ԱՀ ՄԻՊ-ը կառավարությանը կոչ է անում ժամանակին ու պատշաճ հանդես գալ իրազեկող հայտարարություններով
«Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածն ամրագրում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության մասին տեղեկություններ ստանալու յուրաքանչյուրի իրավունքը: Այս իրավունքն ապահովելու համար ավելի ցածր իրավաբանական ուժ ունեցող իրավական ակտերում նախատեսված է նաև պետական տարբեր մարմինների՝ «թույլատրելի» սահմաններում հրապարակային գործելու պարտականությունը:
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները ունեն Արցախում և նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին իրազեկված լինելու իրավունք և բարոյական անհրաժեշտություն: Այդ իրավունքը վերաբերում է նաև այնպիսի իրադարձություններին, որոնք առաջիկա ծրագրեր են և ուղղակիորեն առնչվում են անձնական և հանրային կյանքի կազմակերպման որոշակի գործընթացների (ճանապարհների կառուցում և երթուղիների փոփոխություն, համացանցի ապահովում, էներգա և գազա մատակարարում, կապի այլ միջոցների անցկացում և այլն):
Նմանատիպ հարցերում կառավարության անգործությունը կամ պասիվությունը հանրության շրջանում մեծացնում է անորոշության զգացողությունը, հավելյալ մտահոգության և անհանգստության պատճառ դառնում:
Վերոնշյալ հետևանքներից խուսափելու համար Արցախի Հանրապետության կառավարությանը կոչ ենք անում լիարժեքորեն ապահովել տեղեկացված լինելու՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքը և հանրային կյանքին առնչվող հարցերի շուրջ պարբերաբար, ժամանակին և պատշաճ կերպով հանդես գալ իրազեկող հայտարարություններով»:

HRD calls on the government to make timely and appropriate announcements
"Article 51 of the Constitution of the Republic of Artsakh enshrines the right of everyone to receive information about the activities of state and local self-government bodies and officials. To ensure this right, legal acts with lower legal force also provide for the duty of various state bodies to act publicly within "permissible" limits.
The citizens of the Republic of Artsakh have the right and moral necessity to be informed about the events taking place in and around Artsakh. This right also applies to upcoming projects directly related to specific processes of organizing personal and public life (construction of roads and changing routes, provision of the Internet, energy and gas supply, conducting other means of communication, etc.).
Inaction or passivity of the government in such matters increases the feeling of uncertainty among the public, causing additional concern and anxiety.
To avoid the consequences mentioned above, we call on the government of the Republic of Artsakh to fully ensure the citizens of the Republic of Artsakh are informed and to issue informative statements regularly, timely, and appropriately on issues related to public life."