Իսրայելն արևածաղկի նման իջեցնում է ԱԹՍ-ները. Չերնամորյան
- Արդեն քանի օր է՝ ականատես ենք իսրայելա-իրանական ռազմական հակամարտությանը։ Ի՞նչ իրավիճակ է Իսրայելում։
- Վիճակը պատերազմական է, մեր երկիրն ամենապաշտպանված պետությունն է աշխարհում, թիկունքի ծառայությունն աշխատում է շվեյցարական ժամացույցի նման, դրանով է պայմանավորված Իրանի կողմից հարյուրավոր հրթիռների պայմաններում քիչ մարդկային կորուստները։ Կարող է շենքի մի մասը կամ 4 շենք փլվել, բայց, փաստացի, մարդկային կորուստների թիվը մինիմումի է հասցված։ Դա էլ՝ այն պայմաններում, երբ մարդիկ թիկունքի ծառայության տարրական պահանջները չեն կատարում, երբ նամակ են ստանում, որ 20 րոպե հետո լինեն ռմբապաստարաններում, չեն անում, չեն հետևում կարգադրություններին։
- Որքա՞ն է զոհերի թիվը. համեմատած իրավիճակի՝ շա՞տ են տուժածները։
- Զոհերի թիվն անընդհատ ավելանում է, չեմ կարող ասել թիվը։ Երեկվա դրությամբ 11 հոգի էին զոհվել, եթե գումարենք Պետախտիկվա քաղաքի 4-ը, ուրեմն 15-ն են։ Երբեմն շենքի որոշ մասը փլվում է, մարդիկ մնում են շենքի տակ։ Օրինակ, Պետախ Տիկվայում 4 օրական նորածնի էին հանել փլատակներից, բարեբախտաբար, երեխան ողջ է։
- Ո՞ր ժամերին են հիմնականում լինում հարվածները, օդային պաշտպանությունը վերահսկո՞ւմ է իրավիճակը։
- Տարբեր ժամերի են կրակում, հիմնականում՝ գիշերները, բայց օրվա ընթացքում էլ կա, ԱԹՍ-ներ են ուղարկում, իսկ Իսրայելի օդային ուժը արևածաղկի նման իջեցնում է դրանք, ընդհանրապես խնդիր չեն առաջացնում ԱԹՍ-ները։ Սա Հայաստանը չէ, որ ԱԹՍ-ն գա, Երևան հասնի, հետո ֆռա, ետ գնա։ Հայաստանը պետք է նայի և սովորի, թե Իսրայելը, լինելով 2 անգամ Հայաստանից փոքր, չի ընկճվում։ Հրեա ժողովուրդը երբեք չասաց՝ մենք խեղճ ենք, թալանված, մեզ սպանել են, մեզ գողացել են, ցեղասպանության են ենթարկել։ Մարդիկ առաջ են նայում։ Երազանք ունեն ու գնում են դրա ետևից։ Այսօրվա դրությամբ Մերձավոր արևելքում ամենահզոր թելադրող երկիրն է դարձել Իսրայելը՝ լինելով Հայաստանից 2 անգամ փոքր։ Չպետք է ասել՝ ԱՄՆ-ն է իրենց օգնում, ոչ, ունեն սփյուռք, որն օգնում է, ունեն նորմալ Կառավարություն, որին այդ սփյուռքն օգնում է։ Իսկ Հայաստանում 30 տարի է նորմալ բան տեղի չի ունենում։ Նույնիսկ նորմալ ԱԹՍ արտադրել չգիտեն, էլ չեմ խոսում նորմալ հրթիռ արտադրելու մասին։

Radar Armenia's interlocutor is Artyom Chernamoryan, president of the "Nairi" Union of Israeli-Armenians.
- We have been witnessing the Israeli-Iranian military conflict for several days now. What is the situation in Israel?
- The situation is warlike; our country is the most protected state in the world, and the rear service works like a Swiss watch, which is why there were few human losses in the face of hundreds of missiles fired by Iran. Part of a building or four buildings may have collapsed, but the number of human losses has been reduced to a minimum. This is when people do not fulfill the basic requirements of the rear service when they receive a letter to be in bomb shelters in 20 minutes, they do not do it, and they do not follow the orders.
- What is the number of victims? Compared to the situation, are there many victims?
- The number of victims is constantly increasing; I cannot say the number. As of yesterday, 11 people had died; if we add the 4 in the city of Petah Tikva, then there are 15. Sometimes, part of the building collapses, and people are trapped under the building. For example, in Petah Tikva, a 4-day-old baby was pulled out of the rubble. Fortunately, the child is alive.
- At what time do the strikes mainly occur? Is the air defense monitoring the situation?
- They shoot at different times, mainly at night, but there are also during the day they send drones, and the Israeli air force takes them down like sunflowers; the drones do not cause any problems at all. This is not Armenia, for the drones to come, reach Yerevan, and then man fra, go back. Armenia should look and learn that Israel, being twice as small as Armenia, does not get depressed. The Jewish people never said: we are poor, robbed, we were killed, we were stolen, we were subjected to genocide. People look ahead. They have a dream, and they go after it. Today, Israel has become the most powerful dictating country in the Middle East, being 2 times smaller than Armenia. It is not necessary to say that the USA is helping them; no, they have a Diaspora that allows, and they have a normal Government that this Diaspora helps. Nothing normal has happened in Armenia for 30 years. They don’t even know how to produce a normal UAV, let alone a standard missile.