Նախարարն Աղավնոյից տարհանման պլան է ներկայացրել
Աղավոյի գյուղապետ Անդրանիկ Չավուշյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ Արցախի տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը տարհանման պլան է ներկայացրել՝ ճշտելով, թե բնակիչը որտեղից է եկել և ուր է գնալու։
Նրա խոսքով. «Հայկ Խանումյանի ասելով չէ՝ արդեն որոշվել, ստորագրվել է, որ գյուղից մարդիկ պետք է դուրս գան։ Եթե պետությունը չի կարողանում պաշտպանի իր հայրենակիցներին՝ ժողովուրդն ի՞նչ անի»։
Գյուղապետը նշեց, որ գյուղը լքելու մասին շրջանառվող լուրերը նորություն չեն։ Ըստ նրա՝ Խանումյանը պարզապես ներկայացրել է տարհանման պլանը, որի ժամկետը օգոստոսի 25-ն է. «Ազերիները ճանապարհի կառուցման իրենց պարտավորությունը կատարել են և գրավոր ժամանակ են տվել՝ նշված ժամկետին չեղավ, զորք է իջնելու»։
Հարցին՝ գյուղացիները ինչպե՞ս են տրամադրված Անդրանիկ Չավուշյանն ասաց, որ ոչ ոք չի ցանկանում լքել իր տունը, բայց շրջափակման մեջ չհայտնվելու համար ստիպված են լինելու։
Radar Armenia-ն նաև փորձեց զրուցել Արցախի տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանի հետ, բայց զանգերը մնացին անպատասխան։

Глава села Ахавно Андраник Чавушян сообщил Radar Armenia, что министр территориального управления и инфраструктуры Арцаха Айк Ханумян представил план эвакуации, в котором указано, кто куда отправится.
По его словам: «Это не решение Айка Ханумяна, уже решено и подписано, что люди должны покинуть село. Если государство не может защитить своих соотечественников, что делать народу?»
Глава села отметил, что слухи об уходе из села не новы. По его словам, Ханумян просто представил план эвакуации, крайний срок которого — 25 августа. «Азербайджанцы выполнили свои обязательства по строительству дороги и дали письменный срок, но в указанный срок этого не произошло, армия спустится с высот».
На вопрос, как себя чувствуют жители села, Андраник Чавушян сказал, что никто не хочет покидать свои дома, но придется, чтобы не оказаться в окружении.
Radar Armenia также пыталась поговорить с министром территориального управления и инфраструктур Арцаха Айком Ханумяном, но звонки остались без ответа.