Մասնագիտական անգրագիտություն, թե՞ վերբալ մարմնավաճառություն
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցություն պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է․
«Մասնագիտական անգրագիտություն, թե՞ վերբալ մարմնավաճառություն, իսկ միգուցե երկուսը միասին:
Աչքովս ընկավ իրեն ընդդիմադիր հռչակած թերթոններից մեկով արված «դարակազմիկ վերլուծություն», թե իբր որոշ պաշտոնյաներ վաշխառությամբ են զբաղված:
Իսկ իրականում ինչ են արել թերթոնի աշխատակիցները. բացել են հրապարակված հայտարարագրերը, որտեղ բաց հրապարակված է հետևյալ տեղեկատվությունը՝ հանձնված փոխառություն՝ օրինակ 15 մլն դրամ, և դրանից արել են իրենց եզրակացությունը, որ այդ հայտարարատու անձինք վաշխառությամբ են զբաղված: Հիմա պարզաբանեմ, թե ի՞նչ է այս դեպքում այդ 15 մլն դրամը և որտեղի՞ց է գալիս:
Այն մարդիկ, ովքեր հայտարարագիր ներկայացնող են ու առաջնային շուկայից հիփոթեքով բնակարան են գնում, բնականաբար ստանում են վարկ, այս դեպքում օրինակ 15 մլն դրամի չափով: Իրենք այդ վարկը, ըստ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարգի՝ պետք է ձևակերպեն որպես փոխառություն, քանի որ իրենք փաստացի գնել են ոչ թե բնակարան այլ կառուցվող շենքում բնակարանի գնման իրավունք (բնակարանը պատրաստ չէ, հետևաբար՝ չկա սեփականության վկայական և չեն կարող հայտարարգրել չեղած բնակարանը): Այսինքն՝ այդ մարդիկ ոչ թե գումար են տոկոսով տվել, ինչպես պնդում են թերթոնն ու դրա տարածողները, այլ բոլորովին հակառակը՝ մի հատ էլ իրենք են տոկոսավճար վճարում, քանի որ իրենք այդ գումարը վարկ են վերցրել՝ բնակարանի գնման համար:
Հնարավո՞ր է, որ այս ամենը չգիտեն գրողներն ու պատվիրատուները, հնարավոր է, սակայն այս դեպքում, ելնելով պնդում անողի վստահությունից և փաստերը առանց ճշտել հրապարակելու վարքագծից, կարող ենք ասել, որ մասնագիտական անգրագիտություն է դրսևորվել: Սակայն, եթե գրողը գիտի վերոնշյալի մասին, սակայն միտումնավոր մոլորեցնում է իր ընթերցողին, ապա այստեղ կարծում եմ առկա է վերբալ մարմնավաճառության դեպք:

Об этом на своей странице в Facebook написал депутат от фракции "Гражданский договор" НС РА Григор Папоян.
"Профессиональная безграмотность или вербальная проституция, а может и то и другое?"
Я заметил "сказочный анализ" одной из газет, объявивших себя оппозиционными, будто бы некоторые чиновники занимаются ростовщичеством.
А что на самом деле сделали сотрудники газеты? Открыли опубликованные декларации, где указана была следующая информация: займ в размере 15 млн драмов, и исходя из этого, сделали вывод, что эти декларанты давали деньги в долг под проценты. Теперь позвольте мне объяснить, что это за 15 миллионов драмов в данном случае, и откуда они взялись?
Люди, которые заполняют декларацию и покупают квартиру в ипотеку на первичном рынке, естественно получают кредит, в данном случае, например, в размере 15 млн драмов. По мнению Антикоррупционной комиссии, кредит они должны оформить как займ, так как фактически купили не квартиру, а право на покупку квартиры в строящемся доме (квартира не готова, поэтому нет свидетельства о праве собственности, они не могут декларировать несуществующую квартиру). Другими словами, не этим людям платят проценты их должники, как утверждает газета и ее распространители, а, наоборот, это они платят проценты банку, потому что взяли кредит на покупку квартиры.
Неужели редакторы и их заказчики всего этого не знают? Если это так, то учитывая напористый тон и незнание сути дела, доказывает их профессиональную безграмотность. Однако, если автор знает о вышеизложенном, но умышленно вводит в заблуждение своего читателя, то, думаю, имеет место случай вербальной проституции.