Դիմել բժշկի՞ն, թե՞ ChatGPT-ին. ինչ է փոխել արհեստական բանականությունը պրակտիկ բժշկության ոլորտում
Radar Armenia-ի զրուցակիցը բժիշկ, ՀՀ ԱՆ ԱԱԻ մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Վահե Տեր-Մինասյանն է։
– Ի՞նչ փոփոխություններ է բերել արհեստական բանականությունը պրակտիկ բժշկության ոլորտում։
– Այսօր բժշկական կոնֆերանսների և հետազոտությունների մի մեծ ճյուղ արդեն նվիրվում է արհեստական բանականության հնարավորություններին և դրանց ապագա կիրառությանը։ Ասել, թե այժմ այն լայնորեն կիրառվում է բժշկության մեջ, մասնավորապես, Հայաստանում, դեռ վաղ է, բայց ԱԲ-ն անսահման հնարավորություններ է ընձեռնում։ Ամենապարզ օրինակը՝ ներմուծում ես պացիենտի տվյալներն ու գանգատները, և ծրագիրը տալիս է հնարավոր ախտորոշումների տարբերակներ։ Որքան տվյալներ են ավելացվում, այնքան այն ավելի հստակ արդյունք է տալիս՝ նույնիսկ տոկոսային հավանականությամբ։ Կան դեպքեր, երբ առաջարկում է անցկացնել կոնկրետ հետազոտություններ, կամ հակառակը՝ նշում է, որ անհրաժեշտ չէ։
Արհեստական բանականությունն առաջին հերթին ներմուծվում է ախտորոշման ոլորտ։ Կան երկրներ, որտեղ, օրինակ, համակարգչային տոմոգրաֆիան կատարվում է ԱԲ-ի միջոցով. եթե արդյունքները «մաքուր» են, ծրագիրն անմիջապես արձանագրում է դա։ Եթե առկա է պաթոլոգիա, այն նկարագրում է, ապա, ավելի մանրամասն ուսումնասիրության համար, տվյալը փոխանցվում բժշկին։ Այս պահին աշխարհում դեռ ոչ մի տեղ ԱԲ-ին ամբողջությամբ չեն վստահում։ Հետագայում այն ներթափանցելու է նաև բուժման պրակտիկա, ներառյալ՝ վիրաբուժության։
– Այսօր շատերը առողջական խնդիրները քննարկում են արհեստական բանականության բոտերի՝ ChatGPT-ի, DeepSeek-ի հետ։ Սա ի՞նչ դրական և բացասական կողմեր ունի։
– Անշուշտ, այդ բոտերը կարող են օգտակար լինել, բայց դրանք նախատեսված չեն բժշկական օգտագործման համար։ Երբ ես խոսում եմ բժշկական ծրագրերի մասին, նկատի ունեմ պրոֆեսիոնալ լուծումները։ ChatGPT-ն չի կարող համարվել պրոֆեսիոնալ բժշկական գործիք։ Ես դեմ չեմ, երբ մարդիկ տեղեկանում են, հարցեր են ուսումնասիրում ու պատրաստված գալիս բժշկի. դա նույնիսկ ողջունելի է։ Սակայն այդ ծրագրերը չեն կարող որևէ կերպ ծառայել որպես ախտորոշման կամ, առավել ևս, բուժման հիմք։ Ես ինքս մի քանի բան փորձել եմ ու տեսել ակնհայտ սխալ պատասխաններ։ Նման սխալները կարող են բերել անդառնալի հետևանքների։
– Ձեր պրակտիկայում եղե՞լ են դեպքեր, երբ մարդիկ վստահել են նմանատիպ բոտերին։
– Գալիս են, ինչ-որ բան եմ բացատրում, ասում են՝ «Ձեզ հետ համաձայն չեմ, ChatGPT-ն ուրիշ բան է ասել»։ Ես էլ պատասխանեմ՝ «այդ դեպքում գնացեք, թող ChatGPT-ն էլ Ձեզ բուժի կամ վիրահատի»։ Ժպտում ենք, թեման փակվում է։
– Կա՞ն դեպքեր, երբ այս բոտերը կարող են փոխարինել բժշկին՝ ամբողջությամբ կամ մասամբ։
– Օրինակ, 60-ամյա կինը, որն ունի շաքարային դիաբետ, բարձր ճնշում, ավելորդ քաշ, մոտն արյունային արտադրություն է նկատվում։ Ներկայացնելով այս պատկերը՝ ChatGPT-ն, ամենայն հավանականությամբ, կասի, որ հնարավոր է՝ առկա է վտանգավոր վիճակ, օրինակ, արգանդի քաղցկեղ։ Այսինքն, կհորդորի դիմել բժշկի։ Բայց այս ամենը հնարավոր էր հասկանալ նաև առանց ԱԲ-ի։ Ցանկացած գործիք, որն օգնում է ժամանակին արձագանքել և բժշկին դիմել, լավ է։ Բայց խելացի մարդն, իմ կարծիքով, այսօր իր բուժման ողջ պատասխանատվությունը նման բոտին չի հանձնի։ Դա դրա համար չէ, և այս դեպքում սխալի հավանականությունը շատ բարձր է։
– Ի՞նչ խորհուրդ կտաք՝ ո՞ր դեպքերում կարելի է դիմել նման բոտերին, և որ դեպքերում՝ բացառապես բժշկի։
– Երբ մարդիկ պարապ են, շփման կարիք ունեն, և կողքին մարդ չկա, դա շատ լավ տարբերակ է (ծիծաղում է)։ Թարմ ականջ է. ինչ ուզես, ասա, որքան ուզես, ասա, երբեք չի պատասխանի՝ «կներեք, զբաղված եմ»։ Չի մերժի, չի «ցրի»։
– Շատերը նշում են, որ թեթև առողջական խնդիրների դեպքում նման բոտերը բավականին օգտակար են։ Օրինակ, ալերգիկ ցան է եղել, շփվել են ChatGPT-ի հետ, այն օգնել է պարզել պատճառը։ Նման դեպքում մարդը ինչո՞ւ պետք է դիմի բժշկին։
– Դուք ճիշտ եք՝ մի բացառությամբ։ Դա կարող էր նման լինել որևէ աուտոիմուն հիվանդության կամ այլ մաշկային խնդրի։ Եթե մարդը հիմնվի ChatGPT-ի տված խորհուրդների վրա և սկսի ինքնաբուժում, կարող է վիճակը վատթարացնել։ Իսկ երբ բարդություններ սկսվեն, ի վերջո, ստիպված կլինի գնալ բժշկի։ Այդ ռիսկը վերցնե՞լ, թե՞ ոչ, արդեն անձնական ընտրություն է։

Собеседником Radar Armenia стал врач, заведующий кафедрой акушерства и гинекологии НИИ МЗ РА Ваге Тер-Минасян.
— Какие изменения искусственный интеллект принес в сферу практической медицины?
— Сегодня целый пласт медицинских конференций и исследований посвящён возможностям ИИ и их будущему применению. Сказать, что он уже широко используется в медицине, в частности в Армении, пока рано, но ИИ открывает безграничные перспективы. Самый простой пример: вводятся данные и жалобы пациента — программа предлагает варианты возможных диагнозов. Чем больше данных добавляется, тем точнее результат, вплоть до процентной вероятности. Иногда она рекомендует провести конкретные исследования, а иногда, наоборот, указывает, что они не нужны.
ИИ в первую очередь внедряется в сферу диагностики. Есть страны, где, например, компьютерная томография проводится с использованием ИИ: если результаты «чистые», программа сразу фиксирует это; при наличии патологии описывает её, а затем передаёт данные врачу для детального изучения. На данный момент в мире нигде полностью не доверяют ИИ. В дальнейшем он проникнет и в лечебную практику, включая хирургию.
— Сегодня многие обсуждают свои проблемы со здоровьем с ИИ-ботами — ChatGPT, DeepSeek. Каковы плюсы и минусы?
— Безусловно, такие боты могут быть полезны, но они не предназначены для медицинского применения. Под медицинскими программами я имею в виду профессиональные решения. ChatGPT нельзя считать профессиональным медицинским инструментом. Я не против, когда люди изучают вопросы и подготовленными приходят к врачу — это даже приветствуется. Но такие программы не могут служить основой для постановки диагноза или, тем более, лечения. Я сам пробовал их и видел очевидные ошибки. Подобные ошибки могут привести к необратимым последствиям.
— В вашей практике были случаи, когда люди доверяли подобным ботам?
— Приходят, я что-то объясняю, а они говорят: «Я с вами не согласен, ChatGPT сказал другое». Я отвечаю: «Тогда пусть ChatGPT вас и лечит или оперирует». Улыбаемся — и на этом тему закрываем.
— Могут ли такие боты полностью или частично заменить врача?
— Например, 60-летняя женщина с диабетом, гипертонией, лишним весом замечает у себя кровянистые выделения. Представив эту картину, ChatGPT, скорее всего, скажет, что возможно наличие опасного состояния, например рака матки, и посоветует обратиться к врачу. Но это можно было понять и без ИИ. Любой инструмент, который помогает вовремя отреагировать и пойти к врачу, полезен. Но умный человек, на мой взгляд, не станет возлагать всю ответственность за своё лечение на такого бота. Для этого он не предназначен, и риск ошибки очень высок.
— В каких случаях можно обращаться к таким ботам, а в каких — только к врачу?
— Когда людям скучно, им нужно пообщаться, а рядом никого нет — это прекрасный вариант (смеётся). «Свежие уши»: что угодно можете спросить, сколько угодно, и он никогда не ответит «извините, я занят». Не откажет.
— Многие отмечают, что при лёгких проблемах со здоровьем такие боты довольно полезны. Например, была аллергическая сыпь, человек пообщался с ChatGPT и понял причину. Зачем в таком случае идти к врачу?
— Вы правы — за одним исключением: это могло оказаться проявлением аутоиммунного заболевания или другой кожной проблемы. Если человек будет полагаться на советы ChatGPT и займётся самолечением, он может ухудшить состояние. Когда начнутся осложнения, всё равно придётся идти к врачу. Принимать ли этот риск или нет — личный выбор.