Մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շրջանառություն չի լինի. տնտեսագետ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարող է նպաստել վարկային դրական միտումներին․ այս մասին գրել է Fitch Ratings միջազգային գործակալությունը։
-Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, ըստ Fitch Ratings-ի, կարող է միջնաժամկետ առևտրային ընդլայնման և տնտեսական աճի վրա դրական ազդեցություն ունենալ։ Ըստ Ձեզ՝ որո՞նք կարող են լինել այդ դրական ազդակները։
-Ներկայումս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շրջանառություն չկա, մոտ ապագայում էլ քիչ հավանական է, հաշվի առնելով վերջին 30 տարվա թշնամանքը։ Անշուշտ, դրան հասնելու համար երկար ժամանակ կպահանջվի։ Եթե խոսքը վերաբերում է տարանցիկությունից գումար աշխատելուն, Հայաստանը գումար կարող է աշխատել տարբեր երկրներից, իսկ Նախիջևան-Ադրբեջան տարանցիկությունը շատ փոքր ծավալ է, որ Հայաստանին բավական օգուտներ բերի տրանզիտ վճարների տեսանկյունից։ Հայաստանը կարող է շահել, եթե այդ ճանապարհից օգտվեն Միջին Ասիայի երկրները, օրինակ, Չինաստանը, Հնդկաստանը, որոնք իրենց բեռները Հայաստանի տարածքով տեղափոխեն դեպի Եվրոպա։ Դա անելու համար Հայաստանը պետք է բանակցի այդ երկրների հետ, արտոնյալ պայմաններ տրամադրի, երկարաժամկետ համագործակցության ձևաչափեր մշակի։ Պետք է նկատի ունենալ, որ Չինաստանը արդեն իսկ Վրաստանում նման ենթակառուցվածքներ նախապատրաստում է։ Վարձակալել է Վրաստանի նավահանգիստներից մեկը՝ դեպի Եվրոպա բեռների փոխադրում կազմակերպելու համար, հետևաբար, քիչ հավանական է, որ Հայաստանում բեռնափոխադրում լինի Չինաստանի համար։ Դա կարող է որպես այլընտրանք լինել։ Իսկ թե ինչպես են իրենց համագործակցության կամ փոխադրման աշխատանքները կազմակերպելու այս պահին, դժվար է կանխատեսել․ դա կախված է ինչպես Հայաստանի աշխատանքից, այնպես էլ՝ նրանց ծրագրերից, որը պետք է համադրվի։
-Կարո՞ղ է խաղաղությունը նպաստել ֆինանսական կայունության և ներդրումային վստահության բարձրացմանը, և ի՞նչ ռիսկեր կարող են դեռ խոչընդոտել այս գործընթացին։
-Այս պահին վաղ է խոսել ֆինանսական մուտքերից, որը կարող է ապահովվել, սակայն արձանագրենք, որ այս համաձայնագրի ստորագրման թիվ մեկ նպատակը ոչ թե տնտեսական է եղել, այլ՝ անվտանգային։ Հայաստանը 2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից բազմիցս ենթարկվում էր ագրեսիայի, և ադրբեջանական կողմը հայտարարում էր՝ ուժով կարող է վերցնել այդ միջանցքը։ Հայաստանյան իշխանություններն այս փաստաթուղթը ստորագրելով փորձում են կանխել ադրբեջանական ագրեսիան։ Այնպես չէ, որ Հայաստանը չէր կարող 42 կմ ճանապարհ կառուցել ինքնուրույն կամ գումար չուներ, խնդիրը գերտերություններից մեկին այստեղ բերելն ու շահագրգռելն է, որ փորձի զսպել Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի հնարավոր ագրեսիան։ Սա է հայկական կողմի շարժառիթը, կարճաժամկետ նպատակը։
Հիշեցնեմ՝ «Նոյեմբերի 9»-ի փաստաթղթով Հայաստանն, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, խոստացել էր տրամադրել ենթակառուցվածքներ Ադրբեջան-Նախիջևան կապի համար, որը պետք է վերահսկեին ռուսները։ Հիմա մեկ այլ փաստաթղթով ևս կա ճանապարհ, որը պետք է վերահսկի հայ-ամերիկյան ընկերություն։ Մենք խնդիր ունենք ռուսական-ամերիկյան փաստաթղթերի ներդաշնակեցման հետ, նկատի ունենալով նաև, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է նույն ենթակառուցվածքներով, երկաթուղու բացմամբ, քանի որ Հայաստանի թիվ 1 ներդրողն է՝ հատկապես հանքարդյունաբերության ոլորտում, և այդ երկաթուղու բացման պարագայում Ռուսաստանը կարող է իր ապրանքները փոխադրել հենց երկաթուղու միջոցով։ Հետևաբար, պետք է աշխատել և՛ ամերիկյան, և՛ ռուսական, և՛ իրանական կողմի հետ՝ հաշվի առնելով, որ արդեն Մեղրիում կառուցվում է 32 կմ-անոց ճանապարհ, որը խաչվելու է այդ կառուցվելիք ճանապարհի հետ։ Նրանց շահերը ևս պետք է հաշվի առնել։

There will be no trade between Armenia and Azerbaijan in the near future. Economist
The peace agreement between Armenia and Azerbaijan may contribute to positive credit trends, according to the international agency Fitch Ratings.
-According to Fitch Ratings, the peace agreement between Armenia and Azerbaijan may have a positive impact on medium-term trade expansion and economic growth. In your opinion, what could these positive impulses be?
-Currently, there is no circulation between Armenia and Azerbaijan, and it is unlikely shortly, given the hostility of the last 30 years. Of course, it will take a long time to achieve this. Suppose it comes to earning money from transit. In that case, Armenia can earn money from different countries, and the Nakhichevan-Azerbaijan transit is too small a volume to bring Armenia enough benefits in terms of transit payments. Armenia can benefit if Central Asian countries, such as China and India, utilize this route to transport their cargo through Armenia to Europe. To achieve this, Armenia should negotiate with these countries, offer preferential conditions, and establish long-term cooperation formats. It should be noted that China is already preparing such infrastructure in Georgia. It has leased one of the Georgian ports to organize cargo transportation to Europe; therefore, it is unlikely that there will be cargo transportation for China in Armenia. This may be an alternative. How they will organize their cooperation or transportation work at this time is difficult to predict; it depends on both Armenia's work and their programs, which must be coordinated.
-Can peace contribute to increasing financial stability and investment confidence, and what risks may still hinder this process?
-At this point, it is too early to talk about financial inflows that can be ensured, but let us note that the number one goal of signing this agreement was not economic, but security. After the 2020 war, Armenia was repeatedly subjected to aggression by Azerbaijan, and the Azerbaijani side declared that it could take that corridor by force. By signing this document, the Armenian authorities are trying to prevent Azerbaijani aggression. The issue is not that Armenia cannot build a 42 km road on its own or lacks the funds; rather, it is about attracting one of the superpowers to try to deter potential aggression from Azerbaijan or Turkey. This is the motive, the short-term goal of the Armenian side.
Let me remind you that with the "November 9" document, Armenia, represented by Nikol Pashinyan, promised to provide infrastructure for the Azerbaijan-Nakhichevan connection, which was to be controlled by the Russians. Now, with another document, there is also a road that is to be controlled by an Armenian-American company. We face challenges in harmonizing Russian-American documents, particularly given Russiais interest in the same infrastructure, including the railway's opening, as it is the No. 1 investor in Armenia, especially in the mining sector. In the event of the opening of this railway, Russia can transport its goods via the railway itself. Therefore, we need to work with both the American, Russian, and Iranian sides, taking into account that a 32-kilometer road is already being built in Meghri, which will intersect with the road to be built. Their interests must also be taken into account.