«Աբրահամյան դաշինքի երկրորդ ուղղությունը Հարավային Կովկասն է». Գանտահարյան
– Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ռուս-ուկրաինական հակամարտության ներկա փուլը: Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին մեկնել էր Ստամբուլ, որտեղ հանդիպեց Էրդողանի հետ, սակայն ՌԴ նախագահը հրաժարվում է հանդիպել Զելենսկու հետ: Փոխարենը բանակցություններ են վարել պատվիրակությունները:
– Գուցե, նախահրադադարային, բայց նախահրադադարը  չի նշանակում, որ ամեն ինչ գնում է հստակ ուղղությամբ, և կողմերը անպայման կհանգեն կրակի դադարեցմանը։ Մեծ առևտրի ածանցված խնդիրների հետ է կապված համաձայնությունը։ Այդ առևտուրը հիմնականում ոչ թե Ուկրաինայի և ՌԴ-ի միջև է, այլ՝ ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի։ Նախապայմանների հակասությունը՝ հրադադար, հետո բանակցություն, կամ բանակցել, հետո կրակը դադարեցնել, խոսում է այս փաստի մասին։ Նույն տրամաբանությամբ՝ նաև այն, որ առաջին դեմքերով չեն գնում բանակցությունները։ Նույն թիմն է աշխատում, որի նախընթաց համաձայնությունը չի աշխատել։
– ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոն ասել է, թե խաղաղության գործընթացը կսկսվի միայն Թրամփի և Պուտինի հանդիպումից հետո: Ի՞նչ է սա նշանակում, և այս համատեքստում ստացվում է՝ հակամարտության մյուս կողմը Ուկրաինայի փոխարեն ԱՄՆ՞-ն պետք է ներկայացնի:
– Այո, շատ պարզ դա է նշանակում։ Ըստ էության, Վաշինգտոնն ու Մոսկվան պիտի համաձայնեն․ ավելի ճիշտ, պիտի բաժնեկցեն շահերը՝ հանքերի կամ տարածքների առումներով։
– Ի դեպ, ՌԴ-ն արձագանքել է Ալիևի՝ մայիսի 9-ին Մոսկվա չմեկնելուն, և, ինչպես ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչ Զախարովան՝ անդրադառնալով Ալիևի բացակայությանը, «տարբեր բաներ կարող են պատահել, ժամանակացույցերը միշտ տարբեր են, սակայն չնկատել ակնհայտը՝ սխալ է և վտանգավոր»:
– Մոսկվա-Ադրբեջան հարաբերությունները թեթև վայրիվերումներ են ապրում։ Չի բացառվում, որ Զախարովան իր արած հայտարարությանը հակակշիռ այլ հայտարարություն անի։ Կարծում եմ՝ Բաքվի և Մոսկվայի շահերը կբախվեն այն պահին, երբ կայանա Վաշինգտոն-Մոսկվա համաձայնությունը, որը դեռևս տեսանելի չէ։ Դրանից հետո Բաքուն նույն գրավչությունը չի ունենալու Մոսկվայի համար։
– Վերջում կխնդրեմ անդրադառնալ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի՝ Ծոցի երկրներ այցին: Նա չեղավ Իսրայելում: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Իսրայելի նկատմամբ փոխվում է ԱՄՆ քաղաքականությունը։
– Այս դեպքում կարող ենք արձանագրել որ տարածաշրջանը բեկումնային փոփոխությունների նախաշեմին է գտնվում։ Աբրահամյան դաշինքը հրատապ կերպով օրակարգ է վերադարձել․ զուգահեռ, Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների առկախված փուլը վերագործարկվել է։ Պաշտոնական Վաշինգտոնը խոսում է Աբրահամյան դաշինքի աշխարհագրության ընդլայնման մասին և երկրորդ միջավայրի թիրախ ճշտում՝ Հարավային Կովկասը։ Գազայի նոր կարգավիճակի հաստատման գործընթացում, կարծում եմ, լինելու են երկկողմանի իշխանափոխություններ։ ՀԱՄԱՍ-ը հեռանալու է, զուգահեռ՝ Նեթանիահուի վարչակարգը։ Երկուսն էլ սպառել  են իրենց։
– Այս դեպքում կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ իսրայելա-իրանական հակամարտությունը, ռազմական բախումը «հետաձգվում է»:
– Իսրայելը չի կարող ինքնուրույն որոշել Իրանին հարվածել։ ԱՄՆ-ն  պիտի թույլատրի, ճշտի թիրախը, սահմանափակվածությունը և այլն։ Չմոռանանք, որ ԱՄՆ-ն աշխույժ բանակցությունների մեջ է Իրանի հետ։

"The second direction of the Abrahamic Alliance is the South Caucasus." Gandaharian
- How would you comment on the current stage of the Russian-Ukrainian conflict? Ukrainian President Zelensky traveled to Istanbul to meet with Erdogan, but the Russian president refused to meet with Zelensky. Instead, the delegations held negotiations.
- Perhaps a pre-ceasefire, but a pre-ceasefire does not mean everything is going in a clear direction and the parties will reach a ceasefire. The agreement is related to the issues arising from large trade. This trade is mainly not between Ukraine and Russia but between the US and Russia. The contradiction of the prerequisites - a ceasefire, negotiations, or negotiations, then a truce - speaks of this fact. The same logic also indicates that the first persons do not conduct the negotiations. The same team is working, whose previous agreement did not work.
US Secretary of State Rubio said the peace process will begin only after the meeting between Trump and Putin. What does this mean, and in this context, does the US have to represent the other side of the conflict instead of Ukraine?
– Yes, it means very simply. In essence, Washington and Moscow must agree; more precisely, they must share interests regarding mines or territories.
-By the way, Russia has reacted to Aliyev's failure to leave for Moscow on May 9. As Foreign Ministry spokeswoman Zakharova said, referring to Aliyev's absence, "Different things can happen, the schedules are always different, but not noticing the obvious is wrong and dangerous."
Moscow-Azerbaijan relations are experiencing slight ups and downs. It is not excluded that Zakharova will make another statement to counterbalance hers. Baku's and Moscow's interests will collide when the Washington-Moscow agreement is reached, which is still not visible. After that, Baku will not have the same attraction as Moscow.
- Finally, I would like to touch upon US President Trump's visit to the Gulf countries. He did not visit Israel. Does this mean that US policy towards Israel is changing?
– In this case, we can state that the region is on the verge of breakthrough changes. The Abrahamic Alliance has urgently returned to the agenda. At the same time, the suspended phase of Iran-US negotiations has been restarted. Official Washington is talking about expanding the Abrahamic Alliance's geography and specifying the target of the second environment - the South Caucasus. I think there will be bilateral power changes in establishing the new status of Gaza. Hamas will leave, and at the same time, the Netanyahu regime. Both have exhausted themselves.
- In this case, can we assume that the Israeli-Iranian conflict, the military clash, has been "postponed"?
– Israel cannot decide to strike Iran on its own. The US must authorize it, specify the target, the limitations, etc. Let's not forget that the US is in active negotiations with Iran.