Ընդդիմադիրները չունեն այնքան ուժ, որ կարողանան ղեկավարել հավաքները․ վրացագետ
Թբիլիսիում, ՏԻՄ ընտրություններին զուգահեռ, բողոքի ցույցեր են։ Ընդդիմադիրները գրոհել են նախագահական նստավայրը, այդ ընթացքում եղել են վիրավորներ։ Այդ ամենի ֆոնին Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն երկրում անկարգություններ հրահրելու փորձերին աջակցելու մեջ է մեղադրել Վրաստանում ԵՄ դեսպանին։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է վրացագետ Հասմիկ Մելիքսեթյանի հետ։
-Վրաստանում ցույցերը ի՞նչ զարգացում կունենան։
-Հոկտեմբերի 4-ի ՏԻՄ ընտրություններից հետո և դրան զուգահեռ Վրաստանում մեծ հանրահավաք իրականացվեց, որը ուղեկցվեց նաև նախագահական նստավայր ներխուժման փորձով, ինչին Վրաստանի իրավապահները պատասխանեցին ջրցան մեքենաներով և արցունքաբեր գազի կիրառմամբ։ Այս օրերին նույնպես ցույցը շարունակում է՝ երեկոյան ժամերին մարդիկ նորից դուրս են գալիս փողոց։ Դժվար է ասել, թե ինչ հունով կզարգանան առաջիկայում ցույցերը, և ընդհանուր զարգացումը ինչպիսին կլինի։ Բայց պիտի նշեմ, որ գոնե ընդդիմության ներկայացուցիչները և ընդդիմադիր առաջնորդները այս պահին մի կամ բանտարկված են, կամ նրանք, ովքեր հիմա փորձում են ինչ-որ բան իրենց վրա վերցնել և կազմակերպչական աշխատանքներ անել, չունեն այնքան հեղինակություն, որ կարողանան մոբիլիզացնել հավաքները։ Այնպես որ, առաջիկայում հանրահավաքները, կարծում եմ, կշարունակվեն, բայց դրանք ինչպես կզարգանան, ապագայում կտեսնենք։ Նաև ուզում եմ նշել՝ հավաքները իրականացվում են ոչ թե նաև հենց բուն ՏԻՄ ընտրություններից հետո, այլ գրեթե 1 տարի տևող ցույցեր են, որոնք նախկին խորհրդարանական ընտրություններից և Վրաստանի վարչապետի՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունների գործընթացը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին հայտարարությունից հետո ընթացող ցույցերն են։
-Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն ԵՄ դեսպանին մեղադրել է Թբիլիսիում տեղի ունեցած անկարգությունները խրախուսելու մեջ։ Ինչպե՞ս պետք է հասկանալ այս հայտարարությունը, և ի՞նչ հետևանքներ կարող է դա ունենալ Վրաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների վրա։
-Վրաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունները վերջին 1 տարում, խորհրդարանական ընտրություններից առաջ էլ, շատ լարված էին, և այս ՏԻՄ ընտրությունները և 2024 թ․ խորհրդարանական ընտրությունները իրականացվեցին Արևմուտքի հետ բացահայտ առճակատման և հակասությունների ֆոնին։ Սրան զուգահեռ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ վրացական կողմը շատ ավելի սուր և կոշտ հռետորաբանություն էր որդեգրել և մինչ այդ էլ մեղադրանքներ հնչեցրել ԵՄ անդամ երկրների տարբեր դեսպանների վերաբերյալ, այդ թվում՝ Գերմանիայի դեսպանի, Միացյալ Թագավորության դեսպանի։ Ինչպես նաև նկատեցինք, Վրաստանում ԵՄ դեսպանին էր ուղղված մեղադրանքներ։ ԵՄ դեսպանը վերջերս մասնակցել է Վրաստանի ԱԳՆ-ում կազմակերպված դեսպանների հետ հանդիպմանը, որից հետո որևէ կերպ չի արձագանքել և հայտարարություն չի արել։ Իսկ ԵՄ-ից հայտարարությանն արձագանքել են՝ նշելով, որ անընդունելի են այդ բոլոր հայտարարությունները դեսպանի վերաբերյալ, և դրանք պիտի դադարեցվեն, և ընդհանրապես, եվրոպական երկրների դեսպանները ներկայացնում են իրենց երկրների պաշտոնական դիրքորոշումը։
-Ընդդիմության ձերբակալությունը կոշտ պատասխան չէ՞ իշխանության կողմից։
-Ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունը եթե ընդհանուր ենք դիտարկում, ապա նրանք ձերբակալվել են խորհրդարանական քննչական հանձնաժողովի նիստերին չներկայանալու համար։ Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է հոկտեմբերի 4-ի հանրահավաքից հետո ձերբակալություններին, այստեղ նաև իրավական տեսանկյունից է հարցը, քանի որ կոչեր են հնչել ռազմավարական նշանակության օբյեկտ ներխուժելու, դրանցից հենց առաջինը՝ նախագահական նստավայր ներխուժելու։ Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով են այս մեղադրանքներն առաջադրվել։

The opposition does not have enough power to lead the rallies. Georgian expert
In parallel with the local elections, there are protests in Tbilisi. The oppositionists have stormed the presidential residence, resulting in injuries. Against this background, Georgian Prime Minister Kobakhidze has accused the EU Ambassador to Georgia of supporting attempts to incite unrest.
Radar Armenia spoke to Georgian expert Hasmik Meliksetyan on the topic.
-What will the developments be like in Georgia?
-After the local elections on October 4 and in parallel with them, a large rally was held in Georgia, which was also accompanied by an attempt to storm the presidential residence, to which Georgian law enforcement officers responded with water cannons and tear gas. The demonstrations continue these days, with people returning to the streets in the evenings. It is difficult to say how the demonstrations will develop in the future, and what the overall development will be. But I must note that at least the opposition representatives and opposition leaders are either imprisoned at the moment, or those who are now trying to take something upon themselves and do organizational work do not have enough authority to be able to mobilize the rallies. So, I think the rallies will continue soon, but we will see how they will develop. I also want to note that the rallies are being held not just after the local government elections themselves, but are demonstrations lasting almost a year, which have been taking place since the previous parliamentary elections and the announcement by the Prime Minister of Georgia to suspend the EU accession negotiations process temporarily.
- Georgian Prime Minister Kobakhidze accused the EU Ambassador of encouraging the unrest in Tbilisi. How should we understand this statement, and what consequences could it have on Georgia-EU relations?
-Relations between Georgia and the EU have been very tense in the last year, even before the parliamentary elections, and these local government elections and the 2024 parliamentary elections were held against the backdrop of open confrontation and contradictions with the West. In parallel, the Georgian side adopted a much sharper and harsher rhetoric during the local government elections. Even before that, they made accusations against various ambassadors of EU member states, including the German ambassador and the United Kingdom ambassador. We also noticed that allegations were made against the EU ambassador to Georgia. The EU ambassador recently participated in a meeting with ambassadors organized at the Georgian Foreign Ministry, after which he did not respond or make a statement. The EU responded to the statement, noting that all these statements about the ambassador are unacceptable and must be stopped. In general, the ambassadors of European countries represent the official position of their countries.
-Isn’t the arrest of the opposition a harsh response from the authorities?
-If we consider the arrest of opposition figures in general, they were arrested for not appearing at the sessions of the parliamentary investigative committee. And suppose we are talking about the arrests after the October 4 rally. In that case, there is also a legal issue here, since there were calls to storm a strategically important facility, the first of which was to storm the presidential residence. These charges were brought under several articles of the Criminal Code.