ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերակցության վրա կարմիր գծերը չեն հատվելու. Գանտահարյան
- ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկրորդ անգամ պետական այցով մեկնեց Լոնդոն։ Ի՞նչ նշանակություն ուներ այս այցը, և ի՞նչ հիմնական պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին։ Մասնավորապես, ինչպե՞ս կարող են այդ պայմանավորվածությունները ազդել հակամարտության վրա։
- Մեծ Բրիտանիան, հատկապես բրեքզիթից հետո, հանդիսանում է ԱՄՆ-ի եվրոպական համայնքը։ Ամեն գլոբալ դիրքորոշում և քայլ համակարգվում է երկու երկրների միջև։ Տնտեսական և առևտրային խնդիրներին առընթեր համակարգվում են ինչպես Եվրոպայի, այնպես էլ Հարավային Կովկասի գործընթացները։
- Թրամփը հայտարարել է, որ հիասթափված է Պուտինից։ Նախկինում ևս նա պարբերաբար նման հայտարարություններ է արել, սակայն, միևնույն  ժամանակ, շարունակվում են շփումները, և ձեռնարկվում են քայլեր խնդրի  կարգավորման ուղղությամբ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հակասական զարգացումները։
- Առերևույթ հակասական, ըստ էության, մարտավարական։ Մի կողմից՝ ճնշել, պատժել, մյուս կողմից՝ բանակցել։ Ի դեպ, սա միայն Մոսկվային չի վերաբերում։
- Կարո՞ղ ենք, այնուամենայնիվ, ասել, որ, չնայած հրապարակային կոշտ հայտարարություններին, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև գոյություն ունի որոշակի փոխըմբռնում, կամ առնվազն կողմերը խուսափում են բացահայտ հակամարտությունից։
- Միանշանակ։ Պրոկսիներ տարբեր միջավայրերում, տարբեր տեսքով ու ձևաչափերով շարունակվելու են։ Ուղիղ ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերակցության վրա կարմիր գծերը չեն հատվելու։
- Թրամփն իր սոցիալական ցանցում հիշատակել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ իր մոտ կայացած հանդիպման և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին։ Դրանից հետո երկու երկրների ղեկավարներն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին։ Ի՞նչ էր նշանակում այս հիշեցումը, և ի՞նչ հեռանկարներ կարող է ունենալ գործընթացը։
- Ուղերձը ավելի շուտ վերհիշեցում է Մոսկվային։ Վաշինգտոնն ասում է, որ ինքն է երաշխավորը, միջնորդն ու կարգավորողը այս հակամարտությունում։

Red lines will not be crossed in US-Russia relations. Gandaharian.
- US President Donald Trump left for London for the second time on a state visit. What was the significance of this visit, and what main agreements were reached? In particular, how can these agreements affect the conflict?
- Great Britain, especially after Brexit, is the European community of the US. Every global position and step is coordinated between the two countries. Both the European and South Caucasus processes are coordinated in connection with economic and trade issues.
- Trump has stated that he is disappointed with Putin. He has made similar statements in the past, but at the same time, contacts continue, and steps are being taken to resolve the issue. How would you comment on these contradictory developments?
- Seemingly contradictory, in essence, tactical. On the one hand, to pressure, and on the other hand, to negotiate. By the way, this does not only apply to Moscow.
- Can we still say that, despite the harsh public statements, there is a particular understanding between the US and Russia, or at least the parties are avoiding open conflict?
- Definitely. Proxies will continue in different environments, in various forms and formats. The red lines will not be crossed directly in the US-Russia relationship.
- Trump mentioned on his social network about the meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan that took place near him and the agreements reached. After that, the leaders of the two countries expressed their gratitude. What did this reminder mean, and what prospects can the process have?
- The message is rather a reminder to Moscow. Washington says that it is the guarantor, mediator, and regulator in this conflict.