Թրամփի հաշվարկը այն է, որ Ռուսաստանը չի դիմանա սանկցիաներին․ քաղաքագետ
Radar Armenia-ի զրուցակիցն է Քաղաքագետների միության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանը։
- ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կրճատում է մինչ այս ՌԴ-ին Ուկրաինայի հետ համաձայնության հասնելու համար տված 50-օրյա ժամկետը։ Ինչի՞ մասին է վկայում Թրամփի հայտարարությունը՝ որևէ՞ վտանգի։
- Իհարկե, վտանգ կա, բանն այն է, փաստորեն, այսօր Ռուսաստանը հայտնվում է բավականին բարդ՝ ցայտնոտային իրավիճակում։ Ունի առաջխաղացում ռազմական, ռազմաճակատում, սակայն այդ առաջխաղացումը շատ դանդաղ է ընթանում, և այն, որ Ռուսաստանը մտադիր է հասցնել իր ծրագրերը ավարտին, պարզ է, բայց մյուս կողմից պարզ է նաև այն, որ Միացյալ Նահանգները՝ ի դեմս նախագահ Թրամփի, հաշվի առնելով Կոնգրեսում տիրող տրամադրությունները և առաջիկայում կայանալիք ընտրությունների հանգամանքը, նա, բնականաբար, ստիպված է լինելու իր խոստումը կատարել։ Թրամփին արդեն մեղադրում են, որ նա չի գնում իր խոստումների ետևից։
- ՌԴ ԱԽ փոխնախագահ Մեդվեդևը Թրամփին ուղված իր հայտարարությունում նշել է, որ Ռուսաստանն Իսրայել կամ նույնիսկ Իրան չէ։ Ի՞նչ ուղերձ է նա փոխանցում, կարո՞ղ ենք ասել, որ ՌԴ-ում հակված չեն 10 օրում գնալ խաղաղության համաձայնագրի։
- Ռուսաստանը, իսկապես, Իրան, Իսրայել կամ Սիրիա չէ։ Ռուսաստանը մնում է Ռուսաստան, և դրանում խոսք չկա, ինչ-որ լրացուցիչ պարզաբանումներ այստեղ անհրաժեշտ չէ։ Ռուսաստանը արդեն հասկացավ, որ իրեն չի հաջողվում ժամանակը զիջել (խմբ.՝ խոսքը՝ ՌԴ-ում հակված չեն 10 օրում գնալ խաղաղության համաձայնագրի մասին է), և արդեն պարզ է՝ հրաժարվում է։ Ռուսաստանի հույսը այն է, որ Չինաստանը ռազմական՝ կոմպլեկտավորող սարքերի մատակարարումները կապահովի, քանի որ այդ բոլոր կանալներով սարքերը ստանալու այլ ճանապարհները փակվելու են։
- Ի՞նչ քայլերի կարող է Թրամփը դիմել, եթե ՌԴ-ն 10 օրում չգնա այդ քայլերին։
- Քայլերը շատ պարզ են, ինքը արդեն ասել է՝ ինչ քայլեր է ձեռնարկելու՝ բաց տեքստով, այսինքն՝ 2-րդական սանկցիաներ այն երկրների նկատմամբ, որոնք գնում են ռուսաստանյան նավթը, և այստեղ Ադրբեջանը հայտնվելու է ծանր վիճակում։ Դա լինելու է հարված Ադրբեջանին, քանի որ նա է հիմնական տրանզիտյորը ռուսական էներգակիրների՝ սեփականի անվան տակ, ինչպես նաև մյուս երկրներին, որտեղ հիմնական եկամուտները Ռուսաստանն է ապահովում՝ նավթի և գազի արտահանումը դա է հիմնական եկամուտների աղբյուրը, և Թրամփի հաշվարկը այն է, որ Ռուսաստանը դրան չի դիմանա ու ստիպված կլինի նահանջել իր ներկայիս դիրքորոշումից։

Trump calculates that Russia will not withstand sanctions. Political Scientist
Radar Armenia's interlocutor is Hmayak Hovhannisyan, President of the Union of Political Scientists, former MP.
- US President Donald Trump has announced that he is reducing the 50-day deadline previously given to Russia to reach an agreement with Ukraine. What does Trump's statement indicate - any danger?
- Of course, there is a danger; the thing is, in fact, today Russia finds itself in a rather complex, centered situation. It is making progress on the military front, albeit very slowly, and the fact that Russia intends to complete its plans is apparent. Still, it is also clear that the United States, represented by President Trump, considering the mood in Congress and the upcoming elections, will naturally have to fulfill its promise. Trump is already being accused of not following through on his promises.
- In his statement to Trump, Russian Security Council Deputy Chairman Medvedev noted that Russia is not Israel or even Iran. What message is he conveying? Can we say that Russia is not inclined to sign a peace agreement within the next 10 days?
- Russia is indeed not Iran, Israel, or Syria. Russia remains Russia, and there is no question about that; no additional clarifications are needed here. Russia has already realized that it cannot afford to lose time (ed.: we are talking about Russia not being inclined to sign a peace agreement in 10 days), and it is already clear that it is refusing. Russia hopes that China will ensure the supply of military equipment, as all other channels for receiving equipment will be closed.
- What steps can Trump take if Russia does not take these steps in 10 days?
- The steps are straightforward; he has already said what steps he will take, in plain text, that is, secondary sanctions against countries that buy Russian oil, and here Azerbaijan will find itself in a difficult situation. This will be a blow to Azerbaijan, as it is the main transit route for Russian energy resources, as well as to other countries where Russia provides the primary income, with oil and gas exports being the main source of income. Trump calculates that Russia will not be able to withstand this and will be forced to retreat from its current position.