- Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը զգուշացրել է ՀԱՄԱՍ-ին, որ եթե այն հրաժարվի զինաթափվել Թրամփի խաղաղության ծրագրի համաձայն, Իսրայելն ինքը դա կանի։ Միևնույն ժամանակ, նախարարը ընդգծել է, որ Իսրայելը երբեք չի լքի անկլավը։ Ի՞նչ է սա նշանակում։
- Սա ճնշում է՝ մինչև վերջ Գազան համասազերծելու։ Եթե անգամ ռազմական գործողություններ պիտի վերսկսվեն, դրանք լինելու են ԱՄՆ-ի կանաչ լույսով։ Սակայն հակված եմ մտածել, որ սա ճնշամիջոց է և պատրվակ Գազայում իսրայելյան վերահսկողությունը չկորցնելու։
- Արդյոք հնարավոր եք համարում հակամարտության թեժացումը և իսրայելա-պաղեստինյան ռազմական բախումների վերսկսումը։
- Դա կախյալ է ԱՄՆ-ից։ ՀԱՄԱՍ-ը չունի նախկին հնարավորությունները։ Թեժացում եթե անգամ լինի, չի ունենալու նույն տարողությունը։ Տեսանելի միտումը ամերիկյան ծրագրի փուլային իրականացումն է։
- Միաժամանակ, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ֆիդանը Անկարայում հանդիպել է ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակության հետ։ Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։ Ի՞նչ ուղերձ էր այդ հանդիպումը պարունակում։
- Անկարա-Թել Ավիվ առևտրային խաղաթղթի օգտագործում։ Անկարայի օժանդակությունը ստացել է ավելի դեկլարատիվ բնույթ։ Այս դեպքում Անկարային չեն թողնի, որ ստանձնի Թեհրանի դերը։

- Israeli Defense Minister Israel Katz has warned Hamas that if it refuses to disarm under Trump's peace plan, Israel will do it itself. At the same time, the minister emphasized that Israel will never leave the enclave. What does this mean?
- This is pressure to demilitarize Gaza completely. Even if military operations resume, they will be with the US's green light. However, I am inclined to think that this is a means of pressure and a pretext not to lose Israeli control over Gaza.
- Do you consider it possible for the conflict to escalate and Israeli-Palestinian military clashes to resume?
- It depends on the US. Hamas does not have the same capabilities as before. Even if there is an escalation, it will not have the same capacity. The visible trend is the phased implementation of the American plan.
- At the same time, Turkish Foreign Minister Fidan met with a Hamas delegation in Ankara. How would you interpret this? What message did that meeting contain?
- Use of the Ankara-Tel Aviv trade card. Ankara's support has taken on a more declarative nature. In this case, Ankara will not be allowed to take on the role of Tehran.