Մեծ հաշվով՝ այս ռազմախաղը կազդի բանակցությունների վերագործարկմանը. Շահան Գանտահարյան
Իրանա-իսրայելական հակամարտության և դրանում ԱՄՆ-ի ներգրավվածության մասին Radar Armenia-ն զրուցել է միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանի հետ։
- ԱՄՆ-ն միջամտեց իսրայելա-իրանական կոնֆլիկտին՝ հարվածներ հասցնելով Իրանին։ Ինչո՞ւ գնաց այդ քայլին, ինչո՞վ է ձեռնտու ԱՄՆ-ին այս ամենը։ Սպասելի՞ էր արդյոք սա՝ հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ են ընթանում։
- Ամերիկյան քայլերը անկանխատեսելի են որոշակի սահմաններում։ Դեկլարատիվ առումով, նախագահ Թրամփը իրար հաջորդող հակասական հայտարարություններ է անում՝ 2 շաբաթվա մեջ ԱՄՆ-ն կորոշի անելիքը, հետո անմիջապես ներգրավվում է ռազմական գործողություններին, հայտարարում, թե ոչնչացրել են Իրանի միջուկային բոլոր օբյեկտները, ապա ասում, որ դեռևս կան միջուկային կետեր, և նման այլ ինքնահակասություններ։ Այս բոլորից հետո կողմերը դարձյալ կգնան բանակցությունների, սակայն՝ կանոնների խստացումով։ Ռազմական արարքը, կարծում եմ, ավելի գլոբալ հայացքով նպաստելու է բանակցությունների արդյունավորման։
- Արդյոք կատարվածից հետո այս ռազմական գործողություններն ավելի կընդլայնվեն, և եթե այո, ի՞նչ զարգացումներ կարող ենք կանխատեսել։
- Չի բացառվում, որ լինեն իրանյան արձագանքներ ամերիկյան հարձակումներին։ Չմոռանանք, սակայն, որ համաշխարհային միջուկային կենտրոնները հաստատել են, որ ճառագայթային աճ չեն նկատել հարձակումից հետո։ Ինչը ենթադրում է, որ չկա ճառագայթային արտանետում։ Սա խոսում է հարվածների հասանելիության և միջուկային արտադրության չեզոքացման աստիճանաչափերի մասին։ Չմոռանանք, որ Թեհրանը խոսեց Օրմուզի ջրանցքի փակումը դիտարկելու, ապա՝ դրա բարձր հավանականության մասին, և դրանից հետո խորհրդարանը քվեարկեց ջրանցքը փակելու բանաձևին։ Դա չի իրականանա, մինչև գործադիրը և անվտանգային համակարգը չորոշեն։ Ուրեմն, էսկալացիան դեռ հանգրվաններ ունի, իսկ դիվանագիտությունը՝ դեռևս ճանապարհ։
- Կողմերը բանակցային սեղան կվերադառնա՞ն, թե՞ տևական ժամանակ հնարավորությունը կորցված է։
- Այո, կվերսկսվեն բանակցությունները։ Հեռանկարը՝ պարզեցված, այն է, որ ԱՄՆ-ն վերահսկողության գործիքակազմ կունենա ուրանի հարստացման պրոցեսների վրա, իսկ Իրանը կապաշրջափակվի։ Մինչև այդ կլինեն ցնցումային հանգրվաններ։
- ԱՄՆ-ի միջամտությունից հետո հնարավոր զարգացումներն ինչպե՞ս կանդրադառնան Հարավային Կովկասի, մեր տարածաշրջանի վրա. անհանգստանալու առիթներ կա՞ն։
- Ադրբեջանը առիթավորվելու պահ ուներ։ Զանգեզուրի միջանցքը կարող էին բացել Թուրքիան և Ադրբեջանը. չգնացին այդ քայլին։ Դա խոսում է ոչ միայն Իրանի արգելքի մասին, այլև՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի։ Իրավիճակը կտրուկ կփոխվի, եթե Ադրբեջանի տարածքում գտնվող իսրայելական ռազմակետերն աշխատեն և այդ ճանապարհով Իրանի ուղղությամբ հարձակվեն։ Ադրբեջանը այդ հնարավորությունը կստեղծի միայն Անկարայի թույլտվությամբ, որն, ըստ երևույթին, համաձայն չէ ներգրավման։ Իսրայելին չի հաջողվում օգտագործել Ադրբեջանում տեղակայված բազաները, և դա միայն իրանյան արգելքով կամ սպառնալիքով չէ պայմանավորված։

Radar Armenia spoke with international affairs expert Shahan Gandaharian about the Iran-Israel conflict and the US's involvement in it.
- The US intervened in the Israel-Iran conflict by striking Iran. Why did it take that step, and how does it benefit the US? Was this expected, considering that US-Iran negotiations are underway?
- American steps are unpredictable to a certain extent. Declaratively, President Trump makes contradictory statements one after another: in 2 weeks, the US will decide what to do, then immediately engages in military operations, announces that all of Iran's nuclear facilities have been destroyed, then says that there are still nuclear sites and other such self-contradictions. After all this, the parties will negotiate again, but with stricter rules. I think military action will contribute to the effectiveness of the negotiations from a more global perspective.
- Will these military operations expand further after what happened, and if so, what developments can we predict?
- It is not excluded that there will be Iranian responses to the American attacks. Let us not forget, however, that the world nuclear centers have confirmed that they did not observe an increase in radiation after the attack, which implies that there was no radiation release. This speaks to the extent of the reach of the strikes and the degree of neutralization of nuclear production. Let us not forget that Tehran spoke about considering the closure of the Strait of Hormuz and then about its high probability. After that, the parliament voted on a resolution to close the canal. This will not happen until the executive and the security system decide. So, the escalation still has its limits, and diplomacy still has a way to go.
- Will the parties return to the negotiating table, or will the opportunity be lost forever?
- Yes, the negotiations will resume. The perspective, simplified, is that the US will have a set of control tools over uranium enrichment processes, and Iran will be unblocked. Until then, there will be shocks.
- How will possible developments after the US intervention affect our region's South Caucasus? Are there reasons to worry?
- Azerbaijan had a moment to seize the opportunity. Turkey and Azerbaijan could have opened the Zangezur corridor. They did not take that step. This speaks not only of Iran's prohibition but also of the US and the EU. The situation will change dramatically if Israeli military bases located on the territory of Azerbaijan operate and attack Iran through that route. Azerbaijan will create that opportunity only with the permission of Ankara, which does not agree to involvement. Israel is unable to use the bases located in Azerbaijan, and this is not only due to the Iranian prohibition or threat.