ՌԴ-ի առաջարկ քննարկելը նման է մկների ժողովում թակարդի պանրի մասին մտածելուն. Տիգրան Խզմալյան
- ՌԴ նախագահի խոսնակ Պեսկովն անդրադարձել է Զանգեզուրի ճանապարհի ապաշրջափակմանը և ասել է՝ դա Հայաստանի և Ադրբեջանի սուվերեն գործն է։ Խաղաղության պայմանագրի առումով էլ ընդգծել է ՌԴ-ի շահագրգռվածությունը և օգնության պատրաստակամությունը։ Ինչպե՞ս հասկանալ այս մեկնաբանությունը։
Սրան նախորդել է Ալիևի ելույթը, որից պարզ դարձավ՝ նա համաձայն չէ ոչ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, և ոչ էլ ճանապարհների ապաշրջափակման ամերիկյան առաջարկին։ Մյուս կողմից՝ պահպանվում է լարվածությունը Մոսկվայի և Բաքվի միջև։
- ՌԴ-ի առաջարկը, տարածաշրջանում ակտիվանալու հարց քննարկելը նման է մկների ժողովում քննարկելուն՝ արդյոք այս անգամ թակարդ դրած պանիրը մեզ չի գցի թակարդի մեջ և ոչնչացնի։ Վերջին տասնամյակում, ինչպես 100 տարի առաջ, մենք եղել ենք Ռուսաստանի հակահայկական ռազմավարության զոհը, և հիմարություն կլինի գլուխը նորից մտցնել դրա տակ։ Պետք է հստակ ֆիքսել՝ 2010-12 թվականներին ՌԴ-ն մշակել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ մերձեցման ռազմավարություն։ Դրա աղետալի հետևանքները մենք տեսանք 2016-ին, 2020-ի պատերազմի ժամանակ և հատկապես Արցախի հայաթափումով։ Էլ ի՞նչ նոր կորուստ է պետք համոզվելու համար։ ՌԴ-ն հույս ուներ, որ այդ օգնության դիմաց Ադրբեջանը կփոխհատուցեր և կստանար Զանգեզուրի միջանցքը, բայց տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան միասին խաբեցին, ժողովրդի լեզվով ասած՝ գցեցին Մոսկվային, ու հիմա այդ ճանապարհը փորձում են ստանալ առանց ռուսների։
Ինչ վերաբերում է ամերիկյան առաջարկին, չկա նման բան, կեղծ է։ Որևէ պաշտոնական հայտարարություն չկա, բացի Թրամփի կողմից Ալիևի «շնորհակալական» ելույթը սոցիալական էջում տեղադրելուց։ Ես էլ կարող եմ ճանապարհային ծառայություն մատուցող ընկերություն ունենալ, ինձ արտապատվիրակեն նման հարց։ Ուստի լուրջ չէ քննարկել մի բան, որը պետության ճակատագրին է վերաբերում։ Այնուամենայնիվ, հույս ունեմ՝ ԱՄՆ-ն միջնորդական դեր չի ստանձնի։
- Ի՞նչ այլընտրանքային լուծումներ եք տեսնում։
- Ես կարծում եմ՝ մեզ համար ավելի շահավետ է հյուսիս-հարավ ճանապարհի գոյությունը, որի մի հատվածի՝ Սյունիք-Քաջարան ճանապարհի նորոգման, կյանքի կոչելու համար Եվրոպական բանկը շուտով՝ օգոստոսի 1-ին, պատրաստվում է ներդնել 440 միլիոն դոլար՝ կես միլիարդ գումար։ Սա շատ շահավետ ներդրում է, քանի որ հնարավորություն ենք ունենում իրանական ճանապարհներով կապել Եվրոպան Հնդկաստանի, արաբական երկրների, Չինաստանի հետ։ Որպես Եվրոպական կուսակցության ներկայացուցիչ՝ պնդում եմ, որ Հայաստանի շահերից է բխում ոչ թե Սյունիքի ճանապարհի բացումը, որն, իհարկե, լավ կլինի, այլ հյուսիս-հարավը, որը համեմատության մեջ առավել կարևոր է, անփոխարինելի նշանակություն ունի Հայաստանի համար։ Դրա կարևորությունը Եվրոպան գնահատել է տարիներ առաջ, երբ այս ճանապարհի համար տրամադրել է ահռելի վարկ՝ մեկ միլիարդի չափով, բայց որը նախորդ իշխանությունը մեծ հաջողությամբ մսխեց, թալանեց։
- Եթե հաջողությամբ պսակվեն Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունները՝ երկկողմ կամ Արևմտյան որևէ կենտրոնի կողմից, Մոսկվայի խանդն ինչպե՞ս կդրսևորվի մեզ վրա։
- Իհարկե, կլինեն սպառնալիքներ։ ՌԴ-ի բուն գոյությունն արդեն սպառնալիք է իր հարևանների համար։ Չկա երկիր, որի հետ խնդիր չունենա՝ սկսած Էստոնիայից, վերջացրած Վրաստանով, Ղազախստանով։ Իսկ Հայաստանի հետ կապված՝ բավական է հիշատակել, որ երբ Ռուսաստանը 1828-ին մտավ մեր երկիր, ոչնչացրել, ջնջել է Հայաստան անունը՝ տալով Էրիվանյան գուբերնիա անվանումը։ Ցավոք, Հայաստանը շարունակում է մնալ ամբողջական կախվածության մեջ՝ տնտեսապես, թե քաղաքականապես, էլ չասեմ՝ էներգետիկա, գազ, երկաթուղի, քաղաքական կուսակցություններ, լրատվամիջոցներ։ Սա աննախադեպ խայտառակ բան է։ Վերջին տարիներին էլ առանձնապես լուրջ փոփոխություն չի եղել այս ուղղությամբ, ցավոք. ամեն ինչ արվում է շատ ուշ, հապճեպ, անկազմակերպ։
Ի տարբերություն մեզ՝ Ադրբեջանը կարողացավ իր համար շահավետ քաղաքականություն կառուցել ՌԴ-ի հետ և հասել է նրան, որ ՌԴ-ն գրեթե լծակ չունի նրա վրա ազդեցություն գործելու, միայն ադրբեջանական սփյուռքը կարող է դեր ունենալ, այն էլ՝ շատ փոքր։

Farewell meeting with the Ambassador of Lebanon to the Republic of Armenia
- Russian presidential spokesman Peskov touched upon the unblocking of the Zangezur road and said that it is the sovereign matter of Armenia and Azerbaijan. He also emphasized Russia's interest and readiness to assist in the peace treaty negotiations. How to understand this comment?
This was preceded by Aliyev's speech, from which it became clear that he does not agree with either the signing of the peace treaty or the American proposal to unblock the roads. On the other hand, tensions remain between Moscow and Baku.
- Discussing Russia's proposal to become more active in the region is like discussing in a meeting of mice whether this time the cheese in the trap will not trap us and destroy us. In the last decade, as 100 years ago, we have been the victim of Russia's anti-Armenian strategy, and it would not be brilliant to put our heads under it again. Between 2010 and 2012, Russia developed a plan of rapprochement with Azerbaijan and Turkey. We saw its disastrous consequences in 2016, during the 2020 war, and especially with the Armenian exodus from Artsakh. What new loss is needed to convince us? Russia had hoped that in return for the assistance, Azerbaijan would compensate and receive the Zangezur corridor. However, we see that Azerbaijan and Turkey, together, deceived Moscow, and now they are trying to secure that road without the Russians.
As for the American proposal, there is no such thing; it is a false claim. There is no official statement, except for Trump posting Aliyev's "thank-you" speech on his social page. I can also have a company provide road services, and I can delegate such an issue. Therefore, it is not serious to discuss something that concerns the fate of the state. However, I hope that the US will not assume a mediatory role.
- What alternative solutions do you see?
- The existence of the north-south road is more profitable for us; for the reconstruction of one of its sections, the Syunik-Qajaran road, the European Bank is going to invest 440 million dollars, half a billion, on August 1. This is a highly profitable investment, as it offers the opportunity to connect Europe with India, the Arab countries, and China via Iranian roads. As a representative of the European Party, I insist that it is not in the interests of Armenia to open the Syunik road, which, of course, would be good, but the north-south route, which is comparatively more critical and has irreplaceable significance for Armenia. Europe appreciated its importance years ago, when it provided a huge loan of one billion for this road, but which the previous government squandered and plundered very successfully.
- If the Armenia-Azerbaijan negotiations are crowned with success, whether bilaterally or by some Western center, how will Moscow's jealousy manifest itself against us?
- Of course, there will be threats. The very existence of the Russian Federation is already a threat to its neighbors. There is no country with which it does not have problems, from Estonia to Georgia and Kazakhstan. Regarding Armenia, it is sufficient to note that when Russia entered our country in 1828, it replaced the name Armenia with that of the Erivan Governorate. Unfortunately, Armenia remains in complete dependence, both economically and politically, in areas such as energy, gas, railways, political parties, and the media. This is an unprecedented, shameful thing. In recent years, unfortunately, there has been no significant change in this direction. Everything is being done very late, hastily, and disorganized.
Unlike us, Azerbaijan was able to establish a profitable policy with the Russian Federation and has reached a point where the Russian Federation has almost no leverage to influence it; only the Azerbaijani Diaspora can play a role, and even a very small one.