ՀԱՄԱՍ-ն իր «այո»-ն համաձայնեցրեց Թեհրանի հետ. Գանտահարյան
- Անդրադառնանք Գազայում հրադադար հաստատելու՝ Թրամփի նախաձեռնության ընդունմանը։ Ըստ Ձեզ, ի՞նչը ստիպեց կողմերին՝ գնալ նման քայլի ու ընդունել խաղաղության Թրամփի ծրագիրը։
- Երբ Նեթանյահուն Վաշինգտոնից ներողություն խնդրեց Կատարի իշխանություններից՝ կատարական տարածքների վրա հարձակվելու համար, արդեն որոշ նախանշաններից պարզ դարձան, որ հետագա քայլերը թելադրվում են ԱՄՆ-ի կողմից։ Այդ ներողությունը պարզապես Թրամփի հրահանգն էր։ Իսրայելի արագ համաձայնությունը ամերիկյան ծրագրին և ՀԱՄԱՍ-ին տրված ժամկետը՝ պատասխան ներկայացնելու համար, ենթադրում էին, որ ամերիկյան նախաձեռնությունը կողմերի վրա ճնշումների միջոցով պիտի համաձայնեցվի։ ՀԱՄԱՍ-ը մի քանի օր էր խնդրել իր պատասխանը տալու համար։ Կարծում եմ՝ պատասխանը համաձայնեցված էր Իրանի հետ։
- Արդյո՞ք սա երկարատև խաղաղության կտանի, թե՞ առաջին փուլի իրագործումից հետո էլի հնարավոր են մանր ու մեծ բախումներ։
- Հնարավոր է, որ տեղի ունենան ցնցումներ կամ հրադադարի խախտումներ։ Սակայն, երկարաժամկետ տեսանկյունից, թվում է՝ ձևավորվել է ավելի լայն համաձայնություն, քանի որ Թրամփը հայտարարեց, որ այս խաղաղությունը միայն Գազային չի վերաբերում, այլև, ընդհանրապես, ողջ տարածաշրջանին։ Սա ենթադրում է, որ տարածաշրջանի գլխավոր դերակատարների միջև ձեռք է բերվել ընդհանուր համաձայնություն։
- Այս իրադարձություններն ինչպե՞ս կանդրադառնան մեր տարածաշրջանի վրա։
- Գոյություն ունեն զուգահեռ զարգացումներ։ Թե TRIPP-ի, թե Գազայի անցումային կառավարությունը և խաղաղության գործընթացը վերահսկող միջազգային խորհրդի դեպքում, երկուսն էլ Թրամփի անձնական ներգրավմամբ են։ Երկու տարածաշրջաններում էլ նույն դերակատարներն են։ Հարավային Կովկասի դեպքում նկատելի է Միացյալ Նահանգների մուտքը տարածաշրջան և Իսրայելի համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ, որը ուղղված է Իրանի դեմ։ Այս իրողությունները առկա են, բայց «կարմիր գծերը» շարունակում է սահմանել ԱՄՆ-ն։
- Կարո՞ղ է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության դադարեցումը ազդել նաև ռուս-ուկրաինական հակամարտության վրա։ Եթե այո, ինչպե՞ս։
- Այդ ազդեցությունը դեռ ամբողջությամբ տեսանելի չէ։ Մաշեցնող այս պատերազմը դեռ պիտի շարունակվի։ Միջին Արևելքի պարագայում ևս խաղաղության բանակցությունները նախորդել են երկարատև պատերազմներին։ Գազայից հետո հերթը, ըստ ամենայնի, Սիրիայինն է, ապա՝ Լիբանանինը։ Կարծում եմ՝ դեռ չի հասել ռուս-ուկրաինական պատերազմի լիակատար զինադադարի պահը։

- Let's look at the acceptance of Trump's initiative to establish a ceasefire in Gaza. In your opinion, what forced the parties to take such a step and accept Trump's peace plan?
- When Netanyahu apologized to Washington for the Qatari authorities ' attack on Qatari territories, some signs already made it clear that we dictated further steps. That apology was simply Trump's order. Israel's quick agreement to the American plan and the deadline given to Hamas to submit a response suggested that the American initiative would have to be agreed upon through pressure on the parties. Hamas had asked for several days to give its response. The response was agreed upon with Iran.
- Will this lead to lasting peace, or are minor and major clashes still possible after the implementation of the first stage?
- It is possible that there will be upheavals or ceasefire violations. However, in the long term, a broader consensus has emerged, as Trump stated that this peace concerns not only Gaza but also the entire region. This suggests that a general agreement has been reached among the region's leading actors.
- How will these events affect our region?
- There are parallel developments. In the case of TRIPP, the Gaza Transitional Government and the international council overseeing the peace process both involve Trump personally. The same actors are present in both regions. In the case of the South Caucasus, the entry of the United States into the area and Israel's cooperation with Azerbaijan, which is aimed at Iran. These realities exist, but the "red lines" are still set by the United States.
- Could the cessation of the Israeli-Palestinian conflict also affect the Russian-Ukrainian conflict? If so, how?
- That impact is not yet noticeable. This exhausting war will still have to continue. In the Middle East, peace talks have also been preceded by long wars. After Gaza, Syria will likely be next, then Lebanon. The time for a complete ceasefire in the Russian-Ukrainian war has not yet come.