Օգոստոսի 31-ից հետո Արցախի և Հայաստանի հետ կապը կիրականացվի նոր միջանցքով
Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու «Բերձորի մինջանցք»-ով  երթևեկությունը  կգործի մինչև ս.թ. օգոստոսի 31-ը ներառյալ։
Քաղաքացիների անվտանգ տեղաշարժն այս ընթացքում  կապահովեն ռուս խաղաղապահները։
Օգոստոսի 31-ից հետո Հայաստանի Հանրապետության հետ կապը կիրականացվի նոր միջանցքով`  հարավային ուղղությամբ, Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով, որի մասին ՆԳ նախարարությունը կտրամադրի հստակ  ու մանրամասն տեղեկություն։
Հաշվի առնելով քաղաքացիների մտահոգությունը, ՆԳ նախարարությունը օրվա կտրվածքով երկու անգամ` կեսօրին և երեկոյան, կհրապարակի Բերձորի գործող միջանցքի մասին թարմ տեղեկատվություն։

After August 31, the connection between Artsakh and Armenia will carried out through a new corridor
The Ministry of Internal Affairs of the Republic of Artsakh informs that traffic on the "Berdzor Pass" of the interstate highway connecting Artsakh to Armenia will operate until August 31.
Russian peacekeepers will ensure the safe movement of citizens during this period.
After August 31, the connection with the Republic of Armenia will be carried out through a new corridor in the southern direction, through the territory of the Berdadzor sub-region, about which the Ministry of Internal Affairs will provide clear and detailed information.
Taking into account the concern of the citizens, the Ministry of Internal Affairs will publish updated information about the existing corridor of Berdzor twice a day - in the afternoon and in the evening.