ԱՀ դատախազությունը կոչ է անում ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրադրության շուրջ չստուգված տեղեկություններ տարածելուց
Արցախի դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «01.08.2022թ.-ից Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան հատվածներում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նախաձեռնվող ու իրականացվող սադրիչ գործողությունները Արցախի Հանրապետության կողմից արդեն որերորդ անգամ բարձրաձայնված՝ հայատյաց քաղաքականության ու Արցախը հայաթափելու ռազմավարության տակտիկական քայլերի մասն են: Արցախի պաշտպանության բանակն արդեն ներկայացրել է իրավիճակը շփման գծում և պարբերաբար տրամադրում է տեղեկատվություն:
Թեև բազմիցս խոսվել է այդպիսի իրավիճակներում բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին հետևելու անհրաժեշտության մասին, այդուհանդերձ, նմանօրինակ դեպքերում մշտապես ականատես ենք լինում ինքնագործունեության և անհարկի խուճապ ծնող երևույթների: Արցախում հանրային կյանքը լարվածության մթնոլորտում է անցնում գրեթե ամեն օր, պետական մարմիններն այդ պայմաններում փորձում են կազմակերպել առողջապահություն, կրթություն, սոցիալական ապահովություն, քաղաքաշինական աշխատանքներ, մինչդեռ լարվածության ավելորդ բաժինը ոչ միայն կաթվածահար է անում նշված գործընթացը, այլև հիշյալ համակարգերի առջև արհեստականորեն ծնում է հավելյալ ծանրաբեռնվածություն, որպիսի հետևանք արձանագրվել է նաև վերջին օրերին: Ուստի Արցախի Հանրապետության ներքին անվտանգությունն ու հանրային կյանքի բնականոն ընթացքն ավելորդ ցնցումներից զերծ պահելու համար խնդրում ենք ձեռնպահ մնալ շփման գծում առկա իրադրության շուրջ իրականությանը չհամապատասխանող կամ չստուգված տեղեկություններ տարածելուց»:

Генпрокуратура призывает воздержаться от распространения непроверенной информации о ситуации на линии соприкосновения
Прокуратура Арцаха распространила информационное сообщение. «С 01.08.2022 г. инициированные и осуществляемые вооруженными силами Азербайджана провокационные действия в северной и северо-западной частях Республики Арцах являются частью тактических шагов антиармянской политики и стратегии по депопуляции Арцаха, которая в очередной раз озвучена Республикой Арцах. Армия обороны Арцаха уже представила ситуацию на линии соприкосновения и регулярно предоставляет информацию.
Хотя неоднократно говорилось о необходимости следовать исключительно официальным источникам в таких ситуациях, тем не менее,  мы постоянно наблюдаем самодеятельность и ненужные панические явления. В Арцахе общественная жизнь почти каждый день проходит в атмосфере напряжения, в этих условиях государственные органы пытаются организовать работу здравоохранения, образования, социального обеспечения, градостроительства, а чрезмерная часть напряжения не только парализует указанные процессы, но и также искусственно создает перед упомянутыми системами дополнительную нагрузку, эффект которой также зафиксирован в последние дни.