1998թ․-ից քայլ չի արվել ԼՂ-ի բանակցային գործընթացը բարելավելու համար. Խալաթյան
ՀՀ կառավարությունը հրապարակել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին առնչվող մի շարք փաստաթղթեր, որոնք պատկերացում են տալիս մինչև 2020-ը տեղի ունեցած բանակցային գործընթացի բովանդակության մասին։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է իրավագետ Արտաշես Խալաթյանի հետ։
-Դուք ի՞նչ տպավորություն ունեք այս բանակցային փաթեթից։
-Փաստաթղթերը արտահայտում են այն ընդհանուր քաղաքական տրամաբանությունը, որը եղել է շուրջ 30 տարվա բանակցային գործընթացում, ըստ էության, արտահայտել է ստատուս քվոյի կողմնակիցների քաղաքական հավատամքը, որոնք նպատակ չեն ունեցել լուծել հակամարտությունը, այլ փորձել են քաղաքական պատասխանատվությունը մեկ վարչակազմից փոխանցել մյուսին և խուսափել վերջնական քաղաքական որոշումների կայացումից։  Պարզ է, որ որևէ գործողություն չէր արվում՝ կանխելու ռուս-ադրբեջանական մերձեցումը, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին միլիարդավոր դոլարների զենքի վաճառքի պայմաններում չէր դիվերսիֆիկացվում մեր ռազմարդյունաբերությունը։ Այս փաստաթղթերը եկան վավերացնելու այն հանգամանքը, որ Հայաստանի իշխանությունը, դեռ 1998թ․-ից սկսած, որևէ լուրջ քայլ չի արել ԼՂ-ի բանակցային գործընթացը բարելավելու և Հայաստանի համար շահավետ լուծում բերելու համար։
-Ընդդիմադիրները պնդում են, թե որոշ տեղեկություններ խեղաթյուրված են։ Ի՞նչ կասեք այս մասին։
-Ըստ էության, ընդդիմությունը կրկին խուսափում է քննարկումներից․ եթե նրանք նման մեղադրանք են առաջադրում, ապա առնվազն պետք է ներկայացնեն վավեր փաստաթղթեր, եթե սրանք անվավեր են: Երեք նախագահները, որպես պետական գաղտնիք կրող անձինք, բնականաբար, որոշակի սահմանափակումներով հանդերձ, կունենան պատճեններ, բայց եթե իրենց թիմակիցները նման արտահոսքեր են տալիս, ուրեմն այդ  փաստաթղթերի վերաբերյալ առնվազն բանավոր պետք է տան, հակառակ պարագայում սա ուղղակի մանիպուլյացիա և անարդյունավետ ինքնապաշտպանություն է։

No step has been taken to improve the Nagorno-Karabakh negotiation process since 1998. Khalatyan
The Armenian government has published several documents related to the negotiation process for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, which provide insight into the content of negotiations conducted until 2020.
Radar Armenia spoke to lawyer Artashes Khalatyan on the topic.
-What is your impression of this negotiation package?
-The documents express the general political logic that has existed in the negotiation process for about 30 years; in fact, they expressed the political beliefs of supporters of the status quo, who did not aim to resolve the conflict, but tried to transfer political responsibility from one administration to another and avoid making final political decisions. It is clear that no action was taken to prevent the Russian-Azerbaijani rapprochement, and our military industry was not diversified amid Russia's billions of dollars in arms sales to Azerbaijan. These documents came to confirm the fact that the Armenian government, since 1998, has not taken any serious steps to improve the Nagorno-Karabakh negotiation process and bring a beneficial solution to Armenia.
-The opposition claims that some information is distorted. What do you say about this?
-In essence, the opposition is again avoiding discussions: if they make such accusations, then they should at least present valid documents, if these are invalid. The three presidents, as persons carrying state secrets, will naturally have copies, albeit with certain restrictions. But if their teammates are leaking them, they should at least provide verbal information about these documents; otherwise, this is just manipulation and ineffective self-defense.