Զելենսկին շոշափելի փոփոխման է ենթարկել փաստաթուղթը. Խուրշուդյան
Երեկ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆը հայտարարել էր Բեռլինում ուկրաինական պատվիրակության հետ բանակցություններում «նշանակալի առաջընթացի» մասին և հաստատել է երկրորդ հանդիպման մասին։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Հովսեփ Խուրշուդյանի հետ։
-Ինչ առաջընթացի մասին է խոսքը։
-Իրականում այդ առաջընթացը տեղի է ունեցել Ուկրաինայի իշխանությունների վրա մինչ այդ ԱՄՆ բանակցող թիմի ճնշման հետևանքով, մի բան, ինչը հնարավոր դարձավ կոռուպցիոն սկանդալի պայթելուց հետո։ Այդ սկանդալի հիմքում Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն կառույցի՝ ՆԱԲՈՒ-ի գաղտնալսումներն էին․ մի կառույց, որը վայելում է ԱՄՆ հովանավորչությունը։ Այդ սկանդալը ստիպեց հրաժարական տալ Ուկրաինայի նախագահի ադմինիստրացիայի ղեկավար Երմակին, իսկ մեկ այլ բանագնաց՝ ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը, ով 2023–2025 թթ․ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարն էր և ում անունը ևս շրջանառվում էր կոռուպցիոն շղթաներում ներգրավվածների ցուցակում, խիստ խոցելի դարձավ ԱՄՆ ճնշումների առջև։
-Դուք տեսնում եք իրական, հավանական առաջընթաց այստեղ։
-Ամեն դեպքում, անգամ այս պայմաններում Ձեր նշած բանակցային առաջընթացը տեղի է ունեցել Զելենսկու կողմից նախնական փաստաթղթում շոշափելի փոփոխություններ անելու գնով, որը նա արել է եվրոպացիների աջակցությամբ, ում բանակցություններում ներկայացնում էր Գերմանիայի դաշնային կանցլեր Մերցը։ Իսկ դա նշանակում է, որ դեռ փաստ չէ, որ այդ փոփոխված տարբերակին կհամաձայնի Կրեմլը։
-Ներկայացուցիչները խոր քննարկումներ են ունեցել խաղաղության ծրագրի, տնտեսական ծրագրերի և այլ հարցերի շուրջ։ Կարո՞ղ ենք սպասել, որ Ուկրաինան խաղաղության հաստատման կգնա այս հանդիպումներից հետո։
-Ինչպես ասացի, Զելենսկին շոշափելի փոփոխման է ենթարկել փաստաթուղթը, ինչը մի կողմից նշանակում է, որ այն շատ թե քիչ ընդունելի է դարձել Զելենսկու համար, սակայն մեծ հավանականությամբ անընդունելի է դարձել Պուտինի համար։

Yesterday, US President Donald Trump’s special envoy Steve Witkoff announced “significant progress” in negotiations with the Ukrainian delegation in Berlin and confirmed a second meeting.
Radar Armenia interviewed political scientist Hovsep Khurshudyan on the topic.
-What kind of progress are we talking about?
-In fact, this progress occurred as a result of pressure on the Ukrainian authorities by the US negotiating team, something that became possible after the corruption scandal erupted. The basis of this scandal was the wiretapping of the Ukrainian anti-corruption agency, the National Anti-Corruption Bureau, a structure that enjoys US patronage. The scandal forced the resignation of the head of the Ukrainian presidential administration, Yermak, and another negotiator, Secretary of the National Security and Defense Council Rustem Umerov, who was the Minister of Defense of Ukraine in 2023-2025, and whose name was also circulating on the list of those involved in corruption rings, became highly vulnerable to US pressure.
-You see real, potential progress here.
-In any case, even under these conditions, the progress in negotiations that you mentioned came at the cost of Zelensky making tangible changes to the initial document, which he did with the support of the Europeans, represented in the negotiations by German Chancellor Merz. This indicates that the Kremlin has not yet agreed to the amended version.
-The representatives had in-depth discussions on the peace plan, economic programs, and other issues. Can we expect Ukraine to move towards peace after these meetings?
-As I said, Zelensky has significantly changed the document, which on the one hand means that it has become more or less acceptable to Zelensky, but most likely unacceptable to Putin.