Նոր միջանցքի պահպանությունը իրականացնելու են ՌԴ խաղաղապահները. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 15-ին ընդունել է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միության մի խումբ անդամների: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են միության գործուներությանն առնչվող հարցեր, ընդգծվել է պետական համապատասխան կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը՝ բարձրացված հարցերի իրավական կարգավորումների հստակեցման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանն   անդրադարձել է նաև շփման գծում վերջին սրացումներին և  Արցախի Հանրապետություն - Հայաստանի Հանրապետություն  այլընտրանքային ճանապարհի խնդրին, նշելով, որ խոսքը նոր միջանցքի մասին է, որի պահպանությունը,   համաձայն    2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, իրականացնելու են Արցախում տեղակայված  ՌԴ խաղաղապահները:

Russian peacekeepers will carry out the protection of the new corridor. Araik Harutyunyan
On August 15, the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, received a group of members of the Union of Relatives of Soldiers Killed and Missing in the Third Artsakh War. This was reported by the Main Information Department of the Office of the President of the Republic of Artsakh.
Issues related to the union's activity were discussed, and the importance of joint work with relevant state structures was emphasized to clarify the legal regulations of the raised issues.
During the meeting, President Harutyunyan also referred to the recent escalation in the line of contact and the issue of the alternative road between the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia, noting that the talk is about a new corridor, the protection of which, according to the tripartite statement of November 9, 2020, will be carried out by the peacekeepers of the Russian Federation stationed in Artsakh.