Հայ-թուրքական սահմանի բացումը մեկ վայրկյանի հարց է. Իսպիրյան
Թուրքիան քննարկում է առաջիկա վեց ամսում Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանը բացելու հարցը՝ վերացնելով Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը Սառը պատերազմի ժամանակաշրջանից. այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանի հետ։
-Ինչո՞ւ հենց հիմա Թուրքիան սկսեց այդ քննարկումները։
-Ինչ սահմանը փակվել է, անընդհատ այդ քննարկումները լինում են։ Բայց պատմությունը ցույց տվեց, որ Թուրքիան գնում է այն սկզբունքով, որ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորում չլինի, սահմանը չի բացվի։ Դա մեկ վայրկյանի հարց է, ինչ-որ քննարկումների կարիք չկա, ընդամենը Թուրքիան պետք է ասի՝ բացում ենք, իսկ հայկական կողմը պատրաստ է, ավելին, թուրքական կողմը տեխնիկական որևէ աշխատանք չի արել այն կողմում։ Երկու երկրների քաղաքացիներին հավանական հոսքին դիմագրավելու և պատշաճ սպասարկելու համար մեր կողմը աշխատանքներն ավարտել է։ Անցնող տարվա մարտից արդեն լիարժեք պատրաստ է սպասարկման, Թուրքիայի կողմից՝ ոչ։ Խոսքը 3-րդ երկրների քաղաքացիների մասին է։
-Ինչպիսի՞ ազդեցություն կարող է ունենալ Թուրքիա-Հայաստան սահմանի բացումը Հայաստանի ներքին քաղաքականության վրա, հատկապես՝ ընտրություններին ընդառաջ։
-Բոլորն էլ ցանկանում էին բացել սահմանը։ Իհարկե, մի քիչ այլ կոնտեքստներ կար, այլ իրավիճակում էինք։ Բացումը ինքնին վատ բան չէ, նորմալ երևույթ է, այլ հարց, որ կան շատ չլուծված հարցեր, մարտահրավերներ, որոնք սահմանների բացման դեպքում պետք է պետությունը նախօրոք հաշվարկի՝ հաշվի առնելով նաև տնտեսական գործոնները։

Opening the Armenian-Turkish border is a matter of seconds. Ispiryan
Turkey is discussing opening the land border with Armenia within the next six months, eliminating the last closed border in Europe since the Cold War, Bloomberg reported.
Radar Armenia spoke to Turkologist Andranik Ispiryan on the topic.
-Why did Turkey start these discussions right now?
-Whenever the border has been closed, these discussions are constantly taking place. But history has shown that Turkey adheres to the principle that the border will not be opened until relations between Armenia and Azerbaijan are normalized. It is a matter of seconds; there is no need for discussion. All Turkey needs to do is say, "We are opening it," and the Armenian side is ready. Moreover, the Turkish side has not done any technical work on the other side. To address the potential flow of citizens from both countries and properly serve them, our side has completed the necessary work. Since March of last year, it has been fully ready for service, while Turkey has not. We are talking about citizens of third countries.
-What impact could the opening of the Turkey-Armenia border have on Armenia's domestic politics, especially ahead of the elections?
-Everyone wanted to open the border. Of course, there were slight differences in context; we were in a different situation. The opening itself is not a bad thing; it is a normal phenomenon, but the problem is that there are many unresolved issues and challenges that the state should consider in advance before opening the borders, taking economic factors into account.