Լուսանկարն արվել է, երբ Բալասանյանը ռուսական խաղաղապահ զորքերի հենակետերից մեկում էր․ Արցախի անվտանգության խորհուրդ
Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով վերջին օրվա ընթացքում որոշ սոցիալական ցանցերով, ինչպես նաև լրատվական գործունեություն իրականացնող ռեսուրսներով շրջանառվող Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի լուսանկարներից մեկին, թե իբր «Վիտալի Բալասանյանը Բերձորի հանձնում-ընդունումն է անում»։
«Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարն աշխատանքի բերումով մշտապես այցելում է Հանրապետության տարբեր բնակավայրեր, զբաղվում անվտանգային խնդիրներով, իրականացնում պաշտոնեական գործառույթները։ Սույն լուսանկարն արվել է անհայտ անձի կողմից՝ անհայտ հանգամանքներում, երբ Վիտալի Բալասանյանը հերթական աշխատանքային այցով գտնվել է ռուսական խաղաղապահ զորքերի հենակետերից մեկում, որը տեղակայված է Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու Շուշի քաղաքին կից գտնվող հատվածում, որտեղ զբաղվել է, մասնավորապես, Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող նոր երթուղու գործարկման հետ կապված անվտանգային խնդիրներով։
Վերլուծելով համացանցով տարածվող այս լուսանկարի կամայական «մեկնաբանությունները»՝ գալիս ենք այն եզրահանգման, որ Վիտալի Բալասանյանի դեմ իրականացվում է կազմակերպված արշավ՝ նպատակ ունենալով փորձել վարկաբեկել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության և պետականության ամրապնդման գործում անուրանալի ավանդ ունեցող գործչի բարի անունը։
Ըստ այդմ, պատասխանատու հայտարարում ենք, որ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն իր կենսագրության ընթացքում երբևէ չի զբաղվել հայ ժողովրդի շահերին հակասող գործունեությամբ։ Վիտալի Բալասանյանի՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 5-ից Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելուց հետո նա նվիրվել է օրհասական վիճակի հասցված Արցախի Հանրապետության անվտանգային դիրքերը վերականգնելու առաքելությանը, որի իրականացման արդյունքները բոլորս կարող ենք զգալ առօրյայում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Արցախի անվտանգության խորհուրդը խստորեն հորդորում է բոլորին՝ դադարեցնել անպատասխանատու ասեկոսեներ արտադրելու և շրջանառելու անպատիվ փորձերը, իսկ մեր հայրենակիցներին կոչ է անում տուրք չտալ զրպարտություններին։
«Միևնույն ժամանակ հավաստիացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն անում են ամեն հնարավորը՝ Հանրապետությունում ապահովելու պատշաճ անվտանգային միջավայր»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Аппарат Совета безопасности Арцаха распространил заявление со ссылкой на одну из фотографий секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна, циркулирующих в некоторых социальных сетях, а также на ресурсах медиа-активности, в контексте якобы «Виталий Баласанян сдает Бердзор».
«Секретарь Совета безопасности Республики Арцах по работе постоянно посещает различные населенные пункты республики, занимается вопросами безопасности, выполняет свои служебные функции. Эта фотография сделана неизвестным лицом при невыясненных обстоятельствах, когда Виталий Баласанян находился с очередной рабочей поездкой на одной из баз миротворческих сил России, которая находится на участке межгосударственного шоссе Степанакерт-Горис Республики Арцах, примыкающем к городу Шуши, где, в частности, руководство Арцаха занималась вопросами безопасности, связанными с запуском нового маршрута, соединяющего республику.
Анализируя произвольные «интерпретации» этой фотографии, циркулирующие в Интернете, приходим к выводу, что против Виталия Баласаняна проводится организованная кампания, с целью попытаться опорочить доброе имя деятеля, внесшего безвозвратный вклад в защита и укрепление государственности Республики Арцах.
Соответственно, мы ответственно заявляем, что секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян за свою биографию никогда не занимался какой-либо деятельностью, противоречащей интересам армянского народа. После того, как 5 декабря 2020 года Виталий Баласанян вступил в должность секретаря Совета безопасности, он посвятил себя миссии восстановления позиций безопасности Республики Арцах, подвергшейся тяжелому испытанию, о результатах которого мы все можем чувствовать ежедневно.
Совет безопасности Арцаха настоятельно призывает всех прекратить бесчестные попытки производства и распространения безответственных слухов и призывает наших соотечественников не воздавать должное клевете.
«В то же время заверяем вас, что власти Республики Арцах делают все возможное для обеспечения надлежащей обстановки безопасности в республике», — говорится в сообщении.