Կարծում եմ՝ Ռուսաստանում արդեն գիտակցում են Ադրբեջանի հակառուսական էությունը. Արցախի պետնախարար
Կարծում եմ, որ Ռուսաստանում արդեն գիտակցում են Ադրբեջանի հակառուսական էությունը և անհուսալի «գործընկեր» լինելը, ինչը քանիցս ապացուցվել է, իսկ դրա վերջին դրսեւորումը դարձավ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի արգելափակումը Ադրբեջանի տարածքում՝ ինձ հետ հարցազրույց հրապարակելու պատճառով։ Այս մասին իր Telegram-ալիքում գրել է Արցախի Հանրապետության պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Հետաքրքիր է, երբ ադրբեջանական իշխանությունները.
▪ իրենց բոլոր մեդիա-ռեսուրսներով տարածում են ատելություն ոչ միայն հայերի, այլև ռուս ժողովրդի դեմ,
▪ պարբերաբար խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ սպանելով քաղաքացիական անձանց Արցախում, ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ,
▪ շրջանցելով ռուս խաղաղապահներին՝ նրանք զավթում են Փառուխ բնակավայրը և Քարագլխի բարձունքը, որը գտնվում է նրանց պատասխանատվության գոտում, իսկ դեկտեմբերին նաև Խծաբերդ ու Հին Թաղեր գյուղերը,
▪ ոչնչացնում են իրենց օկուպացիայի տակ հայտնված ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգությունը, այլև միաժամանակ Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձանները, որոնք համարվում են ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական արժեքներ,
▪ աջակցում են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին։ Նրանք կարծում են, թե իմ հարցազրույցը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին (@rian_ru) ընդամենը քայլ էր, որ ճշմարտության ու արդարության պլատֆո՞րմ էր տալիս, և ոչ թե ինչ-որ փաստաթղթերի ու պայմանավորվածությունների խախտում էր, որոնք հենց իրենք են խախտում վերոնշյալ և այլ ագրեսիվ գործողություններով ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի, այլև Ռուսաստանի դեմ»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը։

Думаю, что в России уже осознают антироссийскую сущность Азербайджана и ненадежное «партнерство», которое неоднократно доказывалось, а последним проявлением этого стало блокирование РИА Новости на территории Азербайджана по причине публикации со мной интервью. Об этом в своем Telegram-канале написал госминистр Республики Арцах Артак Бегларян.
«Интересно, когда азербайджанские власти:
▪ всеми своими медиа-ресурсами распространяют ненависть не только против армян, но и против русского народа,
▪ периодически нарушают положения трехстороннего заявления 9 ноября 2020года, убивая гражданских лиц в Арцахе на глазах российских миротворцев,
▪обходя российских миротворцев они захватывают населенный пункт Парух и часть Караглухской высоты , находящегося в зоне их ответственности, а в декабре также села Хцаберд и Хин Тагер,
▪ уничтожают не только армянское культурное наследие под их оккупацией, но и одновременно памятники Великой Отечественной войны, которые считаются как армянскими, так и российскими ценностями,
▪поддерживают санкции против России. Они думают, что мое интервью РИА Новости было всего лишь шагом, дающим платформу правде и справедливости, а не нарушением каких-то документов и договоренностей, которые они сами нарушают вышеуказанными и другими агрессивными действиями не только против Арцаха и Армении, но и против России?», - написал Артак Бегларян