Դատախազությունը քննում է Մաճկալաշենի թռչնաֆաբրիկայի շինարարության ընթացքում հնարավոր յուրացման դեպքը
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Արցախի դատախազությունը, Արցախի գյուղատնտեսության նախարարության հաղորդման հիման վրա 19.04.2022 թ. Արցախի Հանրապետության ոստիկանության տնտեսական և կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ խարդախության եղանակով պետությունից 52 500 000 դրամ գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ:
Դատախազությունից հայտնում են՝ քրեական գործը ներկայումս գտնվում է նախաքննության փուլում՝ Արցախի քննչական կոմիտեի քննիչի վարույթում:
«Հաշվի առնելով քրեական գործով քննության առարկայի շուրջ պարբերաբար ծավալվող հանրային քննարկումները և դրանց ընթացքում հնչող հայտարարությունները, հարկ ենք համարում շեշտել, որ հիշյալ գործով քննության է առնվում նաև Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքում կառուցված թռչնաֆաբրիկայի շինարարության ընթացքում հնարավոր հափշտակություն կատարելու դեպքը:
Քննիչի կողմից գործով նշանակվել են փորձաքննություններ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի՝ Արցախում գործող քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանությունը որոշելու և շինարարական աշխատանքներում ՆՆՓ-ով սահմանված որակական ու քանակական պայմանների պահպանվածությունը պարզելու համար:
Փորձաքննությունների եզրակացությունները ստանալուց հետո ի հայտ բերված ենթադրյալ հանցավոր դեպքերին տրվելու են իրավական գնահատականներ»,- հայտնում են Արցախի դատախազությունից:

Прокуратура расследует дело о возможных хищениях при строительстве Мачкалашенской птицефабрики
Как сообщала ранее прокуратура Арцаха, на основании отчета Министерства сельского хозяйства Арцаха от 19.04.2022г. В Управлении по борьбе с экономическими и коррупционными преступлениями Полиции Республики Арцах возбуждено уголовное дело по факту хищения 52 500 000 драмов у государства путем мошенничества.
По сообщению прокуратуры, уголовное дело в настоящее время находится на стадии предварительного следствия, в производстве следователя Следственного комитета Арцаха.
«Принимая во внимание регулярные публичные обсуждения предмета расследования по уголовному делу и сделанные в ходе них заявления, считаем необходимым подчеркнуть, что дело о возможном хищении при строительстве птицефабрики, построенной в общине Мачкалашен Мартунинского района Арцаха также расследуется по указанному делу.
Следователь назначил по делу экспертизы с целью установления соответствия проектно-сметной документации действующим в Арцахе градостроительным нормам и выяснения соблюдения качественных и количественных условий, определенных Национальным законом о строительных работах.
После получения заключений экспертов будут даны правовые оценки выявленным предполагаемым уголовным делам", - сообщает прокуратура Арцаха