ԱՄՆ-ն ստիպված է վերադառնալ ճնշման քաղաքականությանը Ռուսաստանի նկատմամբ. քաղաքագետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ունի աշխարհում ամենամեծ միջուկային զինանոցը, որը կբավականացնի «աշխարհը 150 անգամ պայթեցնելու» համար։ Ի պատասխան՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարն առաջարկել է սկսել միջուկային փորձարկումների նախապատրաստում։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանի հետ։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը, որ Միացյալ Նահանգներն ունի աշխարհում ամենամեծ միջուկային զինանոցը, որը կբավականացնի «աշխարհը 150 անգամ պայթեցնելու» համար։
-Նորություն չի ասել Թրամփը։ Իսկապես, ԱՄՆ-ի միջուկային արսենալն ակնհայտորեն ամենամեծն է աշխարհում. ավելին ասեմ, ոչ միայն միջուկային, այլև՝ ընդհանրապես Միացյալ Նահանգների ռազմական հնարավորությունները գերազանցում են ամբողջ մնացյալ աշխարհի ռազմական հնարավորություններին՝ իրար գումարած, այնպես որ, որևէ զարմանալի բան Թրամփը չի հայտարարել։
-ՌԴ պաշտպանության նախարարն առաջարկել է սկսել միջուկային փորձարկումների նախապատրաստում՝ ի պատասխան ԱՄՆ գործողությունների. սա ի՞նչ է նշանակում։
-Դա աշխարհաքաղաքական հակամարտության տրամաբանությունն է, Ռուսաստանն, իհարկե, այն առումով, որ միջուկային պատերազմում որևէ մեկը չի շահելու, որտեղ չկա 150 հատ աշխարհ, որպեսզի Միացյալ Նահանգները պայթեցնի, մեկ անգամը բավարար է, իսկ մեկ անգամ պայթեցնել կարող է նաև Ռուսաստանը։ Այս առումով, իհարկե, Ռուսաստանի պատասխանը որոշակի տրամաբանություն ունի, բայց պետք է հաշվի առնենք, որ թե՛ Թրամփի հայտարարությունը, թե՛ Ռուսաստանի տարբեր պաշտոնյաների հայտարարություններն ընդամենը մեկը մյուսին զգուշացման տրամաբանություն ունեն։ Նշեմ նաև, որ վտանգն առ այն, որ կարող է ինչ-որ պահի միջուկային գործողություն տեղի ունենալ, կարծում եմ, չենք կարող ասել՝ ընդհանրապես չկա։
-Եվ առհասարակ, ինչո՞ւ են սկսել նման հայտարարություններ անել։ Ուղերձ կամ ենթատեքստեր կա՞ն այստեղ։
-Հիմնական պատճառն այն է, որ Թրամփը փաստացի ձախողեց ռուս-ուկրաինական պատերազմը դադարեցնելու՝ իր նախընտրական խոստումի իրականացումը։ Ի վերջո, Միացյալ Նահանգներում, և անձամբ Թրամփը ևս, հասկացավ, որ այն լավատեսական սպասումները, որ ուներ Ռուսաստանի ռացիոնալության մասին, չեն արդարանում։ Իրականում իռացիոնալ է Ռուսաստանի ղեկավարության վերաբերմունքը աշխարհաքաղաքական և, նաև, տարածաշրջանային գործընթացների վերաբերյալ, և Միացյալ Նահանգները ստիպված է վերադառնալ ճնշման քաղաքականությանը։

The US is forced to return to a policy of pressure on Russia. Political Scientist
US President Donald Trump has announced that the US has the largest nuclear arsenal in the world, which would be enough to "blow up the world 150 times." In response, the Russian Defense Minister has suggested starting preparations for nuclear tests.
Radar Armenia spoke to political scientist Robert Ghevondyan on the topic.
-How would you comment on this statement that the United States has the largest nuclear arsenal in the world, which would be enough to "blow up the world 150 times"?
-Trump said nothing new. Indeed, the US nuclear arsenal is clearly the largest in the world. Moreover, not only nuclear, but also the military capabilities of the United States in general exceed those of the rest of the world combined, so Trump's announcement was not surprising.
-The Russian Defense Minister has suggested starting preparations for nuclear tests in response to US actions. What does this mean?
-That is the logic of the geopolitical conflict, Russia, of course, in the sense that no one will win in a nuclear war, where there are not 150 worlds for the United States to blow up, once is enough, and Russia can blow it up once too. In this sense, Russia's response has a certain logic. Still, we must also consider that both Trump's statement and the statements of various Russian officials have only the logic of warning each other. I should also note that the danger of a nuclear action occurring at some point is one that we cannot entirely rule out.
-And in general, why did they start making such statements? Is there a message or subtext here?
-The main reason is that Trump actually failed to fulfill his campaign promise to stop the Russian-Ukrainian war. Ultimately, in the United States, Trump himself came to realize that the optimistic expectations he had about Russia's rationality were unfounded. In reality, the Russian leadership's attitude towards geopolitical and regional processes is irrational, and the United States is compelled to adopt a policy of pressure.