Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Արցախի պետնախարարի հետ հարցազրույցից հետո երկրում ՌԻԱ «Նովոստի»-ի կայքի անհասանելի դառնալը
Ռուսական ՌԻԱ «Նովոստի» լրատվական գործակալության կայքն Ադրբեջանում անհասանելի է դարձել, հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ի թղթակիցը։
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ գործակալությունը հրապարակել է Արցախի Հանրապետության պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ հարցազրույցը, ինչի ֆոնին որոշ ադրբեջանական լրատվամիջոցներ, մասնավորապես Axar.az-ը և APA գործակալությունը, կոչ են արել տեղական իշխանություններին արգելափակել «Russia Today» միջազգային մեդիա խմբին պատկանող լրատվամիջոցները։
Ի պատասխան գործակալության հարցման՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ «Ռոսիա Սեգոդնյա»-ն, իբր, տիրաժավորում է Լեռնային Ղարաբաղի հայտարարությունները՝ նկատի ունենալով ՌԻԱ «Նովոստի»-ի թղթակցի և Արցախի Հանրապետության պետնախարարի զրույցը:
Գերատեսչությունը կարծում է, որ ռուսական պետական գործակալությունները, իբր, տարածում են «զրպարտչական տեղեկատվություն», որը հակադրվում է Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությանը» և խթանում է «անջատողական միտումները»։
Այս ամենը չի համապատասխանում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների ոգուն և, հետևաբար, լուրջ ափսոսանք է առաջացնում, ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան։
Նրա կարծիքով, դա իբր հակասում է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև 1997 թվականի բարեկամության, անվտանգության և ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի և 2022 թվականի Դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթներին։
«ՌԻԱ Նովոստի գործակալության կողմից այս սադրիչ հայտարարությունների կրկնումը նաև ստվերում է հետկոնֆլիկտային շրջանում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը», - հավելել է Ալիևան։
Միևնույն ժամանակ, նախարարության ներկայացուցիչը որևէ ապացույց չի ներկայացրել ՌԻԱ «Նովոստի»-ի կողմից սադրանքի կամ անջատողականության քարոզչության մասին։

МИД Азербайджана прокомментировал, что сайт РИА Новости стал недоступным после интервью с госминистром Арцаха
В Азербайджане стал недоступен сайт российского информационного агентства РИА "Новости", передает корреспондент РИА "Новости".
Это произошло после того, как агентство опубликовало интервью госминистра Республики Арцах Артака Бегларяна, на фоне которого некоторые азербайджанские СМИ, в частности Axar.az и АПА, призвали местные власти заблокировать международную медиагруппу Russia Today.
В ответ на запрос агентства в МИД Азербайджана заявили, что "Россия сегодня" якобы распространяла заявления по Нагорному Карабаху, ссылаясь на разговор корреспондента РИА Новости с госминистром НКР.
Агентство считает, что российские госорганы якобы распространяют «порочащую информацию», выступающую против «территориальной целостности» Азербайджана и пропагандирующую «сепаратистские тенденции».
Все это не соответствует духу дружественных отношений между Азербайджаном и Россией, поэтому вызывает серьезное сожаление, заявила глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдулаева.
По ее мнению, это якобы противоречит положениям Соглашения о стратегическом партнерстве между Россией и Азербайджаном «Дружба, безопасность» 1997 года и Декларации о союзническом сотрудничестве 2022 года.
«Повторение этих провокационных заявлений со стороны РИА Новости подрывает усилия Российской Федерации по установлению мира в регионе в постконфликтный период», — добавила Абдулаева.
При этом никаких доказательств провокации или сепаратистской пропаганды со стороны РИА Новости представитель министерства не представила.