Հրթիռներն օգտագործվելու են Ռուսաստանի թիկունքին հարվածելու համար. քաղաքագետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ եթե Ռուսաստանը չգնա պատերազմի կարգավորման, ապա Միացյալ Նահանգները կարող է Ուկրաինային փոխանցել Tomahawk («Տոմահավկ») թևավոր հրթիռներ, որին ի պատասխան ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ «Տոմահավկ» հրթիռները Կիև ուղարկելը կարող է վատ ավարտ ունենալ։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանի հետ։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք հայտարարությունը, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննարկում է Ուկրաինային «Տոմահավկ» թևավոր հրթիռներ փոխանցելու հնարավորությունը՝ Ռուսաստանի հետ բանակցություններ վարելու նախապայմանով:
-Ընդհանուր առմամբ, դա լուրջ ճնշում կլինի Ռուսաստանի վրա։ Նպատակը այն է, որ Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրվի, և վերջինս գնա զիջումների, բայց ես չեմ կարծում, որ սա կկանգնեցնի Պուտինին, քանի որ նա  ազարտային խաղացող է և, իմ կարծիքով, գնալու է մինչև վերջ՝ ընդհուպ մինչև Ռուսաստանի կործանում, բայց նա պատրաստ չէ այս փուլում կանգնեցնել պատերազմը։
-Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ եթե ստանան հրթիռները, դրանք երբեք չեն օգտագործվի խաղաղ բնակչության դեմ։ Ի՞նչ մարտավարական փոփոխություններ կարող են առաջանալ պատերազմի համատեքստում:
-Դրանք օգտագործվելու են Ռուսաստանի թիկունքին խորությամբ հարվածելու համար։ Իհարկե, քաղաքացիական բնակչությանը չեն հարվածի, դրա իմաստն էլ չկա։ Դրանք բավական թանկ հրթիռներ են, և հարվածել շենքի՝ իմաստ էլ չունի։ Ռազմավարական օբյեկտների են  հարվածելու, ընդ որում, ոչ միայն ռազմական, այլև՝ նավթավերամշակման և գազավերամշակման օբյեկտների, քանի որ Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը իր նավթագազային եկամուտներն օգտագործում է պատերազմը շարունակելու համար։
-ՌԴ-ն արձագանքել է այս ամենին.  մասնավորապես, Պեսկովն ասել է, թե այս հրթիռների փոխանցումը «կարող է վատ ավարտ ունենալ», ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների վրա»: Ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ։
-Պարզապես սպառնում են, բայց կարծում եմ, որ միայն խոսքերով Թրամփի վրա չեն կարող ազդել, քանի որ Թրամփը այդքան ջանքեր է գործադրել, որ պատերազմը դադարեցվի, բայց Ռուսաստանը չի ընդառաջում այդ ջանքերին, և այս պահին այլևս միայն այդպիսի սպառնալիքները չեն աշխատելու։ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանից սպասում են կոնկրետ քայլեր՝ պատերազմը դադարեցնելու համար։ Եվ եթե այս հրթիռները փոխանցվեն, ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունները ավելի կսրվեն։

Missiles will be used to strike Russia's rear. Political Scientist
US President Donald Trump has announced that if Russia does not go to the settlement of the war, the United States may transfer Tomahawk cruise missiles to Ukraine, to which the press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, has stated that sending Tomahawk missiles to Kyiv could end badly.
Radar Armenia spoke to political scientist Armen Vardanyan on the topic.
-How would you comment on the statement that US President Donald Trump is considering the possibility of transferring Tomahawk cruise missiles to Ukraine, subject to negotiations with Russia?
-In general, this will be severe pressure on Russia. The goal is to put pressure on Russia and make concessions, but I do not think that this will stop Putin, because he is a gambler and, in my opinion, will go to the end, up to the destruction of Russia, but he is not ready to stop the war at this stage.
-The Ukrainian president has stated that if they receive the missiles, they will never be used against civilians. What tactical changes could occur in the context of the war?
-They will be used to strike deep into Russia's rear. Of course, they will not hit the civilian population; there is no point in that. These are pretty expensive missiles, and there is no point in hitting a building. They will hit strategic facilities, and not only military, but also oil and gas refining facilities, since Zelensky stated that Russia uses its oil and gas revenues to continue the war.
-The Russian Federation has responded to all this. In particular, Peskov said that the transfer of these missiles "could end badly" for US-Russian relations. What consequences could it have?
-They are simply threatening, but I think that they cannot influence Trump with words alone, because Trump has made so many efforts to stop the war, but Russia is not responding to those efforts, and at this point, such threats alone will no longer work. The US is expecting concrete steps from Russia to stop the war. And if these missiles are transferred, most likely, US-Russian relations will worsen.