Գազայի ամերիկյան նախագծի շուրջ պետք է համաձայնվի նաև Թեհրանը. Գանտահարյան
- ԱՄՆ-ն իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության ներկա փուլը կարգավորելու ծրագիր է ներկայացրել։ Սպասում են ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանին։ Ինչպես կմեկնաբանեք տեղի ունեցողը։
- ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատասխանի ձգումը ինչ-որ բան նշանակում է։ Բանակցում են, առաջարկում որոշակի փոփոխություններ։ Կարծում եմ, որ ընդհանուր կոնսենսուս կա ամերիկյան նախագծին։ ՀԱՄԱՍ-ը ենթակա է Իրանի, Թուրքիայի և Կատարի ազդեցությանը։ Թուրքիան և Կատարը համաձայնել են նախագծին։ Մնում է Իրանի համաձայնությունը։ Դրա համար էլ բանակցում են․ չի ուշանա ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանը։ Կախված է Իրանի դիրքորոշումից։ Չի բացառվում, որ այս ուղղությամբ Իրանն ու Վաշինգտոնը բանակցում են։
- Այսինքն, կարծում եք՝ այնուամենայնիվ, կարձագանքեն։
- Այո, շուտով կարձագանքի։ Հիմա ասում է, որ ավելի ժամանակի պետք ունի։ Փորձում է որոշ ուղղումներ մտցնել։ Գիտակցում է, որ սա ՀԱՄԱՍ-ի վերացումն է Գազայից։ Ըստ նախագծի՝ կազմվելու է անցումային կառավարություն։ Ենթադրվում է որ ՀԱՄԱՍ-ն աշխատում է այնտեղ անուղղակի ներկայություն ունենալ։ Դժվար առաջադրանք է։ Չստացվելու դեպքում ԱՄՆ-ից է կախյալ հետագա գործողությունների ծավալն ու տարողությունը։
- Ինքներդ այդ ծրագրի իրագործման, կարգավորման հեռանկար տեսնու՞մ եք։
- Եթե երաշխիքների հիման վրա խոսում են ոչ միայն Գազայի, այլև, ընդհանրապես, տարածաշրջանի խաղաղության ուղղությամբ գնալու մասին, դա ենթադրում է, որ համաձայնությունն, ըստ էության, լինելու է գլխավոր խաղացողների միջև։ Դրանցից է կախյալ այս գործընթացի արդյունավետ լինելը։ Դա դեռևս պարզ չէ։
- Նաև ակտիվ գործողություններ են ռուս-ուկրաինական ճակատում. սա ինչպես կմեկնաբանեք։
- ԱՄՆ-ն մի կողմից փորձում է զսպել ՌԴ-ին, մյուս կողմից զինում է Ուկրաինային։ Սա երկարատև պատերազմ է՝ հարգելով կարմիր գծերը։ Երկարատևությունը պլանավորված ռազմավարություն է հատկապես ԱՄՆ-ի կողմից։
- Ի՞նչ են նշանակում Tomahawk հրթիռների շուրջ այս քննարկումները. ՌԴ-ն զգուշացնում է, որ եթե Ուկրաինան գործածի, ապա դա միայն ԱՄՆ թույլտվությամբ է լինելու։
- Կարծում եմ՝ ճիշտ է թույլտվության տեսությունը։ Առանց ԱՄՆ-ի թույլտվության՝ Կիևը չի օգտագործի այդ սպառազինությունը։
- ԱՄՆ-ն իրո՞ք թույլ կտա հարվածել ՌԴ խորքին, թե՞ սա քարոզչական նպատակներով է հայտարարվում։
- Ավելի շուտ, դեկլարատիվ մակարդակի զգուշացումներ են, քան իսկապես խորքային հարվածների ծրագիր։ Նոր էսկալացիաները տեսանելի չեն։ Այնուամենայնիվ, ներկա կշռույթներով և ծավալներով պատերազմը շարունակվելու է։
- Այս դեպքում ի՞նչ զարգացումներ կարելի է ակնկալել։
- ՌԴ-ի շուրջ օղակների սեղմում, Ուկրաինայի հավելյալ կախյալություն ԱՄՆ-ից և Եվրոպայի մակարդակով անվտանգային և տնտեսական խնդիրների առաջացում։ Գլխավոր շահառուն մինչ այժմ ԱՄՆ-ն է, որ մրցավարի դեր է վերցրել և իր վերահսկողության տակ է պահում ռազմախաղի կանոններն ու սահմանները, ինչպես նաև՝ կարմիր գծերը։

- The US has presented a plan to resolve the current stage of the Israeli-Palestinian conflict. They are waiting for Hamas' response. How would you comment on what is happening?
- Hamas' delay in responding means something. They are negotiating, proposing specific changes. There is a consensus on the American project. Hamas is subject to the influence of Iran, Turkey, and Qatar. Turkey and Qatar have agreed to the project. All that remains is Iran's agreement. That is why they are negotiating. Hamas' response will not be late. It depends on Iran's position. It is not ruled out that Iran and Washington are negotiating in this direction.
- So, will they respond anyway?
- Yes, they will respond soon. Now they say they need more time. They are trying to make some corrections. He realizes that this is the elimination of Hamas from Gaza. According to the project, a transitional government will be formed. It is assumed that Hamas is trying to have an indirect presence there. It is a difficult task. If it is not achieved, the scope and scope of further actions will depend on the United States.
- Do you see a prospect for the implementation of this plan, for a settlement?
- If they are talking about moving towards peace not only in Gaza, but also in the region in general, based on guarantees, this implies that the agreement will, in fact, be between the leading players. The effectiveness of this process depends on them. It is not yet clear.
- There are also active actions on the Russian-Ukrainian front. How would you interpret this?
- The United States is trying to restrain Russia on the one hand, and arm Ukraine on the other. This is a long-term war, one that respects red lines. Long-termism is a deliberate strategy, particularly for the United States.
- What do these discussions about Tomahawk missiles mean? Russia warns that if Ukraine uses them, it will only be with the permission of the United States.
- The theory of permission is correct. Without the consent of the United States, Kyiv will not use these weapons.
- Will the United States really allow strikes deep into Russia, or is this being announced for propaganda purposes?
- These are rather declarative warnings than a plan for real deep strikes. New escalations are not visible. However, the war will continue with the current scale and scope.
- What developments can be expected in this case?
- Tightening of the noose around Russia, additional dependence of Ukraine on the United States, and the emergence of security and economic problems at the European level. The primary beneficiary so far has been the United States, which has taken on the role of referee, keeping the rules and boundaries of the war game under its control, as well as the red lines.