Եթե հանդիպում տեղի ունենա, Ուկրաինայի դիրքերը կարող են թուլանալ. Մելքոնյան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է՝ ակնկալում է առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Բուդապեշտում հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող, միջազգայինագետ Սերգեյ Մելքոնյանի հետ։
-Ի՞նչ կարելի է սպասել այս հանդիպումից։
-Ենթադրենք, թե ինչ հարցեր կլինեն օրակարգում։ Առաջինը՝ Ռուսաստան-ԱՄՆ երկկողմանի հարաբերությունները, քանի որ այս հարցը կարևոր է Ռուսաստանի համար իր ռազմավարության կոնտեքստում, որտեղ Ռուսաստանը փորձում է տարանջատել ուկրաինական պատերազմը Ռուսաստան-ԱՄՆ հարաբերություններից։ Այս կոնտեքստում Մոսկվայի համար կարևոր է վերականգնել ուղիղ չվերթները և դիվանագիտական հարաբերությունները զարգացնել։ Սա՝ երկկողմանի հարցերի մասին։
Իսկ ուկրաինական կոնտեքստում, պարզ է, առաջինը կլինի հրթիռների հարցը, և ոչ միայն՝ այդ հրթիռներինը, նաև այլ հարցեր կարող են լինեն օրակարգում՝ հումանիտար հարցեր, զինադադար և խաղաղության պայմանագիր: Հետևաբար, կարիք կա նոր շունչ տալ այս պայմանավորվածություններին, բայց շատ կարևոր է՝ Զելենսկիի այցը ինչպես կավարտվի, որ շատ հաճախ ասում են՝ Թրամփը կարծիքը փոխում է այն ուղղությամբ, թե ով է վերջինն իր մոտ մտնում։ Ամեն դեպքում, եթե հանդիպումը տեղի ունենա, այստեղ Ուկրաինայի դիրքերը արդեն կարող են թուլանալ։
-Իսկ ինչու՞
-Քանի որ վերջինս փաստացի տետ-ա-տետ խոսակցություն կլինի Թրամփ-Պուտին մակարդակով։ Թրամփը, անշուշտ, կփորձի ցույց տալ, որ ինքը մոտիվացված է Շարմ էլ Շեյխի գագաթնաժողովով խաղաղության օրակարգը առաջ մղելու, շահագրգռված կլինի ինչ-որ մի հաջողություն նաև ցույց տալ, օրինակ, կփորձի կազմակերպել Պուտինի և Զելենսկու հանդիպումը, նույնիսկ՝ ֆորմալ, առանց որևէ պարտավորությունների, բայց խնդիրը նա է, որ չգիտեմ՝ ինչքանով Ռուսաստանը պատրաստ կլինի, առանց նախնական պայմանավորվածությունների, որոնք պիտի արձանագրվեն հանդիպման ժամանակ, գնալ Զելենսկու հետ հանդիպման։ Ուկրաինան պիտի ինչ-որ մի բան զիջի։ Եվ կան բազմակողմանի հարցեր, հաշվի առնելով, որ մյուս տարի ավարտվում է «Ստարտ 3» պայմանագիրը. կարիք կա ռազմավարական կայունության։ Եթե այս պայմանագիրը չի լինում, միջազգային ռազմավարական կայունության որևէ պայմանագիր, չկա, ընդհանրապես, ոչ մի բան չի զսպում։ Հանդիպման ընթացքում չեն հասցնի բոլորը քննարկել, ԱՄՆ-ի կողմը իր համար առաջնահերթ հարցեր կդնի, հետևաբար, մենք չենք կարող ասել, թե ինչով կավարտվի հանդիպումը,
-Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին ասել է, որ ամերիկյան հրթիռների սպառնալիքն է ստիպել Մոսկվային՝ համաձայնել բանակցություններին։ Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ ազդեցություն կարող է այս նախաձեռնությունն ունենալ ռուս-ուկրաինական պատերազմի շարունակության վրա։
-Հաշվի առնելով, որ մենք բավականին տեղեկություն չունենք, հրթիռների էֆեկտիվ զենքը կարող է լինել, բայց եթե դրա քանակը քիչ է, դժվար իրենք ինչ-որ մի ձև փոխեն իրավիճակը ճակատում։ 2-րդը. ով պիտի լինի հիմնական օպերատորը։ Մենք գիտենք, որ ուկրաինական զորքերում չկան հատուկ ստորաբաժանումներ, որոնք պատրաստել են այդ տեսակ տեխնիկա կիրառել, հետևաբար, կոնսուլտացիայի կարիք կա։ Եթե ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված լինեն, դա նշանակում է, որ Միացյալ Նահանգները հաստատել է այն փաստը, որ նա պատերազմի դերակատարներից մեկն է։ Սա կազդի ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև Ռուսաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների վրա, որը Ռուսաստանը փորձում էր տարանջատել, որպեսզի այստեղ հաջողություն հասնի և երկկողմանի հարաբերություններում հաջողությունն արդեն օգտագործի Ուկրաինայի դեմ։

US President Donald Trump said he expects to meet with Russian President Vladimir Putin in Budapest in the next two weeks.
Radar Armenia spoke with Sergey Melkonyan, a researcher at the APRI Armenia analytical center and an international expert, about the topic.
-What can we expect from this meeting?
-Let's assume what issues will be on the agenda. First, Russia-US bilateral relations are important to Russia in the context of its strategy, which seeks to separate the Ukrainian war from Russia-US relations. In this context, Moscow needs to restore direct flights and develop diplomatic relations. This is about bilateral issues.
And in the Ukrainian context, it is clear that the first issue will be missiles —not only those missiles; other issues may also be on the agenda: humanitarian issues, a ceasefire, and a peace treaty. Therefore, there is a need to breathe new life into these agreements, but it is essential to know how Zelensky's visit will end, because they often say that Trump changes his mind in favor of whoever comes to him last. In any case, if the meeting takes place, Ukraine's position here may already weaken.
-And why?
-Since the latter will actually be a tete-a-tete conversation at the Trump-Putin level. Trump will certainly try to show that he is motivated to advance the peace agenda with the Sharm el-Sheikh summit, he will be interested in showing some success, for example, he will try to organize a meeting between Putin and Zelensky, even formally, without any obligations, but the problem is that I do not know to what extent Russia will be ready to go to a meeting with Zelensky without preliminary agreements that will be recorded during the meeting. Ukraine will have to concede something. And there are many-sided issues to consider, given that the START 3 treaty expires next year. There is a need for strategic stability. If this treaty does not exist, there is no international strategic stability treaty; in general, nothing will hold back. During the meeting, they will not have time to discuss everything. The US side will set its own priority issues; therefore, we cannot say how the meeting will end.
- Ukrainian President Zelensky said that the threat of American missiles forced Moscow to agree to negotiations. In your opinion, what impact can this initiative have on the continuation of the Russian-Ukrainian war?
- Considering that we do not have enough information, missiles can be an effective weapon, but if their number is small, it is difficult for them to change the situation on the front. 2nd: Who should be the leading operator? We know that there are no specialized units in the Ukrainian troops trained to use such equipment; therefore, consultation is needed. If they are directly or indirectly involved, it means the United States has confirmed it is one of the actors in the war. This will affect not only Ukraine but also Russia-US relations, which Russia was trying to separate to achieve success here and use against Ukraine in bilateral ties.