- Կխնդրեի անդրադառնալ Չինաստանում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության նիստին. առանցքայինը, կարծես, Չինաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանդիպումներն ու բանակցություններն էին, նաև՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Ի՞նչ էր սա նշանակում։
- Այս փորձը վաղուց է կիրառվում։ Այո, ամենահատկանշականը երկկողմ հանդիպումն է։ Չինաստանը ուզում է տնտեսական բևեռի հանգամանքը պահպանել, մինչ ՌԴ-ն փորձում է վերածվել ռազմաքաղաքական բևեռի։ Սա է հիմնական տարբերությունը մոտեցումների։ Չինաստանը Արևմուտքի հետ տնտեսական փոխկապվածության խնդիր ունի, որը չի ուզում վտանգել։
- Արդյո՞ք գործ ունենք աշխարհակարգի վերափոխման հետ, և ի՞նչ աշխարհակարգ է ձևավորվում, քանի որ խոսվում է երկբևեռ աշխարհակարգի մասին։
- Երկբևեռը ավելի մեդիա-քաղաքական ձևակերպում է, քան՝ իրողական։ ԱՄՆ-ն ձգտում է միաբևեռության, մինչդեռ իրար հակակշռող այլ ուժեր աշխատում են բազմաբևեռ աշխարհակարգի ուղղությամբ։ Մինչ այս պահը չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ի տարողությամբ այլ բևեռ կա. գուցե, առաջիկայում ձևավորվեն այլ բևեռներ։ Համենայնդեպս, երկբևեռ աշխարհակարգը անցյալ է՝ արդեն իր դասական իմաստով։ Չինաստանն ունի հսկա պոտենցիալ՝ տնտեսական բևեռի կարգավիճակը պահպանելու, նաև՝ զարգացնելու։
- Այս իրողությունները ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ռուս-ամերիկյան ու ամերիկա-չինական հարաբերությունների համատեքստում։
- Ռուս-ամերիկյանը դեկլարատիվ է, քարոզչաքաղաքական, քան՝ իրողական։ ԱՄՆ-ն շարունակելու է ներգրավված պահել ՌԴ-ին տարբեր կոնֆլիկտներում։ Ուկրաինայի պատերազմը կտրուկ չի ավարտվելու, անգամ, եթե հրադադարի շուրջ համաձայնություն լինի։ Մինչդեռ Չինաստանի հետ պատերազմը տնտեսական է՝ ընթանում է մաքսային պատերազմ. փոխկախայլության գործոնը, սակայն, չի թողնում, որ տոտալ տնտեսական պատերազմի անցնեն կողմերը։
- Միաժամանակ, ԱՄՆ նախագահն էլ անդրադարձավ այդ միջոցառումներին, նաև՝ դրան զուգահեռ քայլեր են արվում ռուս-ուկրաինական հակամարտությնա ուղղությամբ, անգամ՝ ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները հանդիպեցին Զելենսկուն։ Սա ի՞նչ է նշանակում՝ ո՞ւր է գնում այս գործընթացը։
- Կարծում եմ՝ դեռևս բեկումնային պահ չի հասունացնել։ Այս գործընթացը կանգառներով, ավելի շուտ՝ միջնորդավորված, բայց մեկ մեկ ուղիղ բանակցություններով, շարունակվելու է։ Արևմուտքը դերերի բաշխումով ՌԴ-ին ներգրավված պիտի պահի այս հակամարտությունում։ Ուկրաինան պարզապես հարթակ է ՌԴ-ին ներքաշված պահելու հարցում։ Ընթանում է ՌԴ-ի մեկուսացման ընդհանուր աշխարհաքաղաքականություն։
- Այս ամենն ինչպե՞ս կանդրադառնա մեր տարածաշրջանի վրա, այդ շահերն ինչպե՞ս կբախվեն կամ համատեղվեն այստեղ։
- Հարավային Կովկասում զգալի է ԱՄՆ-ի հանգրվանային ներկայությունը։ Կակտիվանան նաև ԵՄ երկրներն ու համապատասխան կառույցները։ Այս բոլորում մտահոգիչ է Անկարայի ակտիվությունը և իրավիճակի փոփոխությունը։ Անկարան շարունակում է իր հարաբերությունները Մոսկվայի հետ և Բաքվին թելադրում է՝ հանդես գալ հակառուսական դրսևորումներով։ Սա նշանակում է, որ Անկարան ևս միացել է ռուսական գործոնը Հարավային Կովկասում չեզոքացնելու՝ Արևմուտքի խաղին։

Ankara is dictating to Baku to play against Russia: Gandaharian
- I would like you to reflect on the Shanghai Cooperation Organization session in China. The key aspect was the meetings and negotiations between the presidents of China and Russia, as well as the agreements that were reached. What did this mean?
- This experience has been used for a long time. Yes, the most characteristic is the bilateral meeting. China aims to maintain its status as an economic powerhouse, while Russia seeks to establish itself as a military and political pole. This is the main difference in approaches. China has a problem of economic interdependence with the West, which it does not want to jeopardize.
- Are we dealing with a transformation of the world order, and what kind of world order is being formed, since there is talk of a bipolar world order?
- Bipolarity is more a media-political formulation than a real one. The US is striving for unipolarity, while other forces that counterbalance each other are working towards a multipolar world order. So far, there isn't another pole of the same size as the US. Other poles may form in the near future. In any case, the bipolar world order is a thing of the past, already in its classical sense. China has enormous potential to maintain its status as an economic powerhouse and to develop it further.
- How would you interpret these realities in the context of Russian-American and American-Chinese relations?
- The Russian-American one is declarative, propaganda-political, rather than real. The US will continue to keep Russia involved in various conflicts. The war in Ukraine will not end abruptly, even if there is an agreement on a ceasefire. Meanwhile, the war with China is economic; a customs war is underway. However, the factor of mutual dependence does not allow the parties to go into a total economic war.
- At the same time, the US President also touched upon these events. In parallel with this, steps are being taken towards the Russian-Ukrainian conflict, and even the leaders of the EU member states met with Zelensky. What does this mean? Where is this process going?
- A turning point has not yet arrived. This process will continue with stops, rather than being mediated, but with direct negotiations taking place one by one. The West will keep Russia involved in this conflict by distributing roles. Ukraine is simply a platform for keeping Russia involved. The general geopolitics of Russia's isolation is underway.
- How will all this affect our region? How will these interests clash or combine here?
- The US presence in the South Caucasus is noticeable. EU countries and relevant structures will also become more active. In all of this, Ankara's activity and the change in the situation are worrying. Ankara continues its relations with Moscow and dictates to Baku to take anti-Russian actions. This means that Ankara has also joined the West's game to neutralize the Russian factor in the South Caucasus.