Արցախում 1063 ընտանիք բնակարաններով է ապահովվելու
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Արցախում իրականացնում է բազմաբնույթ և լայնածավալ ծրագրեր: Դրանցից է նաև բնա­կա­րա­նա­շի­նու­թյան ծրագիրը։
Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հիմնադրամից տեղեկացրին, որ Արցախում բազմաբնակարան շենքեր է կառուցվում, իսկ ոմանք արդեն ավարտված են։ Բացի այդ՝ ջրամատակարարման համակարգերի վերակառուցման աշխատանքներ են իրականացվում Հաթերք, Չլդրան, Ճարտար և Բերդաշեն համայնքներում:
Անդրադառնալով բնակարանաշինությանը՝ հիմնադրամից նշեցին, որ  բազմաբնակարան շենքեր են կառուցվում Ստեփանակերտի Թումանյան և Տիգրան Մեծ փողոցներում, Աջափնյակ թաղամասում, Առաքելյան փողոցում Ասկերանի շրջանի Իվանյան և Հովսեփավան համայնքներում, որոնք հիմնականում նախատեսած են Հադրութի, Շուշիի, Մեծ Թաղերի, Ուղտասարի բնակիչների համար:
Նոր բնակարանների շահառուները  44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների, տեղահանված, բազմազավակ և առաջին խմբի անժամկետ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտանիքներն են: Նրանց ընտրությունն իրականացնում է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը՝ իր իսկ կողմից սահմանված չափորոշիչներին համապատասխան։
Ըստ հիմնադրամի՝ այդկերպ, Ստեփանակերտի Թումանյան փողոցում կառուցվում է 261 բնակարան։ Բացի դա՝ ևս 300 ընտանիք Թումանյան փողոցում ս.թ. հունվարին արդեն իսկ  բնակարանամուտ է տոնել։
Բացի դա՝ Ստեփանակերտի Տիգրան Մեծ փողոցում կառուցվում է 224 բնակարան, Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքում՝ 186 բնակարան և 90 առանձնատուն։ Աջափնյակ թաղամասում կառուցվում է 240 բնակարան, Ստեփանակերտի 6-րդ դպրոցի վերակառուցմամբ էլ կավելանա 30 բնակարան։

Всеармянский фонд «Айастан» реализует в Арцахе различные масштабные программы. Одна из них – жилищная программа.
В ответ на запрос Radar Armenia в фонде сообщили, что в Арцахе строятся многоквартирные дома, и некоторые из них уже завершены. Кроме того, в общинах Атерк, Члдран, Чартар и Бердашен реконструируются системы водоснабжения.
Касаясь жилищного строительства, фонд отметил, что строятся многоквартирные дома на улицах Туманян и Тигран Мец Степанакерта, в районе Ачапняк, на улице Аракелян в общинах Иванян и Овсепаван Аскеранского района, которые в основном предназначены для жителей Гадрута, Шуши. , Мец Тагер, Ухтасар.
Бенефициарами новых квартир являются семьи военнослужащих, погибших в ходе 44-дневной войны, многодетные переселенцы и инвалиды первой группы. Их отбор осуществляется Министерством социального развития и миграции Республики Арцах в соответствии с установленными им критериями.
По данным фонда, на улице Туманяна в Степанакерте строится 261 квартира. Кроме того, в этом году на улице Туманяна 300 семей в январе уже отпраздновали новоселье.
Кроме того, на улице Тиграна Меца в Степанакерте строятся 224 квартиры, в общине Иванян Аскеранского района – 186 квартир и 90 частных домов. В Ачапнякском районе строятся 240 квартир, еще 30 квартир добавятся с реконструкцией степанакертской 6-й школы.