- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԱՄՆ և Չինաստանի նախագահների հանդիպումը։ Բացի տնտեսական պայմանավորվածություններից, ինչ քաղաքական արդյունքներ գրանցվեցին այդ հանդիպման ժամանակ։
- Քաղաքական առումով նախ, իհարկե, փոխզսպման, լարվածության լիցքաթափման և քաղաքական համաձայնությամբ տնտեսական համագործակցությունը շարունակելու նպաստող հանդիպում էր կայացել։ Հիմնականը սակայն ԱՄՆ-ի կողմից չթողելն է, որ ՌԴ-Չինաստան առանցքը կազմվի, համալրելով այլ երկրներ։
- Ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ այդ հանդիպումը աշխարհաքաղաքական առումով, նաև՝ գործող թեժ հակամարտությունների ճակատում։
- ԱՄՆ-Չինաստան երկխոսությունը կարող է ապալարված իրավիճակ ստեղծել հարավչինական ծովում և Թայվանում։ Չինաստանը առ այժմ տնտեսական բևեռ է։ Երկու բևեռները փոխկախյալություն ունեն։ Ներկա տնտեսական աշխարհակարգում ԱՄՆ-ը և Չինաստանը «դատապարտված» են համագործակցել։ Իսկ սրա համար քաղաքական հանգիստ ենթահող է պետք։ Թեժ հակամարտությունները հատկապես միջին Արևելյան տարածաշրջանում շարունակում են մնալ ԱՄՆ-ի վերահսկողության ներքո։ Այնտեղ Չինաստանը այս պահի դրությամբ չի ներգրավվելու։ Ավելի ուշ, երբ տնտեսական ներդրումների հերթը հասնի, այն ժամանակ զգալի կլինի Չինաստանի առկայությունը։
- Կխնդրեի անդրադառնալ միջուկային զենքի փորձարկման մասին հայտարարություններին. ՌԴ-ն նոր զինատեսակ է գործի դնում, ԱՄՆ-ը խոսում է միջուկային զենքի փորձարկումների մասին։ Սրանք ինչ հետևանքներ կարող են ունենալ, ինչի կարող են բերել։
- Հռետորաբանությունը կարող է անցնել փորձարկման փուլ։ Սա ևս փոխզսպման գործընթացի մաս կազմող գործողություն է։ Նոր սպառազինումներ կլինեն, ինչը ևս հսկայական տնտեսական շուկա է։ Ռազմական արդյունաբերությունը ներդրումային նշանակություն ունի հատկապես ցուցադրվածները սպառողական շուկա արտահանելու առումով։ Նորագույն սերնդի սպառազինությունները, գեթ ներկա ժամանակաշրջանում, ավելի ցուցադրելու և փորձարկելու համար են՝ վաճառելու նպատակով նաև։
- Այս համատեքստում ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները ինչպես կգնահատեք, և հեռանկարները դրանց։
- Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները շատ ցածր մակարդակի վրա են, հակառակ երբեմն հնչող հայտարարություններին, որոնք երկխոսության գործընթացի տպավորությունն են թողնում։ Վաշինգտոնի համար դեռ պահը չի հասունացել Ուկրաինային պարտադրելու գնալ հրադադարի։ Մինչ այդ ԱՄՆ-ի ղեկավարությամբ կշարունակվի միջազգային ընտանիքի կողմից ՌԴ-ն մեկուսացնելու քաղաքականությունը։

- How would you comment on the meeting between the US and Chinese presidents? In addition to economic agreements, what political results were recorded during that meeting?
- In political terms, first of all, of course, it was a meeting that promoted mutual restraint, easing tensions, and continuing economic cooperation with political agreement. The main thing, however, is that the US did not allow the Russian-Chinese axis to form, replenishing other countries.
- What consequences could that meeting have in geopolitical terms, including on the front of the current hot conflicts?
- The US-China dialogue could create a de-escalation situation in the South China Sea and Taiwan. China is still an economic pole. The two poles are interdependent. In the current financial world order, the US and China are "doomed" to cooperate. For this, a calm political environment is necessary. Hot conflicts, especially in the Middle East, continue to be under the control of the United States. China is not involved at the moment. Later, when the time comes for economic investments, China's presence will be noticeable.
- I would like to ask you to address the statements about nuclear weapons testing. Russia is deploying a new type of weapon, and the United States is talking about nuclear weapons testing. What consequences can these have, what can they lead to?
- The rhetoric may enter the testing phase. This is also an action that is part of the process of mutual deterrence. There will be new weapons, which is also a huge economic market. The military industry has significant investment implications, particularly in terms of exporting the demonstrated products to the consumer market. The latest generation of weapons, at least at present, is primarily used for demonstration and testing, as well as for sales purposes.
- In this context, how would you assess Russian-American relations and their prospects?
- Russian-American relations are at a very low level, despite occasional statements that give the impression of a dialogue process. The time has not yet come for Washington to force Ukraine to agree to a ceasefire. Until then, the international community, led by the United States, will continue its policy of isolating Russia.