- ԱՄՆ-ն ևս խոսում է Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների անհրաժեշտության մասին, խոսել է Թրամփը։ Ինչպես կմեկնաբանեք այդ հայտարարությունները. ինու է ԱՄՆ-ն որոշել աջակցել այդ գաղափարին, որը նաև ՌԴ-ինն է։
- Եթե ԱՄՆ-ի համար Ուկրաինայում ընտրություններ կայացնելը ունի ներամերիկյան շարժառիթներ՝ ժողովուրդը ուզում է բեռնաթափվել երկարատև պատերազմից, ապա ՌԴ-ի համար այն Զելենսկու դիրքերը թուլացնելու առիթ է: Համենայնդեպս, ընտրությունները կարող է ենթահող պատրաստել հրադադարի, ինչին ձգտում է Վաշինգտոնը։ Խնդիրը, սակայն, ընդհանուր համաձայնությունն է, ինչը դեռևս տեսանելի չէ։
- Ինչպես կմեկնաբանեք Զելենսկու արձագանքը այդ ամենին։ Եւ ընդհանրապես, Ուկրաինայում տեղի կունենա՞ն նախագահական ընտրություններ։ Ու եթե լինեն, ինչ ելք կարելի է ակնկալել ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում։
- Պարզ է, որ վերապահ է Զելենսկին։ Կտրուկ մերժելը ևս նպատակահարմար չի համարում։ Սակայն ընտրությունները կարող են ներքին բևեռացում առաջացնել, ինչի նախադրյալները կան։ Միաժամանակ մտածում է, որ դա այս պայմաններում ավելի դեկլարատիվ բնույթ ունի, քան ռեալ։ Խիստ հարցական է ընտրությունների կայացումը պատերազմական իրավիճակում: Այստեղ մարտավարությունն այն է, որ նախ հրադադար, հետո ընտրություններ: Անգամ եթե կայանան, չեմ կարծում, որ բեկումնային պահ կապահովեն հանկարծակի հրադադարի կամ պատերազմի ավարտի ուղղությամբ։
- Ինչն է պատճառը, որ Զելենսկին չի համաձայնվում խաղաղության ամերիկյան պլանին։
- Նախ, ներքին ճնշումը՝ հակառուսական տրամադրությունների ալիքի բարձրացումը, հետո տարածքային զիջումների սկզբունքային մերժումը և մեծ հաշվով պարտված դուրս չգալու մոտեցումը։ Կարծում եմ՝ հիմնականը տարածքների ճակատագրի խնդրին է․ իսկ այստեղ Մոսկվան, թվում է, անզիջող է։
- Իրավիճակին արձագանքել է նաև Թուրքիան․ ԱԳ նախարար Ֆիդանը ասել է, որ Եվրոպան պետք է օգնի Ուկրաինային դժվար ընտրություն կատարել։ Սա ինչպես կմեկնաբանեք․ կօգնի՞ Եվրոպան, թե՞ ոչ։
- Անկարան այս կերպ ինքնառաջադրվում է իբրև միջնորդ։ Պետք է արձանագրել, որ ներեվրոպական առումով միանշանակ դիրքորոշում չկա Ուկրաինային ճնշելու, որպեսզի համաձայնի։ Հիմնական ճնշողը, եթե պիտի լինի, Վաշինգտոնն է, և ոչ թե՝ Բրյուսելը։ Անկարան դա լավ գիտի, և նման խաղեր տալով փորձում է միջնորդի կարգավիճակ վերցնել։

- The US is also talking about the need for presidential elections in Ukraine. Trump has spoken. How would you comment on these statements? Why did the US decide to support that idea, which is also Russia's?
- If for the US, holding elections in Ukraine has domestic motives - the people want to get rid of the long war, then for Russia, it is an opportunity to weaken Zelensky's positions. In any case, the elections could pave the way for a ceasefire, which Washington seeks. The problem, however, is the general agreement, which is not yet visible.
- How would you comment on Zelensky's reaction to all of this? And in general, will presidential elections be held in Ukraine? And if they are, what outcome can be expected in the Russian-Ukrainian conflict?
- It is clear that it is up to Zelensky. He does not consider a sharp refusal to be appropriate either. However, elections can cause internal polarization, and this requires specific prerequisites. At the same time, he argues that, in these conditions, it is more declarative than real. The holding of elections in wartime is highly questionable. The tactic here is: first, a ceasefire; then, elections. Even if they are held, they will not provide a turning point towards a sudden ceasefire or an end to the war.
- What is the reason that Zelensky disagrees with the American peace plan?
- First, internal pressure - the rise of a wave of anti-Russian sentiments, then the principled rejection of territorial concessions and, by and large, the approach of not leaving defeated. The main issue is the fate of the territories. And here, Moscow seems uncompromising.
- Turkey has also reacted to the situation. Foreign Minister Fidan said that Europe should help Ukraine make a difficult choice. How would you interpret this: will Europe help or not?
- Ankara is thus presenting itself as a mediator. It should be noted that there is no clear position within Europe to pressure Ukraine into agreeing. The central pressure, if there should be one, is Washington, not Brussels. Ankara is well aware of this, and by playing such games, it seeks to assume the role of a mediator.