Հերթական հրաշքի մասին. բարեհաջող իրականացվել է 8-ամսյա երեխայի լյարդի փոխպատվաստումը
Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի հիմնադիր-տնօրեն Արմեն Արմոս Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ բարեհաջող իրականացվել է 8-ամսյա Տիգրան Ավանեսյանի լյարդի փոխպատվաստումը։
Վիրահատությունը բավականին լավ է անցել, այն տևել է ավելի քան 14 ժամ: Նմանատիպ բարդ և կարևոր վիրահատությունը հնարավոր է եղել իրականացնել Բելառուսից ժամանած բժիշկների և Արաբկիր ԲՀ-ի բժիշկների ու բուժանձնակազմի համատեղ գործակցության և մեծ ջանքերի շնորհիվ, որի համար շատ շնորհակալ ենք։
Տիգրանի լյարդի փոխպատվաստման դոնոր հանդիսացել է իր մայրիկը, և ներկա պահին երկուսի ցուցանիշներն էլ բժիշկները գնահատում են լավ:
Իհարկե, երեխային դեռ հետվիրահատական բարդ շրջան է սպասվում, սակայն լիահույս ենք, որ Տիգրանը ուժեղ կգտնվի և կհաղթահարի իր կյանքի գուցե ամենադժվար փորձությունը։
Շնորհակալ ենք բոլոր աջակիցներին մեծ հոգատարության ու սրտացավության համար:
Հիշեցնենք, որ Տիգրանի հայրը արցախյան երեք պատերազմների լեգենդար մասնակից է:
Այս բացառիկ վիրահատությունը հնարավոր է դարձել Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի, ՀՀ առողջապահության նախարարության և Արցախի կառավարության (ի դեմս առողջապահության նախարարության) համաֆինանսավորմամբ, որն արդյունավետ համագործակցության հիանալի օրինակ է:

Успешно проведена трансплантация печени 8-месячному ребенку
Об этом на своей странице в Facebook написал основатель-директор Фонда детского здоровья Армении Армен Армос Мартиросян. "Вчера была успешно проведена трансплантация печени 8-месячному Тиграну Аванесяну.
Операция прошла очень хорошо, длилась более 14 часов. Такая сложная и ответственная операция стала возможной благодаря совместному сотрудничеству и большим усилиям врачей из Беларуси и врачей и медперсонала Арабкирской МЦ, за что мы им очень благодарны.
Донором трансплантата печени Тиграна стала его мать, и на данный момент врачи оценивают показатели обоих как хорошие.
Конечно, ребенку предстоит еще тяжелый послеоперационный период, но мы надеемся, что Тигран будет сильным и преодолеет, пожалуй, самое тяжелое испытание в своей жизни.
Мы благодарим всех сторонников за их большую заботу и сострадание.
Напомним, что отец Тиграна – легендарный участник трех Арцахских войн.
Эта исключительная операция стала возможной благодаря софинансированию Детского фонда здоровья Армении, Министерства здравоохранения РА и правительства Арцаха (в лице Министерства здравоохранения), что является прекрасным примером эффективного сотрудничества.