Վրաստանի դիրքորոշումը մեծ նշանակություն ունի. քաղաքագետ
ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները վերջին շրջանում ակտիվ այցելություններ են ունենում Վրաստան. նրանց թվում են նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը և այլք։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանի հետ։
-Ինչո՞վ են պայմանավորված պաշտոնյաների ակտիվ այցերը։
-Ես այդպես չէի առանձնացնի։ Ժամանակ առ ժամանակ տեսնում ենք, որ շատ պաշտոնյաներ տարբեր խնդիրներով այցելություն են իրականացնում Վրաստան, բայց օգոստոսի 8-ի պայմանավորվածությունից հետո ակնհայտորեն տարածաշրջանում նոր իրավիճակ է ձևավորվել, և այդ նոր իրավիճակը ունի ճշգրտումների, նոր համաձայնությունների կնքման և հետագա զարգացման տեսլականներ մշակելու կարիք, ինչի շրջանակներում էլ, այո, Վրաստանի հետ հանդիպումները այս շրջանում մի փոքր ավելացել են։ Ինչպես, օրինակ, անմիջապես օգոստոսի 8-ից հետո Իրան այցելություններն էին բավական շատ, կարծում եմ, որ, օրինակ, Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանները բաց լինեին, նմանատիպ այցելությունների շարք կարելի էր սպասել դեպի Թուրքիա։
-Նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին նշել է, Վրաստանը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Ինչպե՞ս կարող է նպաստել, ըստ Ձեզ։
-Վրաստանը  Հայաստանի և Ադրբեջանի համար առանցքային պետություն է՝ հաշվի առնելով աշխարհագրությունը, և Վրաստանի դիրքորոշումը մեծ նշանակություն կարող է ունենալ հայ-ադրբեջանական փոխհարաբերությունների զարգացման վրա, առավել ևս, որ միջազգային հանրության համար տարածաշրջանը, ընդհանուր առմամբ, մեկ ընդհանուր միավոր է, և այս տրամաբանության մեջ նրա դիրքորոշումը մեծ նշանակություն ունի։ Թեև գիտենք, որ վերջին շրջանում, կարծես թե, Հայաստանում և Ադրբեջանում դիտվող միտումները՝ դեպի Արևմուտք գործընթացներ իրականացնելու և Ռուսաստանից մի փոքր հեռանալու, հակառակ պատկեր ունենք. Վրաստանը փորձում է  դեպի Ռուսաստան որոշակի շարժ է կատարել։ Միևնույն ժամանակ, դա չի նսեմացնում տարածաշրջանի ընդհանուր քաղաքական տրամաբանությամբ գործելու անհրաժեշտությունը, և այնպես չէ, որ Վրաստանն էլ ընդհանրապես կտրել է իր կապերը Արևմուտքի հետ, հակառակը, ներկա իշխանությունները, ինչքան էլ ռուսամետ քայլեր են անում, այնուամենայնիվ, շարունակում են, գոնե հայտարարությունների տեսքով, ներկայացնել իրենց նվիրվածությունը Վրաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին, այնպես որ, Վրաստանի նշանակությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի համար գերագնահատել հնարավոր չէ։
-Ինչպե՞ս կարող է Վրաստանի և Հայաստանի միջև ձևավորված «օրինակելի հարաբերությունների ոգին» ազդել տարածաշրջանային համագործակցության վրա։
-Առաջին հերթին ուշադրություն կհրավիրեի այն փաստի վրա, որ անկախ Վրաստանում գործող քաղաքական ռեժիմից, արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից և շրջադարձերից, որոնք մենք տեսել ենք վերջին 30 տարիների ընթացքում, հայ-վրացական հարաբերությունները մշտապես շարունակում են նույն տրամաբանությամբ զարգանալ, ինչը ակնհայտ ցույց է տալիս, որ Հայաստանի համար Վրաստանը շատ կարևոր պետություն է, և նույն կերպ Վրաստանի համար Հայաստանն է կարևոր․ փոխադարձ խնդիրներ ունենալը չի բխում որևէ մեկի շահերից։ Սա կարող է իսկապես օրինակ լինել Ադրբեջանի համար։ Անկախ նրանից՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի հարաբերությունները ջերմ են եղել, այնուամենայնիվ, բավականին լուրջ խնդիրներ եղել են՝ ի տարբերություն հայ-վրացական հարաբերությունների։

Georgia's position is of great importance. Political Scientist
High-ranking officials of the Republic of Armenia have been making active visits to Georgia recently. Among them are President Vahagn Khachaturyan, Minister of Justice Srbuhi Galyan, Minister of Economy Gevorg Papoyan, Minister of the Territorial Administration Davit Khudatyan, and others.
Radar Armenia spoke to political scientist Robert Ghevondyan on the topic.
-What are the reasons for the active visits of officials?
-I wouldn't put it that way. From time to time, we see many officials visiting Georgia with various issues, but after the August 8 agreement, a new situation has clearly emerged in the region. This new situation requires clarification, the signing of new contracts, and the development of visions for further growth, within the framework of which, yes, meetings with Georgia have increased slightly in this period. For example, there were many visits to Iran immediately after August 8. If the borders between Armenia and Turkey were open, a series of similar visits to Turkey could be expected.
-During the meeting with the President, Georgian President Mikheil Kavelashvili noted that Georgia is ready to contribute to the strengthening of peace and stability in the region. How can it contribute, in your opinion?
-Georgia is a key state for Armenia and Azerbaijan, taking into account its geography. Georgia's position can have great importance for the development of Armenian-Azerbaijani relations, especially since the region is generally a standard unit for the international community. Its position in this logic is of great importance. Although we know that, recently, the trends observed in Armenia and Azerbaijan have been to move towards the West and away from Russia a little, we have the opposite picture. Georgia is trying to make a particular move towards Russia. At the same time, this does not diminish the need to act in accordance with the general political logic of the region, and it is not that Georgia has completely severed its ties with the West; on the contrary, the current authorities, no matter how pro-Russian steps they take, continue, at least in the form of statements, to present their commitment to Georgia's European integration path, so the importance of Georgia for Armenia and Azerbaijan cannot be overestimated.
-How can the "spirit of exemplary relations" formed between Georgia and Armenia affect regional cooperation?
-First of all, I would draw attention to the fact that, regardless of the political regime in Georgia, foreign policy priorities and twists and turns that we have seen over the past 30 years, Armenian-Georgian relations always continue to develop in the same logic, which clearly shows that Georgia is a critical state for Armenia, and Armenia is equally important for Georgia. Having mutual problems is not in anyone's interests. This is an example for Azerbaijan. Regardless of whether the relations between Azerbaijan and Georgia have been warm, there have been quite serious problems, unlike the Armenian-Georgian relations.