ԱՄՆ-ն միակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում Իսրայելին. Արմեն Պետրոսյան
Սեպտեմբերի 9-ին Իսրայելի բանակը թիրախավորել էր Կատարում գտնվող ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը՝ հարվածներ հասցնելով Դոհային։ Կատարվածը մեծ դժգոհություն է հարուցել, իսկ պաշտոնական Կատարը հայտարարել է Իսրայելի ու ՀԱՄԱՍ-ի միջև միջնորդական առաքելությունը դադարեցնելու մասին։
Այս թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանի հետ։
-Ի՞նչ ազդեցություն կունենա Իսրայելի հարձակումը Դոհայում ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարության դեմ՝ ոչ միայն Իսրայել-ՀԱՄԱՍ հակամարտության ընթացքի, այլև Կատարի, որպես միջնորդի և ԱՄՆ-ի դաշնակցի, միջազգային դերի վրա, հատկապես, երբ հարվածը դիտարկվում է որպես ինքնիշխան պետության տարածքի խախտում։
-Ըստ էության, Իսրայելի գործողությունները, որն այնքան էլ մեծ հաջողություն չի արձանագրել, նշանակում է, որ էսկալացիան շարունակում է աճել, և որևէ միջազգային մեխանիզմ ունակ չէ կանգնեցնել Իսրայելին։ Սա շատ կարևոր ցուցիչ է՝ հասկանալու, թե ինչպիսի ճգնաժամում է թե տարածաշրջանը, թե միջազգային համակարգը։ Իսկ նման միջադեպերը կարող են շարունակական լինել, հատկապես հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգների արձագանքը։ Միանշանակ մեծանալու է լարվածությունը տարածաշրջանում, խնդիրներ են ստեղծելու նաև ԱՄՆ-ի համար։ Չի բացառվում՝ նաև հոգեբանական, քարոզչական գործողություն իրականացվի Կատարի կողմից։ Չեմ կարծում, որ դա լինելու է շատ մեծ գործողություն, որը կարող է մեծացնել լարվածությունը տարածաշրջանում։ Ինչ վերաբերում է պաղեստինաիսրայելական կամ Իսրայել-ՀԱՄԱՍ հակամարտությանը, բնականաբար, այն շարունակվելու է այնքան, քանի դեռ Իսրայելը չի լուծել իր առջև դրված խնդիրները և փաստացի հնարավորություն ունի լուծել դրանք, որը Գազայի ամբողջ օկուպացիան է, տարածքի բնակչության արտաքսումը, իսկ քարոզչական նպատակը՝ ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացումը։
-Ըստ Թրամփի՝ դա վարչապետ Նեթանյահուի որոշումն էր, նպատակը Կատարի ռմբակոծությունը չէր։ Ինչպես կմեկնաբանեք այս ձևակերպումը։ Արդյո՞ք ԱՄՆ-ի ղեկավարության փորձը՝ միաժամանակ մեղմելու իր դաշնակից Կատարի դժգոհությունը և արդարացնելու Իսրայելի գործողությունները, կարող է հանգեցնել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հակասական պատկերի։
-ԱՄՆ-ի վարչակազմը ցուցաբերում է միակողմանի և բացարձակ պրոիսրայելական դիրքավորում, որքան էլ փորձում է լավ հարաբերություններ ունենալ տարածաշրջանում իր մյուս գործընկերների հետ, այդ թվում Թուրքիայի, արաբական մի շարք կարևոր երկրների՝ Կատար, Սաուդյան Արաբիա և այլն։ Այսինքն, ԱՄՆ-ն ինստիտուցիոնալ առումով փորձում է լավ հարաբերությունները պահպանել բոլորի հետ, բայց այն, որ նրա քաղաքականությունը բացարձակապես պրոիսրայելական է, ևս փաստ է։ Իսկ ինչ վերաբերում է Կատարում տեղի ունեցած գործողությանը՝ կարծում եմ, որ Իսրայելը միայնակ է գործել և վերջին պահին ձևական տեղեկացրել է ԱՄՆ-ին նախապատրաստվող գործողությունների մասին։ Ասեմ, որ սա Իսրայելի համար ընդունված գործելաոճ է 2023 թվականից ի վեր, որ Կատարում իրականացրել է գործողություն և հետո փաստի առաջ կանգնեցրել ինչպես իր դաշնակիցների ու հակառակորդներին։ ԱՄՆ-ի մոտեցումը պարզ է, բայց օբյեկտիվ է նրանով, որ Թրամփի վարչակազմը միակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում Իսրայելին, և տարածաշրջանում բոլոր խաղացողներն էլ տեղյակ են։ Կարծում եմ՝ աշխարհում նման անորոշ շրջափուլում իրենց քաղաքականությունը և քայլերը պլանավորում են՝ հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգների գործելաոճը, այսինքն, այդ բացարձակ աներկբա աջակցությունը Իսրայելին։
-Հաշվի առնելով Իսրայելի և Կատարի միջև ստեղծված լարվածությունը, հնարավո՞ր է, որ տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացը կանգ առնի կամ հետընթաց ունենա, հատկապես այն պայմաններում, երբ Կատարը կարևոր դեր ունի պատանդների ազատման և Գազայի հումանիտար ճգնաժամի մեղմման հարցերում։
-Այս պահին տարածաշրջանում, իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության գոտում, խաղաղության գործընթացը ընդամենը ֆոն է Իսրայելի ռազմատենչ և ագրեսիվ քաղաքականությունը առաջ մղելու համար։ Այսինքն, բովանդակային առումով լուրջ ակնկալիքներ չկան։ Խաղաղություն կարող է լինել Իսրայելի պահով, որը ենթադրում է Գազայի ամբողջական օկուպացիա և ՀԱՄԱՍ-ի նկատմամբ վերջնական հաղթանակ։ Իսկ ավելի լայն առումով՝ ընդհանրապես օրակարգից դուրս թողնել Պաղեստին պետության ստեղծման հարցը։ Սա է նպատակը, և քանի դեռ միջազգային իրավիճակը դա թույլ է տալիս, Իսրայելը փորձելու է գնալ այս ծրագրի իրագործման ետևից։ Բայց, իհարկե, այն գործընթացը ֆոնային է, որը պետք է լինի բանակցային Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև, որտեղ ակտիվ միջնորդություն ունեն Կատարը և Եգիպտոսը։ Արդյունավետությունը այդ հարցում խիստ կասկածելի է, քանի որ տեսնում ենք, որ Իսրայելը հաշվի չի առել միջազգային որևէ սահմանափակում։

The US is providing unilateral support to Israel. Armen Petrosyan
On September 9, the Israeli army targeted the Hamas leadership in Qatar, striking Doha. The incident caused great dissatisfaction, and the official Qatar announced the termination of the mediation mission between Israel and Hamas.
Radar Armenia spoke with analyst Armen Petrosyan on this topic.
-What impact will the Israeli attack on the Hamas leadership in Doha have not only on the course of the Israel-Hamas conflict, but also on the international role of Qatar as a mediator and US ally, especially when the strike is viewed as a violation of the territory of a sovereign state?
-In essence, Israel's actions, which have not been very successful, mean that the escalation continues to grow, and no international mechanism can stop Israel. This is a significant indicator of the crisis in which both the region and the global system are. And such incidents may continue, especially given the reaction of the United States. The tension in the area will definitely increase, and it will also create problems for the United States. It is not excluded that Qatar will also carry out a psychological propaganda operation. I do not think that it will be a massive operation that can increase the tension in the region. As for the Palestinian-Israeli or Israel-HAMAS conflict, naturally, it will continue until Israel resolves the problems it faces and has the actual opportunity to fix them, which is the entire occupation of Gaza, the expulsion of the population of the territory, and the propaganda goal is the destruction of Hamas.
-According to Trump, it was Prime Minister Netanyahu's decision; the goal was not to bomb Qatar. How would you interpret this formulation? Could the US leadership's attempt to simultaneously alleviate the discontent of its ally Qatar and justify Israel's actions lead to a contradictory picture of US foreign policy?
-The US administration is demonstrating a unilateral and absolutely pro-Israeli stance, no matter how much it tries to have good relations with its other partners in the region, including Turkey, several important Arab countries - Qatar, Saudi Arabia, etc. In other words, the US is institutionally trying to maintain good relations with everyone, but the fact that its policy is absolutely pro-Israeli is also a fact. As for the operation in Qatar, I think that Israel acted alone and formally informed the US about the actions being prepared at the last moment. Let me say that this has been an accepted practice for Israel since 2023, when it carried out an operation in Qatar and then confronted both its allies and opponents with the fact. The US approach is straightforward, but objective in that the Trump administration is providing unilateral support to Israel, and all players in the region are aware of it. I think that in such an uncertain period in the world, they are planning their policies and steps, taking into account the style of the United States, that is, its absolute unwavering support for Israel.
-Given the tension between Israel and Qatar, is it possible that the peace process in the region will stop or regress, especially in conditions where Qatar plays a vital role in the release of hostages and alleviating the humanitarian crisis in Gaza?
-At the moment, in the region, in the Israeli-Palestinian conflict zone, the peace process is just a backdrop for advancing Israel's belligerent and aggressive policy. In other words, there are no serious expectations regarding the content. Peace can be with Israel's position, which implies a complete occupation of Gaza and a final victory over Hamas. And in a broader sense, to leave the issue of the creation of a Palestinian state off the agenda altogether. This is the goal, and as long as the international situation permits, Israel will strive to implement this plan. But, of course, the process is a background one, which should be a negotiation between Israel and Hamas, where Qatar and Egypt are actively mediating. The effectiveness in this matter is highly questionable, since we see that Israel has not taken into account any international restrictions.