Բաքուն աշխատում է Վաշինգտոն-Երևան հակասություններ ստեղծել. Գանտահարյան
– Ինչպես կմեկնաբանեք Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարությունը, թե «տարածաշրջանի համար շատ լավ պատկեր է ստեղծվել՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև և Ադրբեջանի ու ԱՄՆ-ի միջև կնքված համաձայնագրերի շնորհիվ»։
– Ֆիդանի հայտարարությունը մի քանի ուղերձ է պարփակում։ Ուզում է ասել, որ Անկարան հիմնական դեր է ունեցել այս պատկերի ստեղծման մեջ և հետագա իրադարձություններում պիտի շարունակի պահպանել առանցքային դեր։
– Ալիևն էլ, խոսելով տարածաշրջանային ուղիների ապաշրջափակման մասին, ասել է, թե այն շատ մոտ է իրականացմանը, և այժմ Հայաստանից է կախված իր աշխատանքի մասը կատարելը։ Սակայն կարծես հաղորդուղիների բացման հարցում դեռ մանրամասներ չկան։ Արդյո՞ք տեսնում եք հեռանկար՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ը ևս մասնակից է այդ գործընթացին։
– Բաքվի մարտավարությունը Երևանն ու Վաշինգտոնը հակադրելն է և Երևանի վրա ճնշումը ավելացնելը՝ հավելյալ զիջումներ կորզելու համար։ Պատասխանատվությունը փորձում է բարդել Երևանի վրա։ Նախագծի ընթացքը կախյալ է ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունից։
– ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը դիմել են ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման համար։ ԵԱՀԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը պնդել է, որ այն կլուծարվի մինչև դեկտեմբերի վերջ և որ այն պահելու իմաստ չկա։ Ինչ է նշանակում։
– Իրողապես լուծարվածը հիմա իրավական առումով են լուծարում, ինչը ենթադրում է միջազգային հարթության վրա հակամարտության փակում։ Այլապես, սակայն, երկկողմ բանակցություններ կլինեն։ ԱՄՆ-ը դառնում է միջնորդ և երաշխավոր՝ գեթ այս պահի դրությամբ։
– Նաև կուզեի անդրադառնայինք Իսրայելի վարչապետի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին վերջին հայտարարությանը, երբ ասել էր, թե իրենք ճանաչում են այն։ Սա ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ՝ նաև հաշվի առնելով իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները։
– Ճանաչման նախադեպը կար Իսրայելի արտգործնախարարի մակարդակով։ Խնդիրը սերտորեն կապ ունի Թել Ավիվ–Անկարա դեկլարատիվ լարվածության հետ։ Չեմ կարծում, քաղաքական հետևանքներ ակնկալելը իրատեսական է։

Baku is trying to create contradictions between Washington and Yerevan. Gandaharian
How would you comment on the statement of Turkish Foreign Minister Hakan Fidan that "a perfect image has been created for the region, thanks to the agreements signed between Armenia and Azerbaijan and between Azerbaijan and the United States?"
– Fidan's statement contains several messages. He wants to say that Ankara has played a key role in creating this image and will continue to maintain a key role in future events.
Aliyev, speaking about the unblocking of regional routes, said that it is very close to being implemented, and now it is up to Armenia to do its part of the work. However, it seems that there are no details yet on the issue of opening communication routes. Do you see any prospects, considering that the United States is also involved in this process?
– Baku's strategy is to contrast Yerevan and Washington and increase pressure on Yerevan to extract additional concessions. It is trying to place the responsibility on Yerevan. The project's progress depends on the involvement of the US.
Armenia and Azerbaijan have applied for the dissolution of the OSCE Minsk Group. The Russian Permanent Representative to the OSCE insisted that it will be dissolved by the end of December and that there is no point in keeping it. What does this mean?
– What has actually been dissolved is now being disbanded in legal terms, which implies the closure of the conflict on the international level. Otherwise, however, there will be bilateral negotiations. The US becomes a mediator and guarantor, at least for now.
I would also like to touch on the recent statement by the Israeli Prime Minister on the Armenian Genocide, when he said that they recognize it. What consequences could this have for Israeli-Turkish relations?
– There was a precedent for recognition at the level of the Israeli Foreign Minister. The issue is closely related to the declarative tension between Tel Aviv and Ankara. I do not think it is realistic to expect political consequences.