Եթե Զելենսկին համաձայնվի Պուտինի գիշատիչ առաջարկներին, պատերազմը անմիջապես կդադարի. Խուրշուդյան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին կարող է դադարեցնել պատերազմը՝ հրաժարվելով Ղրիմից և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրությունից, ինչպես նաև այսօր՝ օգոստոսի 18-ին, Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հրավիրել է Վաշինգտոն։ Այս հանդիպմանը ներկա են գտնվելու, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և եվրոպական մի շարք երկրների ղեկավարներ։
Այս թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանի հետ։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Թրամփի այն հայտարարությունը, որ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին կարող է գրեթե անմիջապես ավարտել Ռուսաստանի հետ պատերազմը, եթե ցանկանա։ Որո՞նք են իրականում այն գործոնները, որոնք խոչընդոտում են հակամարտության արագ լուծմանը։
-Դե եթե Զելենսկին համաձայնվի Պուտինի գիշատիչ առաջարկներին, այն է՝ ամբողջությամբ հանձնել Դոնեցկի ու Լուգանսկի մարզերի այն հատվածները, որոնք Ռուսաստանը դեռ չի գրավել, նմանապես, հաշտվի Ղրիմի անեկսիայի հետ, համաձայնվի երբեք չմտնել ՆԱՏՕ, իհարկե, պատերազմը անմիջապես կդադարի։ Բայց դա կլինի ոչ թե հաշտության պայմանագիր, այլ կապիտուլյացիա, որին Զելենսկին, վստահ եմ, երբեք չի համաձայնի, իսկ Եվրամիությունը նրան այդ հարցում կսատարի։
-Թրամփը նշում է՝ «ոչ մի վերադարձ Ղրիմին և ոչ մի անդամակցություն ՆԱՏՕ-ին»: Այս դիրքորոշումը ի՞նչ ռիսկեր կամ հնարավորություններ կարող է ստեղծել Ուկրաինայի համար, նաև՝ միջազգային անվտանգության տեսանկյունից։
-Դե, արդեն այն, որ Թրամպը Ուկրաինայի փոխարեն համաձայնվում է Ղրիմի անեկսիային, ինքնին միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։ Ուկրաինան չի լիազորել նրան՝ բանակցել Պուտինի հետ Ուկրաինայի սուվերեն տարածքների մասին։ Սա, իհարկե, խիստ անցանկալի մոտեցում է Ուկրաինայի համար, քանի որ, չհամաձայնելով դրան, կարծես, առիթ է տալու Թրամփին՝ խաղաղության չհասնելու հարցում պատասխանատվությունը բարդել նրա վրա։ Ընդհանրապես, Թրամփի պաշտոնավարման առաջին շրջանը նշանավորվեց նրա կողմից միջազգային իրավունքի և պայմանավորվածությունների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքով։ Մենք անգամ զգացինք դա մեզ վրա, երբ Թրամփը, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավար, աչք փակեց Ադրբեջանի ագրեսիայի վրա Արցախի, ապա և՝ Հայաստանի դեմ։ Այն դեպքում, երբ բոլոր՝ մինչ այդ ստորագրված փաստաթղթերում նշվում էր կոնֆլիկտի լուծման հարցում ուժի և, անգամ, ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման մասին՝ որպես առաջին և գլխավոր կետ։ Նույնը և հիմա՝ նա առաջնորդվում է ոչ թե արժեքներով, ոչ թե միջազգային իրավունքի նորմերով, այլ՝ բացառապես ուժերի հավասարակշռությամբ, և պատրաստ է առավելություն տալ ուժեղ, ոչ թե՝ արդար կողմին։ Եվ եթե չլիներ Եվրամիության և Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունը Ուկրաինային, վերջինս կդադարեր գոյություն ունենալ որպես անկախ պետություն, ինչին էլ, մեծ հաշվով, ձգտում էր Ռուսաստանը։
-Ըստ Թրամփի՝ այժմ ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայից ու եվրոպացիներից: Ինչպե՞ս եք գնահատում Ուկրաինայի ներկայիս քաղաքական և ռազմավարական դիրքորոշումը, ի՞նչ մարտավարական ընտրանքներ կարող է օգտագործել երկիրը՝ իր ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար։
-Գիտեք, եթե դա ասելով՝ Թրամփը նկատի ունի, որ Ուկրաինան և Եվրոպան պետք է սպիտակ դրոշ բարձրացնեն և համաձայնվեն Պուտինի պահանջների հետ, ապա պարզ չէ, թե որն էր իր միջնորդության արժեքը. թակա՞րդը գցել ուկրաինացիներին և եվրոպացիներին՝ ասելով, որ Պուտինի հետ պայմանավորվել է, որ պետք է հանձնվեն։ Սա խաղարարար միջնորդության նմանակեղծում է, իմիտացիա, որը, իր կարծիքով, իրեն հնարավորություն է տալու ետ կանգնել Ռուսաստանի և նրանից նավթ գնողների դեմ «հրեշավոր» պատժամիջոցներ կիրառելու խոստումներից։ Սակայն, հաշվի առնելով ամերիկացիների բացարձակ մեծամասնության աճող աջակցությունը Ուկրաինային և նրա շարունակաբար նվազող հեղինակությունը՝ սա հերթական հարվածը կլինի իրեն և Հանրապետական կուսակցությանը 2026թ․ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններից մեկ տարի առաջ։
-Գերմանիան, Ֆրանսիան և մյուս գերտերությունները այսօրվա հանդիպման ընթացքում կարո՞ղ են ազդել Ուկրաինայի դիրքորոշման վրա՝ պատերազմի հետագա հանգուցալուծման հարցում։ Ի՞նչ ակնկալիքներ կարող ենք ունենալ այս հանդիպումից։
-Կարծում եմ՝ եվրոպական երկրները վճռական են տրամադրված Պուտինին կարգի հրավիրելու հարցում, և ավելի հավանական է՝ նրանք փորձեն համոզել Թրամփին՝ միանալ Ռուսաստանի դեմ խիստ պատժամիջոցներին։ Պատահական չէ, որ Թրամփը հրաժարվեց հանդիպել Զելենսկու հետ եվրոպացի առաջնորդների ներկայությամբ, և կանի դա անջատ-անջատ։ Նա լավ գիտի եվրոպացիների դիրքորոշումը ու լավ է հասկանում իր ոչ շահեկան մոտեցման բացասական հետևանքները իր և իր կուսակցության համար, սակայն, կարծես, նա ինչ-որ բանով կաշկանդված է Պուտինի դեմ որևէ իրական քայլ անելուց։

US President Donald Trump has announced that Ukrainian President Zelensky can end the war by giving up Crimea and his intention to join NATO, and today, August 18, he has invited Ukrainian President Zelensky to Washington. The leaders of France, Germany, and several European countries will be present at this meeting.
Radar Armenia spoke with Hovsep Khurshudyan, head of the "Free Citizen" NGO, on this topic.
-How do you assess Trump's statement that Ukrainian President Zelensky can almost immediately end the war with Russia if he wants to? What are the factors that hinder a quick resolution of the conflict?
-Well, if Zelensky agrees to Putin's predatory proposals, namely to completely hand over those parts of the Donetsk and Luhansk regions that Russia has not yet occupied, and similarly reconciles with the annexation of Crimea, agrees to never join NATO, of course, the war will stop immediately. But it will not be a peace treaty, but a capitulation, which Zelensky, I am sure, will never agree to, and the European Union will support him in this matter.
-Trump states: "No return to Crimea and no membership in NATO." What risks or opportunities can this position create for Ukraine, including from the point of view of international security?
-Well, the fact that Trump agrees to the annexation of Crimea instead of Ukraine is in itself a gross violation of international law. Ukraine did not authorize him to negotiate with Putin about the sovereign territories of Ukraine. This, of course, is a highly undesirable approach for Ukraine, because by not agreeing to it, it would seem to allow Trump to blame it for not achieving peace. In general, Trump's first term in office was marked by his disrespect for international law and agreements. We even felt it ourselves when Trump, being the head of the OSCE Minsk Group co-chairing country, turned a blind eye to Azerbaijan's aggression against Artsakh and then Armenia, even though all the documents signed before that mentioned the exclusion of the use of force and even the threat of force in the resolution of the conflict as the first and foremost point. The same now - he is guided not by values, not by the norms of international law, but exclusively by the balance of power, and is ready to give an advantage to the strong, not the fair side. And if it were not for the support of the European Union and Great Britain to Ukraine, the latter would cease to exist as an independent state, which, by and large, Russia was striving for.
-According to Trump, now everything depends on Ukraine and the Europeans. How do you assess the current political and strategic position of Ukraine? What tactical options can the country use to preserve its sovereignty and security?
-You know, if by saying this, Trump means that Ukraine and Europe should raise a white flag and agree to Putin's demands, then it is not clear what the value of his mediation was. To lure the Ukrainians and Europeans into a trap by saying that he had agreed with Putin that they should surrender? This is a mockery of a playful mediation, an imitation that, in his opinion, will allow him to back down from his promises to impose "monstrous" sanctions on Russia and its oil buyers. However, given the growing support of the absolute majority of Americans for Ukraine and his continuously declining reputation, this will be another blow to him and the Republican Party a year before the 2026 midterm elections.
-Can Germany, France, and other superpowers influence Ukraine's position on the further resolution of the war during today's meeting? What can we expect from this meeting?
-I think European countries are determined to bring Putin to order, and it is likely that they will try to persuade Trump to join in the tough sanctions against Russia. It is no coincidence that Trump refused to meet with Zelensky in the presence of European leaders and will do so separately. He is well aware of the Europeans' stance. He understands the negative consequences of his unprofitable approach for himself and his party, but he appears to be constrained from taking any real steps against Putin.