Ուկրաինայի պատերազմի երկարատևությունը նպատակ է. Գանտահարյան
- Չնայած՝ ԱՄՆ և ՌԴ նախագահները պայմանավորվել էին հանդիպել Հունգարիայում, սակայն, կարծես, այն տեղի չի ունենա։ Ինչպես կմեկնաբանեք, ինչու պայմանավորվածությունից հետո այսպես որոշվեց։
- Թրամփն ասել էր, որ եթե շոշափելի արդյունք պիտի չգրանցվի, չի ուզում հանդիպել Պուտինի հետ։ Պարզ է, որ շոշափելի արդյունքների նախադրյալներ չկային։ Ուկրաինան նման չէ Գազային։ Համաձայնության եզրեր դեռևս չեն երևում։ Հանդիպման չկայանալը համակցվում է ռուսական էներգետիկ ընկերությունների դեմ ճշտվող պատժամիջոցներով։ Օղակը սեղմվում է ՌԴ-ի նկատմամբ։
- ԱՄՆ-ն պատժամիջոցների փաթեթ է սահմանել ռուսական ընկերությունների նկատմամբ։ Նաև, կարծես, վերադարձել է երկու երկրների միջև լարվածությունը։ Սա ինչ հետևանքներ կունենա, ինչու այսպես հանկարծ իրավիճակը փոխվեց։
- Մոսկվան չի ուզում խաղալ Վաշինգտոնի ճշտած կանոններով։ ԱՄՆ-ն հանդես է գալիս ՌԴ-ի հետ երկխոսությունը շարունակելու հայտարարություններով, մյուս կողմից, սակայն, սեղմում է օղակը։ Կարծում եմ՝ խաղի այս կանոնը կշարունակվի․ ականատես կլինենք դարձյալ երկխոսության հրավերի։
- Նաև ԵՄ-ը պատժամիջոցների նոր փաթեթ նախաձեռնեց ՌԴ նկատմամբ։ Սա ինչ էր նշանակում։
- Սա պարզապես հավաքական Արևմուտքի միասնական կեցվածքի մասին է։ Անգամ եթե տարբերություն լինի, կարծում եմ՝ դա համակարգված կլինի ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջև։
- Տեղի ունեցողը ինչ հետևանքներ կունենա հրադադարի հասնելու նախաձեռնության հարցում. ռուս-ուկրաինական ճակատում ինչի կբերի։
- Դեռևս տեսանելի չեն հրադադարն ու խաղաղությունը։ Այս կոնֆլիկտի նպատակներից մեկը երկարատևությունն է։ Հիմնական շահառուն ԱՄՆ-ն է։ Տուժում են թե՛ ՌԴ-ն, թե՛ Ուկրաինան, թե՛ Եվրոպան։ Շահում է ԱՄՆ-ն։
- Տեղի ունեցողը մեր տարածաշրջանի վրա ինչպես կազդի՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հետաքրքրությունն ու ներկայացվածությունը։
- Մեր տարածաշրջանում կակ-տիվանա ԱՄՆ-ն, որ արդեն ներկայություն է։ Բնականաբար, սա կլինի ռուսական գործոնի հաշվին։ Երկարատևության արդյունքներից մեկը մեր տարածաշրջանում ռուսական գործոնի թուլացումն է և ԱՄՆ-ի առկայության ակտիվացումը։

Prolonging the war in Ukraine is a goal. Gandaharian
- Although the US and Russian presidents had agreed to meet in Hungary, it will not take place. How would you explain why it was decided this way after the agreement?
- Trump had said that if there were no tangible results, he did not want to meet with Putin. There were no prerequisites for tangible results. Ukraine is not like Gaza. There are still no edges of agreement. The failure of the meeting is compounded by sanctions imposed on Russian energy companies. The noose is tightening against Russia.
- The US has imposed a package of sanctions against Russian companies. It also seems that tension between the two countries has returned. What consequences will this have? Why did the situation suddenly change like this?
- Moscow does not want to play by the rules specified by Washington. The US is making statements to continue the dialogue with Russia, but on the other hand, it is tightening the noose. This rule of the game will continue. We will witness an invitation to dialogue again.
- The EU also initiated a new package of sanctions against Russia. What did this mean?
- This is simply about the united stance of the collective West. Even if there is a difference, it will be coordinated between the US and Europe.
- What consequences will what is happening have on the initiative to achieve a ceasefire? What will it bring on the Russian-Ukrainian front?
- A ceasefire and peace are not yet visible. One of the goals of this conflict is longevity. The primary beneficiary is the US. Both Russia and Ukraine, and Europe, suffer—the US benefits.
- How will what is happening affect our region, taking into account the interests and representation of both countries?
- The US, which is already present in our region, will become more active. Naturally, this will be at the expense of the Russian factor. One of the long-term results is the weakening of the Russian factor in our region and the activation of the US presence.