- Մոսկվայում կայացան ռուս-ամերիկյան բանակցությունները։ Որքանո՞վ էին դրանք արդյունավետ. ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ բանակցությունների արդյունքները։
- Մոսկվայի բանակցությունները կարծում եմ արդյունավետ էին երկխոսության գործընթացը բաց պահելու առումով։ Ապարդյուն՝ հիմնական համաձայնություն ձեռք բերելու առումով։
- ՌԴ նախագահի օգնական Ուշակովն ասել է, թե «տարածքային հարցում դեռևս փոխզիջումային տարբերակ չի գտնվել»։ Ի՞նչ է սա նշանակում, կարելի՞ է ասել, և հնարավո՞ր է արդյոք գտնել նման տարբերակ։
- Դա նշանակում է, որ դեռևս անելիք իրավիճակում է հակամարտությունը։ Հանգուցային կետը տարածք-անվտանգություն գծի վրա է։ Եվ այստեղ շատ բարդ են մոտեցումների համընկնումները։ Ուկրաինան չի ուզում կորցնել իր ինքնիշխանությունը իր տարածքների վրա, ինչը նաև այս պահին առաջ է քշում ԱՄՆ-ը, իսկ ՌԴ-ն իր անվտանգության սպառնալիքներ է տեսնում Ուկրաինայի արևմտացումով։ Շատ հակոտնյա դիրքերի վրա են երկու ուղղությունները։
- ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի խաղաղության բանակցությունների հետագա ընթացքը դեռևս պարզ չէ՝ չնայած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ լավ պայմանավորվածություններին։ Կխնդրեմ՝ այս հայտարարությանը ևս անդրադառնալ։
- Պուտինի հետ պայմանավորվածություններ՝ մյուս կողմից փոխզիջման տարբերակի բացակայություն։ Ուզում են այն տպավորությունը թողնել, որ երկխոսությունը շարունակվելու է։
Համաձայն են երկխոսել և երկխոսության գործընթացը շարունակել։ ԱՄՆ-ի համար թե՛ Ուկրաինայի հանքերն են շահագրգռող, թե՛ ՌԴ-ի անվտանգությունը որոշակիորեն վերահսկելը։ ՌԴ-ն ուզում է տարածքներ և անկախ անվտանգություն՝ սպառնալիքազերծ անվտանգություն։
- Ուկրաինական ճակատում խաղաղության հասնելու հեռանկարը շա՞տ հեռու է, թե՞ ոչ։
- Կարծում եմ՝ բանակցությունները լինելու են բազմափուլ, բազմաշերտ, ինչը խոսում է երկարատևության մասին։ Առավելագույնը այս պայմաններում կարող են համաձայնել ստատուս քվոյի պահպանման և ժամանակավոր հրադադարի հաստատման։

- Russian-American negotiations took place in Moscow. How effective were they? How would you comment on the results of those negotiations?
- The Moscow negotiations were effective in terms of keeping the dialogue process open. In vain in terms of reaching a basic agreement.
- Russian presidential aide Ushakov said that "a compromise option has not yet been found on the territorial issue." What does this mean, and is it possible to find such an option?
- This means that the conflict is still in a state of flux. The turning point is on the territory-security line. And here the coincidences of approaches are very difficult. Ukraine does not want to lose its sovereignty over its territories, which is also being pushed forward by the US at the moment, and Russia sees threats to its security in the Westernization of Ukraine. The two directions are at opposite ends.
- US President Donald Trump has stated that the further course of the peace talks in Ukraine is still unclear, despite good agreements with Russian President Vladimir Putin. I want to ask you also to address this statement.
- Agreements with Putin, on the other hand, are marked by the absence of a compromise option. They want to leave the impression that the dialogue will continue.
They agree to continue the dialogue. The US is interested in both the Ukrainian mines and some control over Russia's security. Russia wants territories and independent security - security without threats.
- Is the prospect of achieving peace on the Ukrainian front very distant or not?
- The negotiations will be multi-stage, multi-layered, which speaks of a long duration. The most they can agree to under these conditions is to maintain the status quo and establish a temporary ceasefire.