Նոյեմբերի 9-ից հետո Արցախում Արդբեջանի զինված ուժերի կողմից սպանվել է 16 անձ. ԱՀ դատախազություն
Արցախի դատախազությունը ներկայացրել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից մինչև 2022 թվականի հունիսի մեկը Արդբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախցիների դեմ կատարված հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից մինչև 2022թ. հունիսի 1-ը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախցիների նկատմամբ կատարվել է ընդհանուր 89 հանցագործություն, որոնց կապակցությամբ հարուցվել է 72 քրեական վարույթ: Սպանվել է 16 անձ (3-ը՝ քաղաքացիական), սպանության փորձի ենթարկվել 101-ը (44-ը՝ քաղաքացիական), հրազենային վիրավորում ստացել և ֆիզիկական բռնության ենթարկվել՝ 43-ը:
2020թ. նոյեմբեր ամսից առ այսօր Ստեփանակերտ քաղաքի, Ասկերանի, Մարտունու և Շուշիի շրջանների գյուղերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվում մոտակա հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ կամ օդ, որի միջոցով փորձ է արվում ահաբեկել խաղաղ բնակչությանը և նրանց մշտապես պահել վախի մթնոլորտում:

С 9 ноября вооруженными силами Азербайджана в Арцахе убиты 16 человек. Прокуратура Республики Арцах
Прокуратура Арцаха представила доклад о преступлениях, совершенных Вооруженными силами Азербайджана против народа Арцаха, после трехстороннего заявления с 9 ноября 2020 года по 1 июня 2022 года
Всего на 1 июня 2022 года Вооруженными Силами Азербайджана против народа Арцаха было совершено 89 преступлений, в связи с которыми возбуждено 72 уголовных производства. 16 человек были убиты (3 гражданских лица), были совершены попытки убийства 101 человека (44 гражданских лица), и 43 подверглись физическому насилию.
С ноября 2020 года по настоящее время азербайджанские позиции, расположенные вблизи сел Степанакерта, Аскеранского, Мартунинского и Шушинского районов, ведут огонь из огнестрельного оружия разного калибра по близлежащим армянским населенным пунктам или в воздух в попытке запугать гражданское население, удерживая его в постоянном страхе.