Քոչարյանը Ռուսաստանի ձեռքում վերածվել է գործիքի, դանոս է տալիս. Մեհրաբյան
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը իր հարցազրույցում հայտարարել է` լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Չինաստանը։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանի հետ։
-Ինչպես կմեկնաբանեք Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը, որ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, և առաջարկում է ստորագրել ևս մեկը, որը կունենա երաշխիքային համակարգ։
-Ռոբերտ Քոչարյանը Ռուսաստանի ձեռքում վերածվել է Հայաստանի դեմ տարվող հիբրիդային պատերազմի գործիքի, և ոչ միայն նա, այլև` Սերժ Սարգսյանը, Նարեկ Կարապետյանը, Բայրամովը, և այդ ամենին նախորդեց Ռուսաստանի արտգործնախարարության ցինիկ հայտարարությունը, որը նվիրված էր նոյեմբերի 9-ի հնգամյակին, և այս ամենը իրար հետ հնչեց մի նվագախմբով կամ երգչախմբով։ Այդ ամեն ինչի բովանդակային քննարկումները անիմաստ են դառնում, որովհետև դրա դրդապատճառները ավելի թափանցիկ է. Հայաստանը տանել, նորից դնել Ռուսաստանի տակ. սա են ուզում այս մարդիկ։
-Ինչո՞ւ են Սերժ Սարգսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը իրար հաջորդող հարցազրույցներ տվել։
-Քանի որ նոյեմբերի 9-ը լավ առիթ էր հիբրիդային պատերազմը նոր գրոհով նշանավորելու համար։
-Ըստ Քոչարյանի՝ ՀՀ կողմից արվել է ամեն ինչ, որ ռուսներն Արցախից դուրս գան։ Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
-Դա դանոս է Հայաստանի դեմ, ու Հայաստանի դիրքերը առավելագույնս վատթարացնելու միջոց։ Ես ուղղակի հարց ունեմ դատախազությանը. եթե Վարդան Նիկոլայևիչը  ընկնում է այդ հոդվածի տակ, Հայաստանի սուվերենությունը կասկածի տակ դնելու համար, ինչու՞ դա չի տարածվում Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունների վրա։
-Երկրորդ նախագահը նշել է նաև, որ Հայաստանը միակողմանի հրաժարվել է  այդ փաստաթուղթը կատարել, Պրահայում ասելով՝ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ` Արցախը։
-Դա պարզ դեզինֆորմացիա է` ուղղված մոլորեցնելու Հայաստանի հանրությանը, ինչը, բարեբախտաբար, նրա մոտ այլևս չի ստացվում, քանի որ հանրությունը ժամանակագրության դեպքերը շատ լավ է պատկերացնում, և նաև Ռուսաստանին հաճոյանալուն։ Շատ հստակ է, երևում` Ռուսաստանից «ռազնարյադկա» է, թե ով ինչ պետք է անի, և մարդիկ աշխատում են։ 12 աթոռի մեջ մի տենց բան կար` «контора пишет»։

On November 9, the second President of the Republic of Armenia, Robert Kocharyan, stated in an interview that the best option would be for the guarantors of the Armenia-Azerbaijan peace treaty to be Russia, the USA, and China.
Radar Armenia spoke with Ruben Mehrabyan, Vice Chairman of the "For the Republic" party, on the topic.
-How would you comment on Robert Kocharyan's statement that the guarantors of the Armenia-Azerbaijan peace treaty were Russia, the USA, and propose signing another one that would have a guarantee system?
-Robert Kocharyan has turned into an instrument of hybrid war waged against Armenia in the hands of Russia, and not only him, but also Serzh Sargsyan, Narek Karapetyan, Bayramov, and all this was preceded by the cynical statement of the Russian Foreign Ministry, which was dedicated to the fifth anniversary of November 9. All this sounded together with an orchestra or choir. The substantive discussions of all this become meaningless because its motives are more transparent. To take Armenia, to put it under Russia again - this is what these people want.
-Why did Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan give interviews one after the other?
-Because November 9 was a good opportunity to mark the hybrid war with a new attack.
-According to Kocharyan, everything was done by the Republic of Armenia for the Russians to leave Artsakh. How would you comment on this?
-It is a slander against Armenia, and a way to worsen Armenia's position as much as possible. I simply have a question for the prosecutor's office: if Vardan Nikolayevich falls under that article, for questioning Armenia's sovereignty, why does it not apply to the statements of Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan?
-The second president also noted that Armenia unilaterally refused to implement that document, saying in Prague that it recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, including Artsakh.
-This is simple disinformation aimed at misleading the Armenian public, which, fortunately, is no longer successful, since the public has an excellent idea of the events of the chronology, and also at pleasing Russia. It is very clear, it seems, that there is a "raznaryadka" from Russia about who should do what, and people are working. There was something like this in 12 Chairs: "The office" writes.