The moment was historical; the decision of the people to live free and independent was unbreakable, the will unbreakable, the spirit invincible.
However, our way of building a democratic state by the norms and principles of international law was full of untold trials and difficulties.
The 44-day war of 2020 became a new disaster for the Armenian people, taking the lives of thousands of our brave sons and mutilating many destinies. We are grateful to all the martyrs who sacrificed their lives for the Motherland's independence and the Armenian people's dignified existence. We bow to their bright memory and proud relatives.
Today, Artsakh's connection with the Motherland is ensured by the new route of the "Lachin Corridor," the security of which is provided by the peacekeeping forces of the Russian Federation together with the relevant structures of our Republic. We are deeply grateful to our compatriots living in mother Armenia and the Diaspora for their constant support, to the Russian Federation for the great mission undertaken in Artsakh, and to all those states, politicians, and public figures who have been by our side for all these years, remaining faithful to the universal principles of justice, humanity, and democracy. Values.
After 31 years, the people of Artsakh firmly and decisively declare that, despite all the tests of time, they are faithful to their decision; they are devoted to their chosen path, which is irreversible and uninterrupted.