Oպերատիվ իրադրությունը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է. Արցախի ՊԲ
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը հաղորդագրություն է տարածել սահմանային իրադրության հետ կապված, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Օգոստոսի 4-ի լույս 5-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ օպերատիվ իրադրությունը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է եղել։ Լարվածությունն, ընդհանուր առմամբ, պահպանվում է։ Որոշ ուղղություններում ադրբեջանական  ստորաբաժանումները  խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը' կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ:
Հայկական կողմից կորուստներ չկան։
Նախորդ օրերին վիրավորում ստացած զինծառայողներից մի քանիսը դուրս են գրվել բժշկական հաստատություններից։ Վիրավոր զինծառայողներից 3-ի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, ևս մեկինը' ծայրահեղ ծանր` դրական  որոշակի դինամիկայով։
Ռուսական խաղաղապահ  զորակազմի միջնորդությամբ,  իրադրության հետագա կայունացմանն ուղղված աշխատանքները շարունակվում են»։

Армия обороны Республики Арцах опубликовала сообщение о ситуации на границе, в котором, в частности, говорится:
«В ночь с 4 на 5 августа и по состоянию на 09:00 утра оперативная обстановка на линии соприкосновения была относительно стабильной. Напряжение в целом сохраняется. На некоторых направлениях азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня, применив огнестрельное оружие.
Некоторые из пострадавших военнослужащих были выписаны из медицинских учреждений в предыдущие дни. Состояние 3-х раненых военнослужащих продолжает оставаться тяжелым, состояние еще одного крайне тяжелое, с определенной положительной динамикой.
При посредничестве российских миротворческих сил продолжается работа, направленная на дальнейшую стабилизацию ситуации».